Bir sonraki adımı şube müdürlüğü

Kubilay Gol – Uluslararası İlişkiler 2003 – Tekstil Bankası Ticari Portföy Yönetmeni

Birçok sektörde tecrübe kazandıktan sonra kariyerini bankacı olarak sürdürmeye karar verdi. Kısa zamanda yakaladığı başarıyı daha da ileriye taşıyarak şube hatta bölge müdürü olmayı hedefliyor.

Ailesinde bankacılık sektöründe çalışan kişiler ve çocukluğunda onların şubelerine yaptığı ziyaretlerdeki nezih ortam Kubilay’ı etkilese de bu sektörde çalışmayı hiçbir zaman düşünmez. Ancak askerlikten döndükten sonra, hala bir bankada dış ticaret direktörü olarak çalışmakta olan dayısının yönlendirmeleri sonucu ve aile büyüklerinin klasik  “Bir dene, beğenmezsen ayrılırsın” şeklindeki telkinleriyle bu sektörde çalışıp çalışamayacağını düşünmeye başlar. Nihayetinde bu sektöre 10 yılını verir…

Lisans eğitimini BİLGİ’de Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlar ve ikinci sınıfın sonuna kadar kış aylarında elektrik-taahhüt işleri yapan aile firmasında, yazın ise çeşitli tatil yörelerindeki bar ve gece kulüplerinde çalışır. “Mezuniyet öncesi çalışmam insan ilişkilerini geliştirmem ve gözlemlememde ve belki klasik olacak ama para kazanmanın aslında ne kadar zor olduğu konusunda önemli fikir edinmemi sağladı” diyen Kubilay, öğrencilere okul yaşantıları boyunca en azından bir ya da iki yıl iş tecrübesi yaşamalarını öneriyor.

Pazarlamadan bankacılığa

Pazarlama konusunda kariyer yapmayı henüz okul yıllarında kafasına koyan Kubilay mezun olduktan sonra askerlik görevini iki yıl tecil ettirir ve gelir gözetmeksizin, mümkün olduğunca tecrübe kazanmak amacıyla şirketlerin satış-pazarlama departmanlarına başvurur. Bu doğrultuda ilk olarak Temmuz 2013’te Koç Allianz Sigorta’da sigorta satış yetkilisi olarak oldukça düşük bir ücretle çalışmaya başlar. Oradaki görevi, müşterileri telefonla arayıp randevu alarak hayat, sağlık ve işyeri sigortalarının satışını yapmaktır. Ocak 2014’te ise MNG Kargo’nun şube ilanlarını görüp hemen başvurur ve işe kabul edilir. Ani bir sıçrayışla başarıya ulaşan Kubilay, MNG Kargo İstanbul Şirinevler Şube Müdürü olarak çalışmaya başlar. Şubenin yeni açılmasına rağmen üçüncü ayın sonunda İstanbul Avrupa Bölgesi’nin aylık bazda en yüksek ciro yapan şube müdürü olur. Sekiz aylık kargoculuk deneyiminden sonra askere gider ve döndüğünde yeni bir sektöre adım atarak Finansbank’ta müşteri hizmetleri yetkilisi olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra ilk terfisini alır. İş hayatında yakaladığı bu başarı sonrası 2008 yılında Yapı Kredi Bankası ortak müşterilerinin referansıyla Kubilay’a Ticari Portföy Yönetmeni olması için iş teklifinde bulunur, o da kabul eder.

2008 yılının sonlarına doğru hayatında ciddi bir değişiklik yapar, evlenir ve eşinin işi dolayısıyla Denizli’ye taşınır. Çalıştığı bankanın Denizli şubesinde yer olmadığı için istemeden de olsa şirketten ayrılır ve aynı pozisyonla Türk Ekonomi Bankası’na transfer olur. Yaklaşık dört yıl da burada çalıştıktan sonra İstanbul’a dönmeye karar veren Kubilay, Tekstil Bankası İkitelli Şubesi’ne geçiş yapar ve aynı zamanda da eşinden ayrılır.

Dış ticarette uzmanlaştı

Ekim 2012’den beri Tekstil Bankası İkitelli Şubesi’nde Ticari Portföy Yönetmeni (Müdür Yardımcısı) olarak çalışan Kubilay, yıllık alınan hedefler doğrultusunda minimum 10 Mio TL cirolu firmaların bankaya kazandırılması, mali verilerin analizi ertesinde Genel Müdürlük birimlerine teklif hazırlanarak kredi limiti tesis edilmesi, günlük yurtiçi ve dış ticaret işlemlerinde bankanın kullanılmasının sağlanması ve daha sonrasında da verilen kredi ve ürünlerin risk takibinden sorumlu olarak çalışıyor. Özellikle dış ticaret alanında uzmanlaşan Kubilay, gerek çalıştığı kurumlar tarafından sağlanan eğitimler, gerekse kendi insiyatifiyle dışarıdan aldığı eğitimler sayesinde 40’a yakın sertifikaya sahip.
Kubilay dışa dönük yapısı, pozitif enerjisi, gözlem yeteneği ile ulaştığı bu başarıyı daha da ileriye taşımayı planlıyor. İlk hedefi en geç 2015 yılının ilk yarısında şube müdürü olmak… Beş yıl kadar şube müdürlüğü yaptıktan sonra da bölge müdürü olmayı hedefliyor. Bu hedefini de gerçekleştirirse bir sonraki adımını o an içerisinde bulunacağı şartlara göre değerlendirecek.
Türkiye ve Avrupa Yakın Tarihi ile özel olarak ilgilenen Kubilay fırsat buldukça bu konularda çalışmalar ve araştırmalar okuyor. Bunun dışında yüzme ve dövüş sporları da ilgilendiği dallar arasında…

Powered by Openmedia