Lisedeki hayali olan öğretmenlik mesleğini çok seviyor

F. MÜRÜVVET KURAT

TV Gazeteciliği 2004 – British English Dil Okullarında Öğretmen

 

Eğitimini aldığı Tv Gazeteciliği nedeniyle bir süre medya alanında çalışan Mürüvvet, şimdi British English’te tüm enerjisini öğrencilerine harcıyor.

 

Lise yıllarından beri öğretmen olmak isteyen Mürüvvet, üniversite sınavında aldığı puanla İzmir 9 Eylül ve Bursa Uludağ üniversitelerini tuttursa da babası gitmesini istemez. Ardından BİLGİ’de okuduğu bölümü tercih eder, iletişim sektöründe çeşitli iş deneyimleri olur ancak yıllar içinde öğretmenlik isteği ağır basar. Nasıl öğretmen olurum diye araştırmaya başlayan Mürüvvet,  “Ortaokul İngilizce öğretmenim Neşe Bilgin ve lise öğretmenim Öznur Önal’ın öğretmen olma isteğimde rolleri büyüktür” diyor.

BİLGİ’de hazırlığı bitirdiği 2000 yılının yaz aylarında dil eğitimi için İngiltere’deki Cambridge’e giden Mürüvvet, BİLGİ’de aldığı İngilizce eğitim ile amcasının desteği ile İngiltere’de aldığı eğitimin etkisiyle İngilizce öğretmenliğini tercih eder. Gazetecilik öğrencileri için stajın çok önemli olduğunu düşünen Mürüvvet, bu yüzden hiç vakit kaybetmeden okuldayken çalışmaya başlar. O zamanki Devrim Tarihi öğretmeni Barış Doster’den yardım alarak 2001 yazında Cumhuriyet gazetesinin Kültür-Sanat servisinde, 2002 yazında ise yine Cumhuriyet’te istihbarat servisinde stajyer olarak çalışır. Ve son olarak 2003-2004 ara tatilinde CNN Türk’te yapım asistanı olarak staj görür.

Hazırlık eğitiminin faydasını görüyor

Tüm bu çalışmaların çok keyifli ve öğretici olduğunu söyleyen Mürüvvet, BİLGİ’deki hazırlık döneminin özellikle konuşma ve akademik yazma konularında kendisine çok büyük fayda sağladığını, o dönem kullandığı “Writing Skills” kitabından ve kendisinin hazırladığı yazılardan bugün hala faydalandığını belirtiyor.

Mezun olduktan sonra medya sektörünün sivri yapısına biraz ters olduğunu fark eden Mürüvvet, “Staj yaparken veya okulda bitirme tezi yazmak yerine belgesel çekerken çok zevkli olan medya sektöründen soğumaya başladım” diye konuşuyor. Bu dönem bir yapım şirketi macerası da yaşayan Mürüvvet, beş arkadaşıyla ortak oldukları bu işin 2005 yılında başlayıp bittiğini anlatıyor.

Bu maceradan sonra öğretmen olmanın yollarını aramaya başlayan Mürüvvet, Marmara

Üniversitesi’nin pedagojik formasyon eğitimine başvurur. Burada 2006-2007 akademik

yılında eğitimini tamamlayıp öğretmenliğe başlar. Hatta henüz eğitimi bitmeden iş

bile bulduğunu söyleyen Mürüvvet, 2007 yılı Mayıs ayında Dilbilimleri Eğitim Hizmetleri’nde (British English Dil Okulları) çalışmaya başlar. Eşi Kaan’la bu dönem tanışarak, 2010 yılında evlenir. 13 Temmuz 2013’te kızı Mercan dünyaya gelir.

Halen çalıştığı British English’te 2007-2008 döneminde öğretmen ve eğitim koordinatörü olarak görev yapan Mürüvvet, 2009 yılında patronunun her türlü itirazına rağmen koordinatörlük görevimden vazgeçer. “Ben sınıfta olmak, anlatmak, interaktif bir şekilde öğrenenler ile zaman geçirmek istediğimden idari görevimden ayrılma kararı aldım ki çok da doğru yaptığıma inanıyorum. Böylelikle tüm enerjimi ve düşüncemi öğrenmeye yardımcı olma işine kanalize edebildim” diye konuşan Mürüvvet, şu aralar doğum izninde.

Zamanını öğrencilere adadı

Koordinatörlüğü bıraktıktan sonra, öğretmenliğin yanı sıra özel ders verdiğini de dile getiren Mürüvvet, bu konuda şunları söylüyor: “Okula destek olsun diye gelen, sınavlara hazırlanan ya da sadece konuşmada akıcılığı yakalamak isteyen sayısız insanla keyifle çalıştım. Dershane öğretmenliği kolay değil, işten çıkıp gelenler için akşam sınıfları 7-10 arası, hafta sonu en yoğun derslerin olduğu zaman, ancak yaptığım işi gerçekten sevdiğim için üstesinden geldim.”

İşinde; ABD’nin TOEFL sınavına karşılık gelen ve son yıllarda TOEFL’a rakip olan ve dünya çapında kabul gören IELTS (The International English Language Testing System) sınavında uzmanlaşan Mürüvvet, “Dershanemiz Oxford ile çalıştığından oranın eğitmenlerinden de IELTS eğitimi ve sertifikamı aldım” diyor.

İlerde ya kendi işlerini kurmak ya da mevcut işinde part-time çalışıp daha sonra bir kolejde öğretmenlik yapmak isteyen Mürüvvet, iş dışında kitap okumaya zaman ayırıyor. Şu sıralar bir de mutfağa merak sarmış durumda.

 

 

Powered by Openmedia