Çocukken tanıştığı oyunculuktan kopamadı

İpek Yaylacıoğlu / Reklamcılık 2006 / Oyuncu

Beş yaşından itibaren reklamlarda oynamaya başlar. Sanatın pek çok dalıyla ilgilense de oyunculukta karar kılar. Bugün bir yandan oyunculuk yaparken bir yandan da aksesuar tasarımı yapıyor.

Daha beş yaşındayken bir reklam ajansı tarafından keşfedilen İpek, uzun yıllar Ziraat Bankası, Profilo gibi markaların da aralarında olduğu birçok reklam filminde rol alır. Lise sona kadar fotoğraf, dikiş, basketbol, yüzme, step, folklor, koro ve resimle ilgilenir. Liseden mezun olduğu sırada bir derginin kapak kızı yarışmasını kazanan İpek, bu yarışmadan sonra oyunculuk teklifleri almaya başlar. Kamera arkası ve önünde deneyim kazanabilmek için de bu teklifleri değerlendirir ve zamanla oyunculuk onun için vazgeçilmez bir meslek olur.

Üniversitede okurken okuduğu reklamcılıkla ilgili bir yerde staj yapar. Reklamcılık sektörünü tanıması açısından bu stajın çok faydasını görür. Ancak asıl amacı reklamcılığın kamera arkasını öğrenmek, reklamın nasıl çekildiği ile ilgili bilgi sahibi olmaksa da bu amacını gerçekleştiremez çünkü oyunculuğu benimsemeye ve çok sevmeye başlar. Bu nedenle bir oyunculuk ajansına kaydolan İpek, 2005 yılında hayatının dönüm noktası olan Ihlamurlar Altında adlı diziye kabul edilir. Başlarda çok korkar nasıl rol yapacağını, üniversiteyle birlikte oyunculuğu nasıl yürüteceğini bilemez. Sahnesi bitince kamera arkasından dizideki usta oyuncuları izler, bunun çok faydasını görür.

Grafiker/oyuncu olmayı hayal eder

Aklına oyuncu olmayı koyan İpek, bu alanda kendini geliştirmek için birçok oyunculuk kursuna gider, diksiyon eğitimi alır. Çok farklı sektörler olması açısından üniversitede okuduğu reklamcılık eğitiminin oyunculuğa pek bir faydasının olmadığını düşünen İpek, ancak aldığı reklamcılık eğitiminin kendisine çok fazla değer kattığını dile getiriyor. İpek, özellikle reklamcılık bölümünde grafik tasarımı üzerine aldığı eğitimlerin, tasarım ve fotoğraf çalışmalarında yardımını çok görür.

Her zaman grafiker/oyuncu olmak gibi ütopik bir hayali olduğunu söyleyen İpek, ikisinin de çok özveri gerektiren meslekler olduğunu sonra öğrenir. Mezun olduktan sonra grafikle uğraşırken fotoğraf çekme merakı yeniden canlanır, birçok lens, ışık yani fotoğrafçılıkla ilgili malzemeler edinir. Fotoğraflarını ‘Grafik görünümlü, tek boyutlu ve çok renkli’ olarak adlandıran İpek, portre moda fotoğrafçılığı gibi kareler çeker. Fotoğraflarında aksesuar kullanmaya karar veren ancak istediği gibi aksesuarlar bulamayan İpek, bunun üzerine kendi aksesuarlarını tasarlamaya ve fotoğraflarında kullanmaya başlar.

Wicket markası ile tasarım da yapıyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra oyunculuk haricinde, fotoğrafçılık ve tasarımcılıkla da ilgilenmeyi sürdüren, tasarım alanında özellikle şapka tasarımına yoğunlaşan İpek, bu dönem; sinema, kamera önü oyunculuğu, oyunculuk teknikleri ve diksiyon eğitimleri alır. İpek’in aldığı bu eğitimler kamera önündeki etkinliğini arttırır. Sesini nasıl kullanması gerektiğini, kamera önünde nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğrenir. Fotoğraf çalışmalarını www.iusedtobeacat.deviantart.com adresinden yayınlayan İpek, 2008 yılında şapka ve takı tasarımlarını içeren kendi markası Wicked’ı tescilledirir. O zamandan beri de oyunculukla birlikte tasarım çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Tasarımlarını www.wickedbyipek.blogspot.com üzerinden satan İpek, ayrıca çeşitli dergilerde moda çekimleri için fotomodellik yapar. 2009’da Londra’da şapka tasarım eğitimi alır.

Bugün çeşitli reklam, film ve dizilerde rol alan İpek, bunun dışında seslendirme de yapıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra biten Ihlamurlar Altında’dan sonra sırasıyla 2006 yazında Senden Başka, 2008 yazında Elif ve 2009 yılında Kavak Yelleri dizilerinde rol alır. Hala oynamaya devam ettiği Arka Sokaklar dizisine 2009’da başlar. Aynı zamanda 2008 yazında Başka Semtin Çocukları sinema filminde de oynayan İpek, bunlar dışında Alpella, Ülker Golf, Ace, Tuborg, Fanta, Samsung, Moto GP, Paracard ve Arko Nem’in reklamlarında oynar. Bu çalışmalar içinde ilk sinema filmi olduğu için Başka Semtin Çocukları’nda canlandırdığı Saadet ve ilk dizisi olduğu için Ihlamurlar Altında’da canlandırdığı Nalan karakterlerinin kendisi için daima daha özel olacaklarını dile getiren İpek, gelecekte oyunculuk kariyerine devam etmeyi ve tasarım çalışmalarını daha geniş bir alanda sürdürmeyi planlıyor. En büyük hobisi tasarım olan İpek’in bunun yanı sıra spor yapıyor, bisiklete biniyor, paten yapıyor ve figür topluyor.

Powered by Openmedia