Çok sevdiği çocuklarla çalışmaktan büyük keyif alıyor

DERYA KAYA

Sosyoloji 2009 – Açı Okulları Okulöncesi Sınıf Öğretmeni

Açı Okulları’nda üç dört yaş grubuna, tüm gün İngilizce eğitim veren Derya, çocukların günlük akış ve rutin içinde ikinci dil öğrenmelerini sağlıyor.

 

Aslında öğretmen olma isteğinin çocukluğuna dayandığını söyleyen Derya’yı bu yönde etkileyen ilkokul öğretmeni olur. Lisede çocuk gelişimi okuyan Derya, üniversite okuduğu dönemde fikrini değiştirir ve insan kaynakları alanında çalışmak ister. O dönemde bu alana aşırı bir talep olduğunu belirten Derya, mezun olmasına yakın iki tane iş teklifi alır. Bu tekliflerden birinin uluslararası bir anaokulunda sınıf öğretmenliği olduğunu dile getiren Derya, uzun bir kararsızlık sürecinden sonra öğretmenliği tercih eder. Bugün, çocukları çok sevdiği için onlarla çalışmaktan büyük keyif alan Derya tercihini öğretmenlikten yana yaptığı için çok mutlu.

Üniversitede aldığı sosyoloji eğitiminin, öğretmenlik mesleğini icra ederken yaptığı saha çalışmalarında insanları anlamasına ve farklı bakış açıları geliştirmesine yardımcı olduğunu düşünen Derya, “Tüm bu çalışmaların ve eğitimlerin insanlarla daha etkili bir iletişim kurmamda bana yardımcı olduğuna inanıyorum” diye konuşuyor. Derya, mesleğinde sadece çocuklarla değil aynı zamanda velilerle de iyi bir iletişim içinde olmanın çok önemli olduğunu ve kendisinin bunu başardığını sözlerine ekliyor.

 

Eğitimlere katılarak gelişiyor

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2009 yılında Plus Intenational Pre-school’da çalışmaya başlayan ve burada dört yıl boyunca çalışmaya devam eden Derya, bu yıl Açı Eğitim Kurumları’nda işe başladı. Okul öncesi sınıf öğretmenliği yaptığı Açı Okulları’nın Çiftehavuzlar kampüsünde görev alan Derya, çocuklara erken yaşta ikinci dil eğitimi verdiklerini, bunun önemli olduğunu dile getiriyor.

Günümüzdeki eğitim anlayışı ile beş yıl önceki anlayış karşılaştırıldığında çok farklı bir noktada olduğumuza inanan Derya’ya göre daha bilinçli bir toplum olmaya başladık. Bunu erken yaşta ikinci dil eğitimi veren okullara olan talebi gördüğü için rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Derya, “Eski despot ve çocukların yaratıcılığını engelleyen eğitim sistemimiz yok. Kendine güvenen, kendi seçimlerini yapabilen, yaratıcılıklarını kullanabilen, insanları seven, onlara değer veren birer birey yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizler de her sene okulumuzda düzenlenen eğitimlere katılıyor ve yeni şeyler öğreniyoruz. Sadece eğitimlerden değil, çocuklardan da birçok şey öğrendiğime inanıyorum” diye konuşuyor.

Şuan Açı Okulları’nda üç dört yaş grubuna tüm gün İngilizce eğitim veren Derya, çocukların günlük akış ve rutin içinde ikinci dil öğrenmelerini sağladıklarını ve başarılı olduklarını söylüyor. Derya, bu konuda şöyle konuşuyor: “İkinci dil eğitiminin dışında onlara hayatları boyunca gerekli olan bazı değerleri de öğretmeye, aşılamaya çalışıyoruz. Yenilikçi, öğrenmeye açık, mutlu, değişime uyum sağlayan, saygılı, farkındalığı olan, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Çocukların okul öncesinde almaları gereken değer ve kavramları kendi anadillerinde öğrenmeleri ile bilmedikleri bir ikinci dille öğrenmeleri arasında çok büyük farklılıklar var. İzlediğimiz yol ve metotlar bu noktada çok farklı. Ve ben bu alan üzerinde yoğunlaşıp uzmanlaştım. Yıl içinde ve yaz aylarında bu konuyla ilgili özel eğitimler aldım.”

 

Farklı bir okul açmak istiyor

Daha önceleri, kendine ait bir anaokulu açmayı hedefleyen Derya, şu sıralar daha farklı bir şey düşünüyor. Bu düşüncesiyle ilgili; “Hafta sonları çocuklara yönelik yine ikinci dil tabanlı farklı sosyal ve kültürel etkinliklerin bir arada yapıldığı, mesela drama, müzik ritim çalışmaları, jimnastik, doğum günü partileri gibi birçok farklı aktivitenin yapıldığı, hafta içleri ise anne ve çocuk (1.5-2.5 yaş arasındaki çocukların anneleriyle beraber geldikleri) grubuna yönelik çalışmalar yapan bir yer açmak istiyorum. Normal okuldan farklı olarak burada ebeveynlerle birlikte olunacağı için sorumluluğu onlarla paylaşmış olacağız” diye bilgi veriyor.

Yoğun ve stresli bir günün ardından yürüyüş yapmanın kendisini çok rahatlattığını belirten Derya,boş zamanlarında yürüyüş dışında film seyretmeyi seviyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by Openmedia