AYGAZ’da doğdu, AYGAZ’da büyüdü

Serra Salt Sakar / İşletme 1999 / AYGAZ LPG Temin ve Ticaret Sorumlusu

1998 yılında staj yapmak için gittiği Koç Topluluğu’nun değişik şirketlerinde çalışan Serra, 2004 yılından beri Aygaz’ın LPG ihracatında başarılı işlere imza atıyor.

BİLGİ’nin işletme bölümünden University of Portsmouth ile eş zamanlı mezun olan Serra, okulun ilk yılında da halkla ilişkiler bölümü ile double majör yapar ancak sonra devam etmez. Dış ticaretle ilk 2004 yılında çalışmaya başladığı AYGAZ’da tanışan Serra, AYGAZ ile üniversite üçüncü sınıfında tanışır. Üçüncü sınıfta pazarlama ödevi için AYGAZ’ın pazarlama müdürü ile görüşmeye giden Serra, ortam hoşuna gittiği için staj imkanı olup olmadığını sorar. Bölümde staj mecburi olmamasına rağmen form doldurarak iki aylık staj için başvurur. Bu sayede hem pazarlama ödevini tamamlar hem de AYGAZ’da staj imkanı bulur. Üniversiteden mezun olmadan önce AYGAZ gibi kurumsal, başarılı, sektöründe önde gelen bir şirkette çalışmanın, iş hayatını tanıması açısından vizyonunu açtığını söyleyen Serra, staj döneminde yakaladığı başarılar sayesinde 1999 yılında yine Koç Holding’e bağlı Mogaz’da çalışmaya başlar ve yine burada yaptığı başarılı çalışmalar sonucu rotasyona uygun görülerek 2004 yılında AYGAZ’da ihracat bölümünde çalışmaya başlar. Mogaz’da stok ikmal sorumlusu olarak çalıştığı 1999 yılından 2011 yılına kadar lojistik bölümünün değişik birimlerinde görev alan Serra, ihracat yaparak vizyonunu daha da geliştirmek, kariyer yelpazesine ihracatı da ilave etmek ister.

Stajdaki başarı, AYGAZ’da kariyer sağladı

Üniversite aldığı eğitimlerin işinde çok faydasını gördüğünü söyleyen Serra, 2004-2008 yılları arasında AYGAZ’da Yurtdışı LPG Satış sorumlusu olarak çalışır. 2008 yılında ihracatın LPG Temin Müdürlüğü’ne bağlanması ile LPG Temin ve Ticaret Sorumlusu olarak ihracat, transit satış ve ithalatın tüm operasyonundan tek başına sorumlu olur. Yaptığı işin şirketine, diğer departmanlara ve ülkemize katkısı ile aldığı pozitif geri bildirimlerin başarısını ve motivasyonunu arttırdığını söyleyen Serra, “AYGAZ’da açık iletişime dayalı bir yönetim sistemi var. Bu da biz çalışanların karar vermede etkin rol almamızı, fikirlerimizi rahatlıkla yöneticilerimizle paylaşmamızı sağlıyor” diyor.

2010 yılı Temmuz ayında Alaçatı’da evlenen Serra, dış ticarette lojistiğin değişik alanlarında çalıştığı için özellikle lojistik, ithalat, ihracat, ticaret ve operasyon alanında uzmanlaşır. Ancak kişiliğinin operasyona çok yatkın olduğunu fark ederek, özellikle bu alana eğilir. Özellikle Kuzey ve Doğu Avrupa, Ukrayna, Cezayir LPG pazarlarını takip ediyor, yüksek tonajların olduğu bir firmada ithalat ve ihracat operasyonunun en hızlı, en efektif nasıl yapılabileceğini araştırıyor. AYGAZ’ın çalışanlarının eğitimine önem veren bir şirket olduğunu, bu nedenle çalışanların kendilerini geliştirmesi için güzel fırsatlar sunduğunu dile getiren Serra, 12 yıllık çalışma hayatı boyunca; performans yönetiminin altın anahtarı, zirvede performans, satışın iç oyunu, ithalat ve ihracat işlemleri, zaman ve yaşam yönetimi, süreç yönetimi, lojistikte satış, pazarlama, satınalma, üretim, depo senkrizasyonu, yönetimde karar verme ve planlama, iş ilişkilerinde davranış, iç denetim, proje yönetimi, bilgi teknolojilerinin kullanımı, veri toplama ve raporlama, bilgi yönetimi ve güvenliği, kalite odaklılık ve verimlilik, profesyonel davranış, akreditif eğitimlerine katılır.
AYGAZ’ın tüm LPG işlerinden sorumlu
Bugün AYGAZ’ın tüm LPG alımlarının, transit satışlarının ve ihracatlarının operasyonundan tek başıma sorumlu olan Serra, ithalat, ihracat ve transit satış için gerekli olabilecek tüm koordinasyonun sağlanmasında etkin rol oynuyor. LPG ithalat, ihracat, ticaret operasyonu, planlaması, stoklanması konuları da uzmanlık alanları. Koç topluluğunda 12 yıl, AYGAZ’da 7 yıl, şu anki görevinde de üç yıldır çalışan Serra, bu aralar AYGAZ’ın her birimi SAP sistemine geçtiği için, müdürlükle ilgili raporlamalar yapıyor, projelerle ilgili ilişkileri yönetiyor. İthalat, ihracat ve ilgili terminal ayaklarının tam entegrasyonu için SAP danışmanları ile iletişimi sağlayıp, gerekli çalışmaların yapılmasını ve gerek duyulan projelere başlanması için çalışıyor.
Koç topluluğunda 10. çalışma yılını feragat ve işe bağlılıkla geçirdiği için iki sene önce bir ödül ve plaket alan Serra’nın en büyük kariyer hedefi, gelecekte özellikle ticaret ve operasyon konusunda aranılan ve danışılan, duayen biri olmak. İş dışında eşiyle seyahate gitmek, yeni yerler keşfetmek, değişik lezzetler tatmak, sosyal etkinliklere katılmaktan zevk alan Serra, latin dansı ve tango yapmayı, seyretmeyi çok seviyor. Profesyonel fotoğraf çekiyor, tenis oynamayı seviyor. TEMA ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne üye olan Serra, yeni ‘Kardelen’ler yetiştirmek için çalışıyor.

Powered by Openmedia