Işık ve gölge ile farklı mekanları yorumluyor

Doruk Şıkman / İşletme-Ekonomi-2009

Ağırlıkla stok, mimari ve iç mekan çekimleri yapan Doruk, bu alanda Homeart dergisiyle iç mekan ve Hostamedia IT ajansıyla otel çekimleri yapıyor.

Birçok fotoğrafçı gibi onu da genç yaşlarda etkileyen ve içindeki merakı tetikleyen babası ve onun Pentax’ı olur. İlkokulda fotoğrafı keşfetme çalışmaları yapar. Belli bir süre ara verdikten sonra lisede ilk makinesini alarak ilk çekimlerini yapar. Üniversite yıllarında fotoğraf onun için ciddi bir hobi olur ama son yıllara kadar profesyonel olarak bu işle ilgileneceğini düşünmez. Mezun olduktan yaklaşık 6 ay sonra profesyonel fotoğrafçılığa stok çekimleri yaparak adım atar.

Üniversitedeyken finans sektörünün değişik alanlarında bol bol stajlar yapar. Bu stajların şu an yaptığı mesleğine doğrudan etkisi olmasa da finansal alandaki etkilerinin çok olduğunu düşünen Doruk, bu etkinin ileride çok daha fazla olacağına inanıyor. Her ne kadar mezun olduğu bölümle şu an yaptığı iş alakasız gözükse de işletme-ekonomi gibi bölümlerin profesyonel yaşantıda finansal açıdan mutlaka faydalı olduğunu söyleyen Doruk, “Bu bölümde aldığım eğitim; ajanslarla, mevcut ve potansiyel müşterilerle olan ilişkilerimde yapacağım pazarlama taktikleri, yatırımlarımı ve kazandıklarımı değerlendirme yöntemleri konusunda, daha profesyonel hayata başlamadan önemli bilgilere ve tüyolara sahip olmamı sağladı. Gerçekten fotoğrafçılıkta bu eğitimin faydalarını çok görüyorum” diyor.

Fotoğrafçılık aslında kişinin yeteneği bile olsa, profesyonel hayatın asla sadece bununla yürümediğine dikkat çeken Doruk, bu işte birazda ticari zekaya sahip olmak gerektiğine inanıyor.

Stok fotoğraflar çekiyor

Üniversiteden mezun olduktan sonra belli bir dönem sadece stok fotoğrafçılık üzerine yoğunlaşan Doruk, daha sonraları çeşitli reklam ve IT ajanslarından işler alır. Mimariye olan özel ilgisinden ötürü mimari ve iç mekan çekimleri yapmaya başlar. Halen bu işlere devam eden Doruk, şu an stok çekimlerinin yanı sıra HomeArt dergisiyle iç mekan ve Hostamedia IT ajansıyla otel çekimleri yapıyor.

Çocukluğundan beri geometrik detaylar ve şekillerin hep ilgisini çektiğini söyleyen Doruk, nedenini bilmese de bunun hala ilgisini çekmeye devam ettiğini dile getiriyor. Çevremizde gizlenmiş geometrik ayrıntıları ve yapıların formlarının belirli bir parçasını veya bütününü ışık, gölge ve farklı açıları kullanarak yorumlamaya çalışıyor.

Profesyonel fotoğrafçı olarak serbest çalışmayı sürdüren Doruk, stok çekimleri için şu an evde bir stüdyo ortamına sahip. Bazen daha büyük stüdyoları kullanıyor. Bunların dışında diğer çekimleri genellikle mekan çekimleri oluyor. Birçok farklı sektörlerden ajanslarla da bağlantıya geçip dışarıdan çalışıyor. Bu çalışma şeklinin avantajı olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu düşünen Doruk, bu şekilde müşterilere ulaşmak daha zor olduğu için daha fazla mesai harcasa da bu çalışma tarzının avantajları daha fazla olduğu için böyle çalışmayı tercih ediyor.

İşinde olgunlaşma evresinde

Fotoğrafla ilgili sanatsal ve sosyal anlamda aklında birçok projesi olsa da son 3 yıl içinde fotoğrafta daha olgunlaşma evresinde olduğunu düşündüğü için projelerini hayata geçirme konusunda kendine zaman tanıyan Doruk, son 3 aydır fotoğraf sanatçısı Niko Guido’nun savaş karşıtı ‘Leave Us Alone’ projesine koordinatörlük ediyor. 2013 yılında bu projeyi hayata geçireceklerini belirten Doruk, bu projeyi tamamladıktan sonra kendi projeleriyle ilgilenmeyi planlıyor.

Niko Guido’nun bu projesinin Irak savaşında bombalamalarda yaralanmış insanların ameliyat sonrası portrelerinden ve kısa röportajlarından oluştuğunu açıklayan Doruk, bu projedeki amaçlarının dünyaya olabildiğince yüksek bir sesle savaş karşıtlığını anlatmak olduğunu vurguluyor. Bunun için Irak topraklarına ilk bombanın düşüşünün 10. yılında (23 Mart 2013) tüm Türkiye ve dünyada sergiler, gösteriler ve konserler düzenlemeyi hedeflediklerini belirtiyor.

İleride New York ve Londra’da fotoğraf alanında çeşitli çalışmalar yapmayı, yeni temalar denemeyi ve elinden geldiğince dünyanın fotoğraflanmaya ihtiyaç duyulan yerlerine gitmeyi düşünen Doruk, iş dışında bol bol gezmeye özen gösteriyor. Bunun dışında elinde olsa işe bile kayak yaparak gitmeyi istiyor.

DÜN

CEM BAŞLEVENT

OTTO SANTRAL

BUGÜN

NIKO GUIDO

EN SON

ART THE WHOLE STORY

SADAKATSİZLER

BOZCAADA

Powered by Openmedia