AVUKATLAR: Düzenleyici kurumlarda uzmanlaşıyor

Can Akçaoğlu / Hukuk 2003 / Özel & Özel Avukatlık Bürosu

İlk işi avukatlık değildi ama bu işte iş dünyasını tanıdı. Düzenleyici kurumların ekonomideki artan rollerini gördü ve rotasını bu yöne çevirdi.

Sosyal sorumluluk yönü güçlü Bilgililerden olan Can, üniversitede okurken aynı zamanda Kuştepe Kampüsü’nün hemen yanındaki Handan Ziya Öniş İlkoğretim Okulu’da gönüllü olarak iki yıl boyunca bilgisayar derslerine girer. Oyun oynamak dışında bilgisayar kullanmayı hemen hiç bilmeyen 30-40 kişilik kalabalık sınıflara bilgisayarı kullanmayı öğretir. Bu zorlu çalışma O’nun için bir o kadar da keyifli ve eğitici olur. Öte yandan yaz tatillerinde ise bir avukatlık bürosunda staj yapar. Bu stajları O’na okul sonrası kendisini neyin beklediğini önceden görebilme adına büyük fırsatı sunar. Mezun olduktan sonra aynı yıl yine Bilgi’de ekonomi hukuku yüksek lisans programına başlar ve 2006’da buradan da mezun olur.
İlk işinda iş dünyasını tandı

Mezun olduktan sonra bünyesinde Tommy Hilfiger, Accessorize, Camper gibi markaların bulunduğu Unitim’de Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Bölümü’nde uzman olarak işe başlar. Orada çalıştığı sürede şirketin sözleşmeleri vb. hukuki konularda aktif görev alır ama ana konusu şirketin Türkiye ve CIS ülkelerindeki satışlarının takip edilmesi, yatırım vb. stratejik hedeflerinin belirlenmesi olur.

2003-2005 yılları arasında Unitim’de geçen çalışma hayatında her ne kadar avukatlık yapmadıysa da masanın öbür tarafında oturma, iş hayatının hukuk dışında olan akışını tanıma, analitik yönünü geliştirme ve hepsinden önemlisi 2008 yılında evlendiği eşi ile tanışma fırsatı yakalar. 2005 yılında, rekabet ve regülasyon konusunda danışmanlık hizmeti veren ACT Danışmanlık’ta (şu anki ismi ACTECON) işe başlar. Burada özellikle rekabet hukuku ve bu kapsamda yatay ve dikey anlaşmalar konusunda uzmanlaşır. Şirketlerin rekabet hukukuna uyumlarının sağlandığı programlar düzenlenmesi ve bu kapsamda eğitimler verilmesi; birleşme-devralma ve menfi tespit-muafiyet başvurularında bulunulması ve şirketlerin Rekabet Kurumu nezdinde temsil edilmesi gibi görevlerde bulunur.

Can Akçaoğlu, 2007 yılında halen çalıştığı Özel ve Özel Avukatlık Bürosu’na geçer. Kıdemli avukat olarak işe başladığı bu büroda ticaret hukukunun ve tüketici hukukunun yanı sıra rekabet hukuku, enerji hukuku, telekomünikasyon hukuku vb. regüle alanlarda görev alır. Genel olarak ticaret hukuku üzerine çalışmakla birlikte, özellikle şirket birleşme ve devralmaları ve şirketlerin Rekabet Kurumu, EPDK, Bilgi Teknolojileri Kurumu vb. düzenleyici kurumlarla olan ilişkileri konusuna yoğunlaştı.
Spesifik uzmanlık, başarı getirdi

Can –eğer başarılı kabul ediliyorsa- bu başarısının altında yatan sebeplerden birinin herkesin çalıştığı dallarda değil de daha özel dallarda uzmanlaşması olduğunu dile getiriyor. Özellikle AB süreci ile önem kazanan düzenleyici kurumların şu an Türkiye’nin bir hayli önünde ilerlediğini belirten Can, bu kurumların rol aldığı hukuk dallarının gelecekte gelişmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünde. Bu düşünce ile O da bir süre önce rotasını düzenleyici kurumların faaliyet gösterdiği hukuk dallarına çevirmiş.

Can’ın hizmet verdiği müvekkillerin büyük çoğunluğunu yabancı firmalar oluşturuyor. Bu firmaların Türkiye’de yerleşik bir firma kurarak, yerleşik başka bir firmayı satın alarak ya da ortaklık kurarak faaliyet göstermelerine ve Türk hukuk kurallarına uyum sağlamalarına yardımcı oluyor. Bu süreçler, şirketin kuruluşundan -gerekli izinlerin alınması da dahil olmak üzere- faliyetine devam ettiği tüm aşamaları kapsıyor.

Boş zamanlarında çeşitli projeler üzerinde çalışan Can, 2007 yılında yayımlanan “Elektrik Piyasasında Rekabet ve Regülasyon” isimli kitabın da yazarları arasında. Bu aralar ise, “Düzenleyici Kurumlar ve İzin Süreci” isimli bir kitabın çalışmalarına başlamış. İş dışındaki zamanını büyük ölçüde bu projeye ayırıyor. Bunun dışında fırsat buldukça eşiyle yeni yerler ve farklı restoranlar keşfetmeye çalışan Can’ın en büyük hobisi ise müzik. Birçok müzik aletini çalma girişiminde bulunmuşsa da şimdilik daha çok iyi bir müzik dinleyicisi olduğunu söylüyor. Bu konuda en büyük keyfi fazla tanınmamış ve farklı tarzda müzik yapan müzisyenleri keşfetmek. Can’ın bir diğer hobisi ise yemek yapmak. Tariflere bire bir uymasa da başarılı yemekler yaptığını söylüyor.

Powered by Openmedia