Bebeklerin dil öğrenme yöntemiyle İngilizce öğretiyor

FERİT URGUN

Televizyon Haberciliği 2004 – İSMEK ve Fatih Halk Eğitim Merkezi’nde İngilizce Öğretmeni

Dil eğitimi ve yabancı dil öğretimi konusunda uzmanlaşan Ferit, kısa sürede doğal yollarla dil öğretme tekniği geliştirdi. Bugün işadamlarına üç ayda İngilizce öğretiyor.

 

Lise yıllarında öğretmen olmayı istese de üniversitede iletişim fakültesinde okuyan Ferit, öğrencilik yıllarında Kuştepe Kampüsü’nün etrafında maddi imkanları kısıtlı ilköğretim çağındaki çocuklara İngilizce eğitimi vermeye başlar. Bunun dışında üniversitedeki arkadaşlarına sınavların başladığı dönemlerde sürekli ders anlatır, böylece öğretmenlik için adım atar.

Öğrenciyken okul harçlığını çıkarmak için inşaatlarda bir süre boyacılık yapan Ferit, burslu okuduğu BİLGİ’deki okul hayatı boyunca çalışmaya devam eder. TRT’de, Sabah gazetesinde staj yapar, Rıdvan Akar yönetiminde “Dolapdere” belgeselinin hazırlanma aşamasında görev alır. Bu stajlar sayesinde değişik ve renkli ortamlarda bulunur ve bunun da işinde çok faydalarını görür.

Bölüm üçüncüsü olarak mezun olduğu BİLGİ’de aldığı eğitimin işine faydalarının çok olduğunu dile getiren Ferit’e göre BİLGİ’de okumak bir ayrıcalık. BİLGİ’de okumanın insana özgüven kazandırdığını dile getiren Ferit, “İletişim Fakültesi aslında insanı ve hayatı tanımlar, kişiye ifade özgürlüğü sunar. Bunun faydasını yaptığım işte çok görüyorum. Bir kere ikna kabiliyetin yüksek oluyor” diye konuşuyor.

 

İngilizce öğretmeyi çok seviyor

Üniversiteyi bitirdikten sonra NTV’de çalışmayı çok istese de tüm uğraşlarına rağmen bu isteğini gerçekleştiremeyen Ferit, Bahçeşehir Üniversitesi’nde burslu yüksek lisansa başlar. Avrupa Birliği İlişkileri alanındaki yüksek lisansın da iş hayatına olumlu katkıları olduğunu belirten Ferit,  yüksek lisans yapmış olmanın hem insana bir etiket kazandırdığını hem de dünyayı ve olayları çözümlemek konusunda kolaylıklar sağladığını düşünüyor.

Yüksek lisansla birlikte, 2004-2005 yılları arasında Zeytinburnu’nda Celalettin Gözüsulu İlköğretim Okulu’nda stajyer İngilizce öğretmenliği yaparak, profesyonel iş hayatına atılan Ferit, 2005-2006 yılları arasında Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapar, 2006-2007 yılları arasında Ahmet Rasim Lisesi’nde çalışır. 2008-2012 yılları arasında da İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde İngilizce eğitimi verir. Çalıştığı bütün kurumlarda gerek öğrenciler gerekse öğrenci velileri tarafından çok sevilen Ferit, bunun sebebini, “İşime çok saygı duydum, her zaman çok severek çalıştım” diye açıklıyor.

2006 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Mesleki Eğitim Kursları’nda (İSMEK) İngilizce öğretmenliği yapmaya başlayan Ferit, 2007 yılı Aralık ayında askerliğini bitirir. Askerdeyken bile komutanlarına ve onların çocuklarına İngilizce eğitimi verir. 25 Mayıs 2010 yılında eşi Emel ile evlenen, şu an üç yaşında bir oğlu olan Ferit, halen çalıştığı İSMEK dışında Fatih Halk Eğitim’de de İngilizce eğitimi veriyor.

Bugüne kadar eğitim verdiği binlerce kursiyerin yüzde doksanının İngilizce öğrenerek belgelerini aldığını dile getiren Ferit, dil eğitimi (Teaching Foreign Language) ve yabancı dil öğretimi konusunda uzmanlaşır. Bunun için Haliç Üniversitesi’nde YÖK onaylı İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyon alır ve yüzlerce dil eğitim seminerlerine katılır. Hala seminerlere katıldığını söyleyen Ferit, en son “10 Teaching Major Mistakes with Practical Solutions” seminerini tamamlayıp sertifika alır.

 

Yılın öğretmeni kupası aldı

“Pratik dil eğitimi nasıl verilir, hiç eğitim görmemiş bir ev hanımı bile kısa sürede dil öğrenebilir mi?” sorularına odaklanan Ferit, ezbercilikten uzak, gramersiz ve doğal ortamda dil öğretme yöntemini geliştirir. Öğrencileri bir bebek gibi görüp, bebeklerin dil öğrenme yöntemleri ile İngilizce eğitimi verdiklerini belirten Ferit, bugün birçok işadamına özel ders veriyor. Özel ders programıyla üç ayda İngilizce öğrenebilme tekniği geliştirdiğini söyleyen Ferit, 2012 yılında İSMEK kursiyerlerinden yılın öğretmeni kupası alır.

İlerde akademisyenlik yapmak isteyen Ferit, iş dışında genelde halı saha maçları yapıyor, boş zamanlarında kitap okuyor. Oğlu İbrahim’le vakit geçirmeyi çok seviyor.

 

 

Powered by Openmedia