BP ve DiaSA için fotoğraf çekiyor

Ahmet Can Mocan / Fotoğraf ve Video-2009

Üçüncü sinifta ‘beyaz perde’ için 60 yönetmen ve oyuncunun fotoğrafını çeker, uluslararasi yarişmalardan ödüller alir. Şimdi Bp, Diasa gibi firmalarla çalişiyor.

“Kendimi bildim bileli fotoğraf çekiyorum.Çocukken de hiçbir anı kaçırmamaya çalışırdım, çünkü hatıralara çok önem veren bir aileden geliyorum” diyerek fotoğrafçılığa ilgisinin nasıl başladığını anlatan Can, fotoğrafçılığı meslek olarak yapmak istediğini ise kendiyle başbaşa kaldığı uzun bir dönemde anlar.İnsanın hayatın ve çevrenin dayattığı kurallardan uzak kaldığında gerçekten ne yapmak istediğini ve nasıl mutlu olacağını daha iyi anladığını düşünen Can, üniversite birinci ve ikinci sınıftayken çeşitli moda dergileri için çekimler yapar. Fakat bir süre sonra bu işlerin kendisine göre olmadığını ve mutsuz olduğunu anlar.

Daha sonra kendini daha çok sanatsal açıdan geliştirmesi gerektiğini düşünür ve bu yönde çalışmalar yapar. O yılların büyük bir bölümünde kentsel dönüşüm üzerine fotoğraflar çeker. Okuldan önce ya da sonra Sulukule, Balat ve Tarlabaşı gibi yerlerde çalışır. Şimdi elinde çok önemli bir arşiv olduğunu ve bu arşivin yıllar geçtikçe daha da değerleneceğini söyleyen Can, bunun dışında sinema oyuncuları ve yönetmenlerinin portrelerinin bulunduğu Beyaz Perde’de üçüncü sınıfta çalışmaya başlar. 60 tane oyuncu ve yönetmenle bire bir irtibat kurarak, onları ikna eder ve fotoğraflarını çeker. Bu sürecin gerçekten kişisel gelişimine çok faydalı olduğuna inanıyor.

Uluslararası ödüller aldı

Üniversiteye başladığında zaten fotoğrafçılık hakkında geniş bir bilgi sahip olan Can, ancak üniversite eğitiminin insana vizyon açısından çok şey kattığını, hocaların yönlendirmesiyle kendilerini daha çok geliştirdiklerini belirtiyor. Mezun olduktan hemen sonra 2009 Aralık ayında Beyaz Perde projesinin sergisini yapan Can’ın bu sergisi beklediği kadar çok ilgi görür ve insanlar tarafından daha çok tanınmasına sebep olur. “Bu da sanatımı daha çok kişiye ulaştırabilmem için büyük bir fırsattı” diyen Çan, 2009 ve 2010’da, Prix Dela Photographie, International Photograph Awards, Photography Masters Cup, Black and White Spider Awards gibi uluslararası fotoğraf yarışmalarından ödüller de alır. 2010 yılında ödüllü fotoğrafı ‘Aidiyet-Belonging’ ile Londra’da The Mall Galleries’te karma bir sergiye katılır. Bütün bunlar ona yurtdışında da iş yapabilme vizyonu getirir. 2011’de Beyaz Perde projesini iki kere daha sergiler ve bu projeyi noktalar. 2013’te sergileyeceği ‘Çöküş’ adlı projesini tamamlar. “Bu seri benim bugüne kadar ki sanat kariyerimin en önemli işi olacak” diyen Can, sanatsal çalışmalarının yanı sıra 2010’dan beri kendi stüdyosunda ticari işlere de devam ediyor. Çalıştığı firmalar arasında BP, DiaSA gibi firmalar var.

Kurgusal işler yapıyor

Fotoğrafa ilk başladığı yıllar daha çok belgesel tarzında çalışmalar yapar. Daha sonra portreye yönelir. Şimdilerde ise daha çok kurgusal işler üzerinde çalışan Can, üniversite eğitimi dışında tamamen kendi çabasıyla gelişir. 2010 yılından beri Kadıköy-Moda’da açtığı stüdyosunda kişisel işlerine devam ediyor. Fotoğraf ve video alanında hizmet veriyor.

Tamamen bireysel çalışıyor. Zaten bir sanatçınında birilerinin altında çalışabileceğine inanmıyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiği en önemli projenin Beyaz Perde olduğunu söyleyen Can, aralarında Tuncel Kurtiz, Erol Günaydın, Haluk Bilginer, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem’in olduğu 60 tane sinema oyuncusu ve yönetmeni bir araya getirmenin kendisi için önemli olduğunu belirtiyor

Şu aralar teması ‘Ölüm’ olan yeni bir proje üzerinde çalıştığını açıklayan Can, ilerde ilk önce içindekileri yansıtabilmek ve insanlara ulaştırmayı istiyor. Zaten yansıtabildiği sürece başarının da geleceğine inanan Can’ın diğer hedefi ise ruhunu satmadan kaliteli bir hayat yaşayabilmek.

Çok eğlenceli ve tatmin edici bir işi olduğu için, iş dışındaki hayatında başka birşeye pek ihtiyaç duymayan Can’ın, sanatsal olayları takip etmek ve kendi sanatıyla ilgilenmek zamanının büyük bir bölümünü alıyor. Fotoğrafçılığın yanı sıra resim, video, illustrasyon ile de ilgileniyor. Bu dallarda da kendini geliştirmeye çalışıyor. Bunların dışında sevdikleriyle kaliteli vakit geçirmek ona yetiyor.

DÜN

ALİ AKDENİZ

OTTO SANTRAL

BUGÜN

ROGER BALLEN

KADIKÖY

EN SON

MUTLU ÖLÜM-CAMUS

AŞK HAKKINDA KISA BİR FİLM

LONDRA

Powered by Openmedia