Sağlık destek ürünlerinin tüm işlerini yürütüyor

Esra Dinç / Ekonomi-İşletme 2008 / Nobel İlaç Ürün Müdürü

Destek tedavisinde kullanabilen, insanların yaşam standartlarını ve konforunu artıran ürünlerle ilgili marka, satış, pazarlama ve tanıtım işlerini yapıyor.

Önceleri FMCG sektöründe çalışmak ister ama daha sonra çevresindeki insanlar ona sağlık sektörünü önerir. Özellikle annesi ve doktor olan babası sağlık sektörde çalışması için onu etkiler. Üniversitede aldığı marketing derslerinin işinde kendisine zaman zaman yardımcı olduğunu belirten Esra, teknolojinin son dönemde hızlı ilerlemesinin marketing alanında büyük gelişim ve değişimlere neden olduğunu, bazen bu değişimlerin karşısında aldığı işletme eğitiminin çok geride kalabildiğini düşünüyor. Çift anadal yaptığı için yüksek lisans yapmayı ilk önce düşünmeyen Esra, şu aralar ilaç sektöründe pazarlama alanında yüksek lisans yapmayı istiyor.

Üniversitede okurken, İstanbul Ticaret Odası’nda uluslararası ilişkiler alanında stajı yapan Esra, bu stajın şu anki işine veya genel olarak kariyerinde kendisine çok yardımcı olduğunu belirtiyor. Daha sonra Boyner Holding’de pazarlama stajı yapan Esra, özellikle bu stajın pazarlama dalını seçmesinde kendisine ışık tuttuğunu dile getiriyor. Bunun yanı sıra BİLGİ’nin Öğrenci Birliği’nde aktif olarak beş sene çalışan Esre, orda organizasyon komitesi, iç ilişkiler koordinatörlüğü, başkan yardımcılığı ve en son başkanlık yapar. Bu sayede, özellikle organizasyon ve eğlence sektöründe değişik yerlerde çalışma fırsatı bulur.

 

Mezun olur olmaz sektöre girdi

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2009 yılı Ocak ayında Novartis İlaç’ta Satış ve Tanıtım Sorumlusu, 2011 yılı Ocak ayında Biocodex İlaç OTC Bölümü’nde Junior Ürün Müdürü olarak çalışan Esra, 2011 yılı Temmuz ayından itibaren de Nobel İlaç’ta Ürün Müdürü olarak görevini sürdürüyor. Bu yıl Temmuz ayında evlenmeyi planlayan Esra, mesleğinde özellikle pazarlama alanında uzmanlaşmaya çalışıyor. Pazarlamayı, insanların hızlı tüketime olan tutkusun nedeniyle seçen Esra, ilaç sektöründe ise özellikle OTC yani raf üstü reçetesiz ürünler alanında uzmanlaşmaya çalışıyor.

Nobel İlaç firmasında, sağlık destek ürünleri bölümünde üç farklı ürünün müdürlüğünü yapan Esra, sorumlusu olduğu ürünlerin marka konumlandırmalarını (marka, fiyat, ambalaj, dağıtım, promosyon) planlıyor, öneriyor ve onaylatıp uygulanmasını sağlıyor. Ürünlerin yıllık satış bütçesinin ve pazarlama planının oluşturulmasını, onaylanmasını ve yıl içinde pazarlama planında onaylanan bütçeye uygun gerçekleşmesini sağlıyor. Yeni ürün lansmanlarını planlıyor, ürünlerin satış, dağıtım ve pazar payı performansının hedeflere göre gerçekleşmesini takip ediyor, dönem içinde olabilecek sapmalara karşı önlemlerin alınmasını sağlıyor.

 

Bir projesi ile ödül de aldı

İnsanların daha çok yeni fark ettiği ürünlerden sorumlu olduğu için halkı bilinçlendirmeye yönelik projeler gerçekleştirmeye çalışan Esra, “Örneğin kireçlenmeden kaynaklı eklem ağrısı olan yaşlı hastalar bu durumu çok kabullenmişler ve bazı mide problemlerinden dolayı ilaç kullanamıyorlar. Dolayısıyla yaşam kaliteleri çok düşüyor. Bu konuda halkı bilinçlendirmeye yönelik eczanelerde çalışmalar yapmak üzerine bir proje başlatmaya çalışıyoruz” diyor. 2010 yılında “Ailenizin hekimiyle tanışın” projesiyle ödül de alan Esra, o dönemde yaşanan kaos ortamında hem hekimlerin rahatlamasını hem de hasta takibinin kolaylaşmasını sağladığı için bu ödülün verildiğini belirtiyor.

Mesleğinde uzun vadede OTC ürünlerin pazarlaması alanında daha da uzmanlaşmayı planlayan Esra, bu konuda şunları söylüyor: “Özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar karşısında ilaç sektörünün bu alana yönelme eğilimi var. Ben de bu alanda hem satış hem de pazarlama alanında üst düzey yönetici olmak için kendime hedef koydum.”

Yoğun iş temposu nedeniyle özel hayatına çok fazla vakit ayıramadığını dile getiren Esra, sıkça İstanbul dışına seyahat yaptıklarını, bazen hafta sonları bile İstanbul dışında çalışmaları gerektiğini bu yüzden, son iki yıldır sosyal hayata vakit ayıramadığını vurguluyor.

Ancak vakit buldukça arkadaşları ve nişanlısı ile yemek yiyor. Değişik yemek kültürlerine özel bir ilgi duyan Esra, sıkı bir Galatasaray taraftarı, futbolu izlemeyi ve konuşmayı çok seviyorum.

 

DÜN

ROY MANUKYAN

BİLGİ CAFE

 

BUGÜN

ÖZER SİNAN YALANUZ

BEBEK KORU KAHVE

 

EN SON

ÇEVRENİZDEKİ LİDERİ GELİŞTİRİN

CEM YILMAZ FUNDAMENTALS

Powered by Openmedia