Çocuk yıldız olarak 11 filmde oynadı

Burak Gülgen / Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi 2003 / Oyuncu

Beş yaşında sinema ile tanıştı, tanınan çocuk yıldızlardan biri oldu. Bugüne kadar çok sayıda filmde ve dizide oyunculuk yapan burak, sektörde soyadına yakışır işlere imza atmak istiyor.

Burak’ın babası Melih Gülgen, Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden biri. Cüneyt Arkın ise büyük dayısı… Amcaları ve diğer dayıları da Yeşilçam’da kendi dallarında yüzlerce filmde görev aldığı için ailenin nerdeyse tamamı sinemacı olan Burak, çocukluğundan itibaren ister istemez kendini setlerde bulur. İlk kez beş yaşındayken babasının 1983 yılında çektiği ‘Bedel’ adlı sinema filminde rol alan Burak, 1983-1989 yılları arasında çocuk yıldız olarak 11 filmde rol alır. “Benim aslında seçme şansım olmadı. Doğduğum andan itibaren set ortamı evim gibi olduğu ve hayatım boyunca başka meslek görme şansım olmadığı için 1983 yılından beri setlerdeyim” diyen Burak, üniversitede okurken aynı zamanda çalışır.

İkinci sınıftayken ‘Karamuk’ adlı Alman yapımı bir festival filminde oynayan Burak, tamamı Almanya’da çekilen bu filmin birçok festivalde ödül aldığını belirtiyor. Karamuk filminden sonra bu mesleğe bakışını değiştiren Burak, bu film sayesinde özellikle Türkiye’de neyi niye yapamadıkları sorularına net cevaplar bulur. Bu filmden önce üç tane televizyon dizisinde rol alan Burak, bu dizilerde oyunculuk açısından kendisini tatmin etmeyen hisler duymaya başlar.  “Almanya tecrübemden sonra yönetmenlik alanında özgün bir şeyler üretebilirim düşüncesiyle kamera arkasında tecrübe kazanmaya karar verdim” diyen Burak, üniversitenin birinci sınıfından itibaren asistanlık da yapar. Çektiği birkaç kısa filmle de tecrübe kazanır, hatalarını göre şansı yakalar.

Çok sayıda film ve dizide oynadı

Bugüne kadar çok sayıda film ve dizide oyunculuk yapan Burak’ın oynadığı sinema filmleri arasında; Bedel (1983),  ‘Yıldızlar da Kayar (1983), Utanıyorum (1984), Çaresizim (1984), Bırakın Yaşasınlar (1984), Kuzucuklarım (1986), Kanca (1986), Gözlerin Sevda Senin (1987), Benim Olsaydın (1987), Sokak Çocuğu (1988), Ah Bir Çocuk Olsaydım (1989), Karamuk (2001) ve Zincirbozan (2007) var. Televizyon dizileri arasında ise; Marziye (1998), Birisi (1999), Derman Bey (2000), Suç Dosyası (2007), Doğunun Hatırladıkları “Armin Vambery” (2008) ve Sultan Avrupa’da (2009) bulunuyor.

Üniversiteden mezun olduktan birkaç ay sonra askere giden Burak, kısa dönem askerlik yaptıktan sonra bir süre bocalama dönemi geçirir. Ardından sinema sektöründe farklı projelerde farklı görevler alır. 2003 yılında Calinos Entertainment Film’de yönetmen yardımcısı, 2004 yılında Zor Karar adlı interaktif dramada yönetmen yardımcısı, 2005 yılında Bir Salkım Üzüm adlı televizyon filmi ile Yeniden Çalışıkuşu, Kadının Sessizliği ve Kayıt Dışı adlı televizyon dizisinde yapım koordinatörü, 2006 yılında Cem Köksal’ın konser DVD’sinde ve Sabih Cangil’in video klipinde yönetmen, sinema filmi Zincirbozan’da oyuncu olarak çalışır.

Hem oyuncu hem de yönetmen

Mezun olduktan sonra oyunculuk dışında yönetmenlik yaptığı projelerin sayısını artıran Burak, 2007’de Kafein’in, Cem Köksal’ın video klipinde yönetmenlik, Suç Dosyası adlı televizyon dizisinde, 2008’de Doğunun Hatırladıkları adlı belgesel filminde oyunculuk yapar. 2009’da Sultan Avrupa’da adlı bir drama belgeselde de oyunculuk yapan Burak, 2010’da Gülşen’in ve Sabih Cangil Cui’nin video klipinde yönetmenlik, Mahpeyker adlı sinema filminde ise kamera arkası yönetmenlik ile Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği’nin tanıtım filminde yönetmenlik yapar. Bu yıl Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın tanıtım filminde, Cem Köksal’ın video klipinde ve ‘Kirli Oyunlar’ adlı drama belgeselde yönetmen olarak çalışan Burak, şu aralar eylül itibariyle TRT 1 ekranlarında gösterime giren belgeselle ilgileniyor.

“Babam bu meslekte en iyilerinden biri olduğu için öncelikle soyadıma yakışır işler yapmak mecburiyetindeyim” diyen Burak, yaklaşık 28 yıldır setlerde olan biri olarak hata yapmak gibi bir lüksünün olmadığını düşünüyor. Bu meslekte yaptığı hatalardan ders alarak çıtayı sürekli yükseltmek isteyen Burak, Türkiye sınırlarını aşarak yurtdışında da başarıyı yakalamayı hedefliyor. Henüz evlenmese de evlenip yuva kurmayı da planlayan Burak, kendini geliştirmek için film seyrediyor, kitap okuyor. Sevdiği insanlarla vakit geçirmekten keyif alan Burak, yoğun çalışan biri olarak dinlenerek zaman geçiriyor. Eskisi gibi hobilerine zaman ayıramasa da fırsat bulduğunda ata biniyor. Bunun dışında aikido yapıyor.

Powered by Openmedia