Okulun yabancı dil programlarının hedefini belirliyor

HANDE CENT GEDİK

İşletme-İktisat 2003 – Özel Cent Okulları Yabancı Diller Bölüm Başkanı ve İngilizce Öğretmeni

Anaokulundan lise son sınıfa kadar uyguladıkları yabancı dil programının hazırlanışından uygulanmasına kadarki her aşamasına liderlik ediyor.

 

“Ortaokul ve lise öğrencisiyken öğretmenlerimin bana en uygun gördüğü meslekti öğretmenlik” diyen Hande, üniversitede işletme-iktisat bölümünde aldığı derslerin ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yaptığı Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanındaki yüksek lisans derslerinin işine katkısının büyük olduğunu belirtiyor. BİLGİ’deki İngilizce eğitimin dil konusunda kendini geliştirmesini sağladığını, liderlik, iletişim ve yönetim gibi becerilerinin de gelişmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Üniversiteyi bitirdiği yıl başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki (YTÜ) yüksek lisans eğitimini, yönetim kurulu üyesi olduğu Özel Cent Okulları’na daha fazla katkı sağlamak amacıyla yapmaya karar verdiğini söyleyen Hande, tam o sırada okulun anaokulunda part time İngilizce öğretmeni arandığını, okul ortamını daha yakından gözlemleyebilmesi için derslere kendisinin girmesine karar verildi, böylece öğretmenlik kariyerine de başladığını dile getiriyor. Hande, “Ben de bu işi yapacaksam, en doğru şekilde yapmayım diye yine YTÜ’de İngilizce öğretmenliği formasyon kursuna başladım. Öğretmenlik sertifikasını alınca ve içimdeki öğretmeni keşfettikçe dersler de sınıflar da öğrenciler de arka arkaya geldi” diyor.

 

Her seviyeye İngilizce dersi verdi

Formasyon kursuna giderken bir aylık zorunlu stajını Hasan Ali Yücel Okulu’nda yapan Hande, bu stajdan ziyade, öğretmenliğin ilk yılında okul müdürlerinden biri olan annesinin her şeyi daha çabuk ve kolay öğrenmesini saldığını düşünüyor. 2008 yılına kadar hem anaokulunda hem de ilkokulda İngilizce derslerini yürüten bir yandan da yüksek lisansını tamamlayan Hande, 2008 yılında ilkokul zümre başkanlığı görevini üstlenir.

2009 yılından beri Özel Cent Okulları Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı göreviyle birlikte İngilizce öğretmenliği de yapıyor. Anaokulundan lise son sınıfa kadar uyguladıkları yabancı dil programının hazırlanışından uygulanmasına kadarki her aşamasına liderlik ediyor. Aynı zamanda dokuzuncu sınıf öğrencilerinin İngilizce derslerini yürütüyor. 2011 yılında, yine Bilgi mezunu olan eşiyle evlenen Hande, bölüm başkanı olarak anaokulundan son sınıfa kadar sundukları İngilizce-Almanca-Fransızca ve İspanyolca yabancı dil programlarının hedeflerinin belirlenmesi, programın oluşturulması, ne şekilde uygulanacağına karar verilmesi ve bunun tüm ekip tarafından aynı verimlilikte uygulanmasından sorumlu.

İngilizce öğretmeni olarak, dilbilgisi çalışmalarının yanında edebi metinlerin incelenmesi ve akademik yazma becerisine yönelik çalışmalar da yapan Hande, özellikle küçük yaş grubuna yönelik sertifika programlarına katılır. Drama, hikaye anlatımı, müzik, materyal hazırlama, beden dili, NLP gibi branşların hepsini tamamlar. Daha sonra yöneticilerin eğitimine yönelik bir programı tamamlayan Hande, sertifika programlarını halen takip ediyor. Her sene mesleğiyle ilgili en az iki kitap okumayı, dört seminere gitmeyi hedefliyor.

 

Çeşitli projeleri hayata geçiriyor

Akademik kurul ile birlikte uluslararası projeler de yaptıklarını anlatan Hande, halen Comenius Projesi kapsamında Almanya, İtalya, İspanya ve Polonya’nın içinde olduğu “Bitkisel Çeşitlilik” konulu projeyi yürütüyor. E-twinning kapsamında ise ‘Göç’ konulu çalışmaların devam ettiğini söyleyen Hande, şu aralar Fransa ve İspanya’daki okullarla iletişime geçerek, öğrenci değişim programı çerçevesinde bir proje başlatmak için çalışıyor.

İlerde öğretmenlere yönelik bir eğitim programının oluşturulması ya da öğretmen akademisinin kurulmasını planlayan Hande’nin hedefleri arasında, velilere yönelik anne-baba okulunun kurulması da var. Eşiyle birlikte uzun süre Latin dansı dersleri alan Hande, dans dışında haftada 4-5 gün yoga yapıyor. Fırsat buldukça da kurabiye, kek ve pasta yapıp şeker hamuruyla süslemeyi, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor, kitap okumaktan, piyano çalmaktan ve puzzle yapmaktan keyif alıyor.

 

 

Powered by Openmedia