Boyner’de verimliliği Ali artıracak

Ali Turpçu / Ekonomi 2002 / Boyner Ürün Yöneticisi

Dokuz yıldır çalıştığı Boyner’de yaklaşık 60 mağazanın verimliği ile ilgili projelerde çalışıyor. İlerde bir şirket kurarak, sektöre kendi markası ile girmeyi hedefliyor.

Üniversite yıllarında yazları aile şirketinde çalışarak iş hayatına atılan Ali, şirketin toptan ithalat ve ihracat faaliyetlerinde görev alır. Bu dönemde, perakende sektöründe çalışmaya karar verir. Perakende sektörünün enerjisi ve heyecanından etkilenerek bu mesleği yapmayı tercih ettiğini söyleyen Ali, üniversitede aldığı ekonomi eğitiminin şu an yaptığı iş ve bulunduğu pozisyonla birebir örtüştüğünü dile getiriyor. Yaklaşık dokuz yıldır perakende sektöründe görev alan Ali, ekonomi eğitiminin bugüne kadar çalıştığı tüm pozisyonlarda kendisine çok büyük faydalar sağladığını söylüyor.

Perakende sektörünün çok yönlü bir sektör olduğunu düşünen Ali, aldığı ekonomi ve temel işletme eğitimini geliştirmek amacıyla Işık Üniversitesi’nde Executive-MBA programına katılır, bir yandan perakende sektöründe çalışırken bir yandan da MBA programına katılması, olaylara farklı bakış açıları ile yaklaşmasına yardımcı olur.

Üniversitede okurken staj yapma zorunluluğu olmayan Ali, ancak sadece tatil dönemlerinde çalıştığı aile şirketinde edindiği iş tecrübesi sayesinde staj yapmanın kazandırdığı avantajları da edinir. Bu çalışmaların profesyonel iş hayatına atılmadan önce, geleceği görmesi açısından kendisine çok artılar kattığını belirten Ali, “Bu çalışmalarımın bana olan en büyük katkısı eğitimimi tamamladığımda iş hayatını tanımanın getirmiş olduğu artıların yanı sıra hangi sektörde çalışacağımın kararını vermemde yardımcı olmasıdır” diyor.

Mezun oldu Boyner’de işe girdi

Üniversiteden mezun olduktan çok kısa bir süre sonra Eylül 2002’de Boyner Büyük Mağazacılık’ta çalışmaya başlayan Ali, burada ilk önce kadın kategorisi satın alma yönetici asistanlığı görevini yürütür. Bu görevini yaklaşık bir sene kadar sürdüren Ali, bu sürede Executive-MBA programına katılır. Ardından askere gidene kadar iki yıl planlama kategorisinde merchendasing planlama yöneticisi olarak çalışan Ali, sonra askere gider.

Askerliğini tamamladıktan sonra Boyner’deki görevine üretim kategorisi planlama yöneticisi olarak geri döner. Bu pozisyonda yaklaşık iki yıl çalışır. Bu dönemde üniversite yıllarından beri birlikte olduğu şimdiki hayat arkadaşı ile evlenen Ali, halen Merchandising Planlama Departmanı’nda ürün yöneticisi olarak görevine devam ediyor.

Mesleğinde bütçe, planlama ve satın alma alanlarında uzmanlaşan Ali, Boyner’in Türkiye’nin department store olarak kurulmuş ilk ve sektöründe lider kuruluşlarından biri olduğunu düşünüyor. Boyner’de ürün müdürü olarak; merchandising departmanında üst yönetim raporlamaları, holding yönetim kurulu raporlamaları yıllık gelir ve gider bütçelerinin hazırlanması ve takibi, genel kampanyaların ve marka kampanyalarının şirket karlılıkların yansımalarının takibi, ay sonu, yılsonu projeksiyonları ve kampanyaların onay süreçlerini yönetmemin yanında tüm mağazalarda kullanılan satışa yardımcı malzemelerin (poşetler, hediye ambalajları, koli vs) satın alma görevlerini yürüten Ali, bu görevlerine ek olarak şirket içi dönemsel projelerde de yer alıyor.

Altmış mağaza için çalışıyor

Yaklaşık dokuz yıldır çalıştığı Boyner’de şirket içinde farklı departmanlarda görev alan Ali, bugünkü görevine gelmesinde; sonuç odaklı olmasının büyük etkisinin olduğunu düşünüyor. Ali bu dönem; mağaza-reyon taşıma kapasitelerinin ve mağaza-depo metrekarelerinin verimli kullanılmasına yönelik bir proje grubunda görev alıyor. Yaklaşık 60 mağazanın kategorilere göre reyon sergilemelerinde kullanılan adet bazlı taşıma kapasitelerini standart bir formatta takip etmek için bir çalışma hazırladıklarını söyleyen Ali, “Mağaza ve merkez personellerinde oluşan bu proje grubu sayesinde mağazalarda yaz ve kış sezonlarında ayrıca özel günlerde kapasite fazlası yüklemeleri ya da ürün eksiği olan reyonların önüne geçmeyi, depo ürün giriş-çıkışlarını hızlandırmak ve satış alanlarımızı daha verimli kullanarak personel ve stok devir hızlarında maksimum performansa ulaşılması hedefleniyor” diye konuşuyor.

Gelecekte mağazacılık ve perakendecilik alanlarında kendi şirketini kurmak ve sektörde tanınır bir marka yaratmak isteyen Ali, iş dışında vakit buldukça seyahat etmekten farklı insanlar, yerler ve kültürler keşfetmekten, Beşiktaş maçlarına gitmekten ve film izlemekten zevk alıyor.

Powered by Openmedia