Casual ve outdoor giyimde zincir olmak istiyor

Faik Ali Yeşil / İşletme-2009 / Markafesta Yönetim Kurulu Başkanı

Hedefi, Markafesta adıyla açtığı mağazalarda ve internet sitesinde sattığı Nortface, Lee ve Wrangler markalarına yenilerini eklemek, casual ve outdoor giyimde zincir olmak.

Tekstil sektöründe tanınan Faik Ali’nin ailesi sektöre ayakkabıcılıkla adım atar. 2002 yılında Almanya menşeili Camel Active markasıyla sektöre giren aile şirketi, Camel Active’nin lisansını, distribütörlüğünü ve mağaza açma hakkını satın alır. “Bu markayla beraber yaklaşık 10 senede Türkiye’de 12 mağaza açtık ve önemli firmalara toptan satışlar yaptık. 2012 senesinin sonunda alkol ve tütün kanununun değişmesiyle, aynı zamanda sigara markası olarak algılanan Camel Türkiye’den çekilmek durumunda kaldı. Biz de markayla yollarımızı ayırdık” diyen Ali, üniversitede öğrenciyken ailesinin şirketinde çalışır.

Üniversitede bir yandan eğitimini alırken bir yandan da ailesinin; ayakkabı imalatı ve satışı yapan Yeşil Deri, Yeşil Kundura ve Camel Active’nin lisanslı mağazalarını açan Ayaks’ta, üretim, planlama, pazarlama, finans, satın alma ve mağazacılık yönetimi gibi departmanlarında çeşitli görevler alarak, profesyonel iş hayatına atılmadan önce iş hayatıyla ilgili deneyimler edinir.

 

Kendi şirketini kurdu

Üniversiteden sonra direk iş hayatına atılan Ali, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı işletme eğitiminin, profesyonel iş hayatında elbette ki çok faydasını gördüğünü dile getiriyor. Mezun olduktan sonra okurken de çalıştığı aile şirketlerinde bir süre çalışmaya devam eden Ali, bu dönem Yeşil Deri de birçok departmanda çalıştıktan sonra genel müdür yardımcılığı görevine getirilir. Yeşil Kundura şirketinde altı ay boyunca mağazalardan sorumlu ve genel müdür yardımcılığı yapar. Ayaks şirketinin, şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi olarak

görev alır.

Bir süre sonra e-ticaretin yükselen trendiyle birlikte aile şirketinden ayrılarak online satış ve normal mağazacılık yapmak amacıyla kendi şirketini kurmaya karar verir. 2010 yılında “Markafesta”yı kuran Ali, şu an kendi şirketinin başında sektördeki faaliyetlerini sürdürüyor. “Aslında ayakkabı sektörü kökenliyim tekstil sektörüne daha sonra adım attım. Şimdi kendi markam Marakfesta.com’da hem online hem de mağazalarımızda tekstil ürünleri satışı yapıyoruz” diye konuşuyor.

Markafesta.com internet sitesi dışında Markafesta adı altında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi tane mağaza açtıklarını ifade eden Ali, bu mağazalarda Northface, Lee ve Wrangle markalarının ürünlerini sattıklarını, bu markalarla hem online tarafta hem de mağaza tarafında işbirliklerinin sürdüğünü dile getiriyor.

 

E-ticaret alanında uzmanlaştı

Markafesta İnternet ve Bilişim Hizmetleri şirketinin yönetim kurulu başkanı meslekte perakende yönetimi ve e-ticaret alanında uzmanlaştığını söyleyen Faik Ali, şirkette başta finans olmak üzere, birçok alanla birebir ilgileniyor, e-ticaretle ilgili bir çok yeniliği takip ediyor. Türkiye’nin sayılı firmalarıyla marka ortaklıkları yaptıklarını anlatan Ali, örneğin Türk Telekom, Shell ve N11 gibi markaların önemli projelerini hayata geçirdiklerini açıklıyor.

Bundan sonra hayata geçirmeyi planladıkları projelerden de söz eden Ali, “Perakende sektöründe açtığımız mağazalara, yeni mağazalar ekleyerek ilerlemek istiyoruz. Açacağımız yeni mağazalarla ilgili çalışmalarımız sürüyor” diyor. İşiyle ilgili henüz bir ödül almasa da ilerleyen zamanlarda, işinde gösterdiği başarıdan dolayı bir ödüle layık görülmekten mutluluk duyacağını belirten Ali, gelecekte kendi işini geliştirmek ve özellikle e-ticaret üstüne yoğunlaşarak sektörde ilerlemek istiyor.  Ali, “Active markasından sonra, Nortface, Lee ve Wrangler markalarıyla iş birliği içindeyiz. Hedefim Markafesta adı altında açtığımız multibrand mağazalarımızda ve aynı zamanda internet sitemizde Nortface, Lee ve Wrangler markalarını satarak , casual ve outdoor giyimde daha çok yaygınlaşmış bir zincir olmak” diyor.

İş dışında motosiklet, teknecilik, offroad gibi outdoor sporlarla ilgilenen Ali, seyahat ederek yeni yerler ve kültürler tanımaktan keyif alıyor. Bunlar dışında hayatın içinde olmayı ve sosyal aktivitelere katılmayı seviyor.

 

DÜN

PROF. DR. TANER BERKSOY

 

BUGÜN

RECEP ALİ YEŞİL, FAİK ALİ İÇİL

RUMELİHİSARI

 

EN SON

LİFE OF Pİ

HONKONG

 

Powered by Openmedia