Shaya’nın dış ticaret ve ithalatından sorumlu

Zühre Eran / İşletme-2008 / Shaya Mağazacılık İthalat Uzmanı

Uluslararası moda-ayakkabı, güzellik-bakım ve gıda perakendeciliği markalarının mağazacılık operasyonlarını yürütüyor.

Profesyonel olarak iş hayatına atıldığı ve ilk çalıştığı kurum olan Polo Garage’da sektörle tanışan Zühre, mezun olduktan sonra özellikle tekstil sektöründe olmak için iş aramaz ama şimdi baktığında kendisi için en doğru kararı verdiğini söylüyor.

Üniversitedeyken aldığı dış ticaret dersinin uygulamada çok faydasını gören Zühre, dersin içeriğinde öğrendikleri terminolojinin iş alanında çok avantaj sağladığını, uygulamada henüz deneyimsizken iş hakimiyetini ve organizasyonu hızlandırdığını belirtiyor. Yüksek lisans yapmasa da aktif iş yaşantısında birçok eğitim ve sertifika programına katılan Zühre, kendini geliştirmek için mümkün olduğunca, şartlar el verdiğince ithalat, dış ticaret alanlarında her eğitim fırsatını değerlendirir.

 

DEİK’de beş ay staj yaptı

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Foreign Trade Certificate Programme”, İTKİB’de “Foreign Trade Certificate Programme” eğitimi alan Zühre, 2007 yılında DEİK’de (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) beş ay stajyer olarak görev alır. Aktif olarak ülke bülteni hazırlanması sürecinde ve yurtdışında bulunan yerleşik işadamları ve Türkiye’deki işadamlarının buluşturulması için yapılan organizasyonlarda çalışır.

DEİK’in iş hayatına adapte olmasına katkı sağladığını, kariyer beklentilerinin önünü çok açtığını söyleyen Zühre, “DEİK de staj yapmam sanırım iş başvurularımda büyük avantaj sağladı. Staj döneminde aktif olarak ülke bülteni hazırlanması sürecinde rol oynadım, örneğin Slovenya ve Slovakya ülke bültenlerini bizzat hazırlama şansım oldu ki bu bültenler oralarda yatırımı amaçlayan işadamlarının planlarına çok yardımcı oluyor” diyor. Zühre’ye göre eğitim sürecindeyken staj yapmak için başvurduğumuz doğru kurumlar ilerideki kariyer planlarımızda çok faydalı oluyor, doğru yönlenmemizi sağlar.

DEİK’ten sonra Polo Garage’da işe başlayan Zühre, 2008-2012 yılları arasında ithalat müdürü yardımcısı olarak burada çalışır. Bu sektördeki gelişimine ve işini en iyi şekilde öğrenmesine eski müdürü BİLGİ mezunu Emre Güzey’in vesile olduğunu dile getiren Zühre, Polo Garage’de çalıştığı dönem, yurtdışı sipariş aşamasından mağazalar ve depolara gelen ürünlerin dağıtımına kadarki süreçlerde görev alır, bu aşamalardan, bizzat sorumlu olur. Ülkemizdeki gümrük mevzuatına göre işlemlerin gümrükçüyle birlikte takip edilmesi, yerel ve yurtdışı üreticilerle (tedarikçiler) üretim sürecinin takip edilmesi ve gereken bilgilerin sağlanması, lojistik operasyonların kontrolü ve yönetimi, gümrük işlemleri için gerekli olan evrakların yurtdışındaki firmaya bilgi verilerek hazırlatılmasını sağlamak gibi dış ticaretin temel önemli aşamalarının hepsinin kontrolü ve temin edilmesi gibi görevler üstlenir.

 

Dış ticaret ve ithalatta uzmanlaştı

Polo Garage’den sonra geçen yıl Haziran ayında Shaya Mağazacılık AŞ’nin tekstil bölümünde ithalat uzmanı olarak çalışmaya başlayan Zühre, Shaya’nın yurtdışı kaynaklı çok büyük bir firma olduğunu, bünyesinde birçok prestijli markayı barındırdığını belirtiyor. Claires markasının ithalat uzmanı olduğu Shaya’da yine önceki deneyimlerinde olduğu gibi ürünlerin mağaza ve depolara teslimine kadarki sürecin organizasyonunu yöneten Zühre, buna ek olarak önümüzdeki günlerde ülkemize gelecek olan American Eagle tekstil markasının da ithalatını yönetecek.

Mesleğinde dış ticaret ve ithalat alanında uzmanlaşan Zühre, Shaya’nın 2002 yılında, Kuveyt merkezli Alshaya Grubu’nun Türkiye yatırımı olarak kurulduğunu, bugün, moda-ayakkabı, güzellik-bakım ve gıda perakendeciliği alanlarında Türkiye’de temsil ettiği uluslararası markaların mağazacılık operasyonlarını yürüttüğünü dile getiriyor.

Bu aralar Claries dışında Eylül, Ekim gibi Türkiye’ye gelecek American Eagle firmasıyla ilgili ön çalışmaları yürüten Zühre, ileride ithalat alanında ulaşabileceği en yüksek bilgi ve deneyime sahip olmayı hedefliyor. İş dışında arkadaşlarıyla buluşup sohbet etmek, kısa süreli de olsa farklı kültürleri öğrenmek amaçlı tatil yapmak, yazın yüzmek ve fırsat buldukça tenis oynamaktan çok zevk alan Zühre, özellikle kış aylarında sinemaya gitmeyi veya evde kitap günü yapmayı seviyor.

DÜN
PROF. DR. AHMET SÜERDEM
KUŞTEPE BİLGİ CAFE

 

BUGÜN
HAKAN ÇINAR
NİŞANTAŞI

EN SON
KARDEŞİMİN HİKAYESİ
THE HANGOVER 3
LONDRA

Powered by Openmedia