Moda dergileri ve markalarla çalışıyor

Can Torun / Film&TV-2006 / P.O.V.-Moda Fotoğrafçısı ve Kreatif Direktör

Pek çok moda dergisi için kapak, markalar içi katalog ve kampanya, sanatçı ve celebrity’lerle imaj çekimleri yapıyor, moda fotoğrafçılığına devam ediyor.

Küçüklüğünden beri moda dergilerini hatmeder ve çekim yapan bütün fotoğrafçı, moda editörü ve hatta saç-makyaj uzmanlarının isimlerini ezbere bilir. Mario Testino, David LaChapelle ve Nihat Odabaşı gibi işlerini hayranlıkla takip ettiği fotoğrafçılar onda bu mesleği yapma ilhamını geliştirir.Üniversitede henüz birinci sınıftayken kısa süreli Show TV’de staj yapar. 2002 yazında ise Rumeli Hisarı Konserleri’nde Sahne Yönetimi, Backstage ve Organizasyon kısmında çalışır.

Bu sayede kendi çekimlerinde prodüksiyon yapabilmek ve insanlarla koordine bir şekilde çalışabilmek için deneyim kazandırır. İkinci sınıfı bitirdiği yaz fotoğraf asistanlığına başlar. Nihat Odabaşı, Cüneyt Akeroğlu, Bülent Acır gibi fotoğrafçılara asistanlık yaptıktan sonra şans eseri FHM dergisinde moda editörü olarak çekim yapmaya başlar. Üçüncü sınıfta hem okula devam eder hem de derginin kapak ve moda çekimleri dahil tüm çekimlerinin sorumluluğunu üstlenir. Bu yoğun çalışma ve okul temposu çok zor olsa da onun için oldukça keyifli geçer.

Kendi stüdyosunu kurdu

Üniversitede sinema okumak onu vizyon anlamında çok geliştirir. Yeni şeyler öğretecek ve alt yapısını sağlamlaştıracak dersler seçmeye gayret eden Can, bir filmin okumasını yaparken, dünya sinemasına ait bir film izlerken, senaryo yazarken veya sanat tarihini araştırırken öylesine değerli bilgiler öğrenir ki, bu genel kültür ve vizyonu ‘Film&TV’ okumadan elde edemeyeceğini düşünür.

Okuldan mezun olduktan sonra da moda editörü olarak çok yoğun bir şekilde pek çok moda dergisine çekimler, kampanya ve katalog, sanatçılara imaj danışmanlığı yapar. Fotoğrafa bir türlü vakit ayıramayınca, köklü bir değişime ihtiyaç duyar. 2007 yılının aralık ayında askere gitmeye karar verir. Kısa dönem askerlikten sonra artık fotoğraf makinesini eline alarak kendi çekimlerini yapmak için cesaretini toplar. 2008 yılında ilk profesyonel moda çekimini yapapar.

2009 yılında ortağıyla bir fotoğraf stüdyosu kurarlar. Fakat krize denk gelmesi ve büyük bir stüdyonun çok büyük sorumlulukları olması sebebiyle yaklaşık 1,5 yıl içinde tekrar kendi adına çalışmaya başlar. Şu an kendi moda & fotoğraf & prodüksiyon şirketi P.O.V.’de çalışmayı sürdüren Can, burada moda fotoğrafçılığı ve kreatif direktörlük yapıyor. Pek çok moda dergisi için kapak ve moda çekimleri, markalar için katalog ve kampanya çekimleri, sanatçı ve celebrity’lerle imaj çekimleri, önemli defilelerde backstage çekimleri gibi projelerde moda fotoğrafçılığına devam ediyor.

Vogue için çekmek istiyor

“Ben fotoğrafçıları ikiye ayırıyorum. Gerçeği belgeleyenler ve kendi gerçekliğini kurgulayanlar. Ben kendi gerçekliğimi moda fotoğrafçılığıyla kurguluyorum. Okulda ‘Seeing is believing’ diye öğrenmiştik” diyen Can, nasıl hayal ediyorsa o şekilde çekiyor. Fotoğrafçılık konusunda okulda temel bir eğitim almış olsa da, asıl gelişimini sektörde çalıştığı süre içinde deneyimli fotoğrafçı arkadaşlarını gözlemleyerek ve çok çalışarak sağlayan Can, şu aralar moda çekimleri dışında yaklaşık iki senedir yaptığı kişisel çekimlerle uğraşıyor. Tıpkı yurtdışındaki meslektaşlarının yaptığı gibi bir ‘coffee table book’ projesi  için çekimler yapmaya devam ediyor.

İlerde bayılarak takip ettiği Vogue Paris, Vogue Hommes, V, Pop, Love  gibi dergiler için çekim yapmak, dünyaca ünlü markaların imaj çekimlerini gerçekleştirmek ve dünya starlarını objektifi karşısına geçirmek de isteyen Can, bunun dışında bir süredir fotoğrafın yanında video da çekiyor. Hayal gücünü çok daha fazla insanla, çok daha fazla mecrada paylaşmayı hedefliyor.

Dünyada en çok sevdiği şeyi ‘iş’ olarak yapmak ve üstüne para kazanmak herkese nasip olmayan bir ayrıcalık diye düşünen Can, yeni insanlarla tanışmak ve yeni yerler görmeyi seviyor. İş ve özel hayatı hep içiçe geçtiğinden fırsat buldukça arkadaşlarına ve ailesine vakit ayırmaya çalışıyor. Artık gece hayatından ziyade dost sohbetlerinin olduğu akşam yemekleri ve kahve molaları onu mutlu ediyor. Ayrıca, sporu da hayatına dahil etmeye çalışıyor.

DÜN

PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU

KUŞTEPE KORİDORLAR

BUGÜN

HELMUT NEWTON

TEŞVİKİYE HOUSE CAFE

EN SON

FİFTY SHADES OF GREY

THE DARK KNİGHT RISES

PARİS

Powered by Openmedia