Boşnaklarla ilgili bir eğitim projesinde çalışıyor

HAKAN ÇAKIR

Matematik 2006 – Sancak Gençlik Eğitim Merkezi Kurucu Matematik Öğretmeni

Bangkok’ta maddi durumu olmayan okullarda çalıştı. Şimdi Boşnak gençlerin nitelikli ve sosyal bireyler olması için hayata geçirilen projeyi yönetiyor.

 Üniversitede okurken Ankara Emeklilik’te yaklaşık iki ay çalışan Hakan, burada pazarlama

bölümünde sahayı gözlemleme fırsatı yakalar. Matematik ve finans temelli eğitim aldığından sahanın kendisine göre olmadığını görür. Daha çok bu işin mutfak kısmında olması, yani finans kısmında yorumlayıcı ve analizci olması gerektiğini orada anlar. Okulda aldığı eğitimin, bu alanda araştırma ve grafik yorumlama gibi konularda projeler üreterek, freelance çalışmasını sağladığını söyleyen Hakan, matematik dışında yan dal eğitimi aldığı işletme ve ekonomi eğitiminin de aynı şekilde kendisine katkısının çok olduğunu belirtiyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Mehmetçik Dershanesi’nde matematik öğretmeni olarak askerlik görevini tamamlayan Hakan, daha sonra İstanbul’da Bankpozitif’ Genel Müdürlüğü’nde finansal planlama ve kontrol bölümünde profesyonel iş hayatına atılır. Burada yönetim raporlamasından sorumlu bir ekibin üyesi olur. Yaklaşık 1.5 sene finans piyasasında çalıştıktan sonra işten ayrılır. Daha sonra bir dershanede matematik uzmanı olarak çalışmaya başlar. Bir süre çalıştıktan sonra dünyaya açılmak ister. Hem öğretmen olmak hem de farklı ülke-kültür ve insanları tanımaya karar verir.

 

Bangkok’ta öğretmenlik yaptı

İnternette kısa bir araştırma yaptıktan sonra yaşam koşulları, ülkedeki insanların yabancılara bakışı, kültürü, doğası nedeniyle Bangkok’u tercih eder. Orada Amerikan menşeli uluslararası kabul gören bir eğitim şirketinden uluslararası İngilizce öğretmenliği diploması alır. Bu sayede Bangkok’ta gönüllü öğretmen olarak bir kaç okulun sosyal eğitim projelerinde yer alır, matematik ve İngilizce dersleri verir.

2012 yılında Uzakdoğu’dan döndükten sonra, insanlara bir şeyler aktarabilmeyi çok sevdiği için “pedagojik formasyon” sertifikası almaya karar verir. Ardından sosyal ve gönüllülük esasına dayalı bir eğitim projesi olan Sancak Gençlik Eğitim Merkezi’nin bir parçası olur. Sancak Gençlik Eğitim Merkezi’nde Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Deniz’in liderliğinde ve çok genç yönetim kadrosuyla Boşnak vatandaşların çoğunlukla yaşadığı Bayrampaşa’nın Yıldırım Mahallesi’nde gençlerin yaşam kalitesini artırmak, ufuklarını genişletmek, sosyal ve nitelikli bireyler olmalarını sağlamak amacıyla sosyal ve gönüllülük esasına dayalı çalışmaya başladığını anlatan Hakan, kendisinin de Merkez’in kurucu matematik öğretmeni ve yöneticilerinden biri olduğunu belirtiyor.

 

Boşnak öğrencileri eğitiyor

Şu an Merkez’de 625’ten fazla öğrenciye Türkçe, İngilizce, matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler gibi derslerle birlikte, tiyatro, resim, gitar, satranç ve Japon kağıt katlama sanatı origami dersleri verdiklerini dile getiren Hakan, tiyatro, müze, gezi gibi çeşitli etkinlikler de yaptıklarını, ayrıca Halk Eğitim ile iş birliğinde İngilizce, Boşnakça, web tasarımı ve diksiyon gibi yetişkinler için dönemlik kurslarının da olduğu ifade ediyor.

Uzakdoğu’da uluslararası öğretmenlik sertifikası alırken, ilkokuldan yetişkin düzeye kadar insanlara nasıl daha iyi öğretileceğini ve karşı tarafın nasıl daha iyi öğrenebileceğini gözlemleme fırsatı bulan Hakan, “Bire bir grup ve sınıf çalışmalarında hangi öğretim tekniklerinin daha uygun olduğunu yaşayarak öğrendim. Daha sonra çalışma arkadaşlarımız ve eğitmenlerimizle olan beyin fırtınaları ve eleştiriler, özellikle öğretim aşamasında farklı yaş gruplarında nasıl öğretmem gerektiğine dair daha çok gelişmemi sağladı” diyor.

Şu an, eğitim alanında uzmanlaşmak için İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde pedagojik formasyon dersleri alan Hakan, bu tarz eğitim projelerinde bundan sonra da aktif rol almak istiyor. Fitness ile ilgilenen Hakan, Uzakdogu ülkeleri, Avustralya ve Yeni Zelanda ile ilgili blog ve internet sitelerini ziyaret ediyor. Hakan, farklı ülkeleri, kültürleri ve yeni arkadaşlar tanımak için work and travel yoluyla dünyayı dolaşmak istiyor.

 

 

Powered by Openmedia