Borsada işlem gören şirketleri Avrupa’ya pazarlıyor

Ertan Merih Filiz / Uluslararası Finans 2002 / Finans Yatırım Menkul Değerler Birim Yöneticisi

Uluslararası kurumsal satış bölümünde, Kuzey Avrupa ülkeleri, Almanya ve Londra’ya Türkiye’yi ve Türkiye borsasında işlem gören şirketleri pazarlıyor.

Üniversite ikinci sınıfın sonunda İş Yatırım’da staja başlar. Bir aylık staj programının sonunda kesin olarak hisse senetleri ile alakalı bir işte çalışmak istediğine karar verir. Okulda öğrendiklerini birebir iş hayatında kullanabilmesi ve bunu daha ikinci sınıftayken yapabilmesi çok büyük motivasyon sağlar. Üniversitede aldığı uluslararası finans eğitiminde öğrendiği çoğu konu daha sonra iş hayatında karşısına çıkar. “Eğitimini aldığınız konular, iş hayatında karşınıza çıktığı zaman, işi daha bir keyif alarak yapıyorsunuz” diyen Merih, İş Yatırım’da yaptığı bir aylık staj döneminde, dealerlik yapar. Bu dönem müşterilerden gelen emirleri tek tek borsadaki brokerlara iletir. Stajı bittikten sonra aracı kurumda çalışmaya devam etmek istediğine emin olur.

Üçüncü sınıfın başında ise araştırma departmanında part-time olarak ücretli çalışmak için Finans Yatırım’a işe başvurur ve kabul edilir. Part-time programının haftanın en az 2-2.5 günü çalışmayı zorunlu kıldığını söyleyen Merih, ders programını ona göre düzenleyip, dersleri biter bitmez işe gider. Böylece BİLGİ’de gündüzleri kandinde radyoda akşamları (bazen sabahlara kadar) bilgisayar laboratuarlarında geçirir. İki senenin ardından sermaye piyasalarına adım atar.

11 Eylül’ün borsaya etkisini gördü

Finans Yatırımda part time olarak işe başladıktan tam 1.5 ay sonra 11 Eylül olayını, işyerinden canlı olarak izler ve sonrasındaki dönemde hem borsaya hem de çalışanlara etkilerini görme şansı bulur. Mezun olduğu dönemin piyasaların ciddi çöküş yaşadığı bir dönem olduğunu söyleyen Merih, bu yüzden yaptığı stajın kendisi için çok faydalı olduğunu düşünüyor. Bir yandan okurken diğer yandan iki sene boyunca çalışması, şu an hala bu sektörde olmasının en büyük nedeni olduğunu belirtiyor.

Mezun olduktan sonra da Finans Yatırım’da çalışmayı sürdüren Merih, beş sene boyunca araştırma departmanında görev alır. Önce şirket raporlarının yazılmasına yardımcı olur sonra kendi şirket raporlarını yazmaya başlar. “Aracı kurumların araştırma departmanlarının görevi hisse senetleri için AL/SAT tavsiyeleri vermektir. İMKB’de işlem gören şirketler, çeşitli değerleme yöntemleriyle incelenir, şirketlerin gelecekte yapacağı varsayılan işlerin yaratacağı değerler bugüne indirgenerek şirketin bugün İMKB’de işlem görmesi gereken fiyat bulunur. Daha sonra hem araştırma, hem de satış ekipleri koordineli çalışarak yurtdışındaki kurumsal müşterilerimize (fon, Hedge fonlar ve yabancı aracı kurumlar) pazarlanır” diyen Merih, 2002-2007 yılları arasında Finans Yatırım’ın araştırma departmanında bu alanda görev alır.

Kurumsal satış bölümüne geçti

2007 yılının sonunda uluslararası kurumsal satış departmanına geçme kararı alır, işin mutfağından çıkıp halen çalıştığı raporları pazarlayan bölüme geçer. Bu bölümde her satış görevlisinin sorumlu olduğu bölgeler olduğunu söyleyen Merih, beş senedir Kuzey Avrupa ülkeleri, Almanya ve Londra’dan sorumlu. Bu ülkelere Türkiye’yi ve Türkiye borsasında işlem gören şirketleri pazarlıyor.

Aracı kurumlarda çalışabilmek için öncelikle SPK’nın lisanslama sınavını geçmek gerektiğine dikkat çeken Merih’e göre araştırma ya da yurtdışı yatırım departmanlarında çalışmak istiyorsanız ileri düzey sınavından geçmek gerekiyor. Bu sınavı geçtiği için şu an bu departmanda görev alan Merih, 10 yıldan fazla bir süredir çalıştığı Finans Yatırım’da halen uluslararası kurumsal satış bölümünde birim yöneticisi olarak çalışmayı sürdürüyor. Şu aralar, araştırma departmanının periyodik olarak çıkardığı raporları yurtdışından Türkiye’ye yatırım yapan fon yöneticilerine pazarlayarak hisse tavsiyeleri veriyor. İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Almanya ve İngiltere sorumlusu olduğu ülkeler arasında.

Araştırma departmanındayken birçok ekonomi basınında görüşlerine yer verilen Merih, meslekte ilerde bir gün portföy yöneticiliğine geçmek istiyor. İş dışında sürekli uğraştığı sabit bir hobisi olmayan Merih’in merakları sürekli değişiyor. Son dönemde fırsat buldukça hafta sonlarını uzatıp yurtiçinde-yurtdışında farklı şehirlere gidiyor. Bilmediği yerleri gezmek, yemeklerini yemek yeni hobisi olmuş. Bir de eşiyle birlikte plak koleksiyonu yapmaya başlamış.

Powered by Openmedia