“Doğru insanları işe almak, şirketlerin ömrünü uzatır”

ÜLGEN ÇETİNKAYA

İşletme 2008 – PriceWaterHouseCoppers İşe Alım Danışmanı

Nasıl daha mutlu çalışanlar ve şirketler yönetilebilir sorularını kendisine sorması bu mesleği seçmesine neden oldu.

 

Üniversitedeyken aldığı psikoloji ve insan kaynakları derslerinin etkisiyle insan kaynaklarına ilgisi de şekillenmeye başlar. Üniversiteden sonra kendisini, Peryön’ün düzenlediği insan yönetimi kongrelerine giderken ve oradaki bütün konuşmacıları kaçırmadan tek tek izlerken ve bundan ne kadar keyif aldığını fark ederken bulur. “Fakat gerçekten istediğimin insan kaynakları olup olmadığına karar vermek için çok farklı sektörlerde stajlar yapıp, çalışmaya, kendimi denemeye ve tanımaya karar vermiştim. Çünkü İK alanında farklı sektörlerde çalışmak, hava solumak önemliydi” diye konuşan Ülgen, üniversitede okurken yaz tatillerini bir banka ve holdingde stajlar yaparak, üniversiteden sonra bir süre aile şirketinde çalışarak kariyerine katkı sağlar. Private banking ve pazarlama alanlarında yaptığı bu stajların şu anki mesleğine faydasını görür.

 

İşe alımlarda uzmanlaştı

2013 yılında işe alım danışmanı olarak çalışmaya başladığında, bu mesleğin yetkinliklerine uygunluğunu daha çok fark eder ve bu alanda ilerlemeye karar verir. “Yaptığım stajlardan, aile şirketimizde edindiğim deneyimlerden gözlemlediğim kadarıyla, yetkinliklerine uymayan işlerde çalışan insanların, şirketlerin verimliliğini ve verimliliği oluşturan takım psikolojisi, takım sinerjisi ve enerjisini ne kadar düşürdüğünü keşfetmem ve nasıl daha mutlu çalışanlar ve şirketler yönetilebilir sorularını kendime sormaya başlamam, benim bu mesleği seçmemdeki sebepler oldu” diye konuşan Ülgen, bilinçli işverenlerin, artık kişi ve pozisyon eşleştirmesini doğru yapmaya eskisinden daha fazla çaba gösterdiklerini çünkü pozisyona uygun olmayan kişileri istihdam etmenin düşük performansa yol açacağının farkında olduklarını belirtiyor.

İnsan ilişkilerini seven ve ilişkilere yatırım yapmaya değer ve önem veren biri olduğu için, İK danışmanlığının işe alım tarafını kendine uzmanlık alanı olarak seçen Ülgen, “Şu anda aynı ekip içerisinde beraber çalıştığım yöneticilerim beni en çok etkileyen işe alım danışmanlarından olmakla birlikte önemli yöneticileri tepe yönetimlere yerleştiren Şerif Kaynar örnek aldığım en önemli “headhunter”dır benim için” diyor.
Üniversiteden mezun olduktan sonra, 35 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve Türkiye’nin sayılı tekstil markaları arasında olmayı başaran aile şirketinde yönetim kademesinde çalışmaya başlayan Ülgen, diğer taraftan hep istediği İK alanında uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programına yazılıp, bu alanda kendini geliştirir. Profesyonel iş hayatına ise PwC’de atılır. 2011 Ocak ayında uluslararası vergi danışmanlığı alanında devir&birleşme projelerinden sorumlu vergi danışmanı olarak PwC’de işe başladığında farklı ülkelerin, farklı kanunları ve kuralları olduğunu keşfetmenin hem vizyonunu çok genişlettiğini hem de farklı bakış açıları geliştirmesine yardımcı olduğunu belirten Ülgen, PwC’de 2,5 yıl uluslararası vergi danışmanlığı yaptıktan sonra 2013 yılında insan kaynakları danışmanlığı bölümünde, işe alım danışmanı olarak çalışmaya başlar. Şimdi asıl istediği alan olan İK danışmanlığında, farklı sektörlerden birçok tepe yöneticilerin işe yerleştirilmeleriyle ilgileniyor ve süreçleri yönetiyor.

Doğru kişileri avlıyor

İşini “doğru kişileri avlamak” olarak tanımlayan Ülgen, CV’leri okuyor, özgeçmişlerinin uygun olduğunu düşündüğü adayları yöneticileriyle paylaşıyor, görüşmelerde bulunuyor ve müşterilere doğru kişileri yönlendiriyor. Bugüne kadar PwC bünyesinde hatırı sayılır bir reputation’a sahip müşterilerine orta ve üst düzey yöneticiler bulan Ülgen, şu aralar iki CFO pozisyonu için çalışıyor.

İş dışında koçluk yapmaktan keyif alan Ülgen, 2013 yılı Ekim ayından beri bir koçluk okuluna gidiyor. Ayrıca hafta sonları Belgrad ormanında koşuyor ve beş senedir yoga ve meditasyonla ilgileniyor. Aret Vartanyan’ın kurduğu yaşam atölyesinde kişisel gelişim çalışmaları yapıyor, fırsat buldukça güncel sanat sergilerini ziyaret ediyor. Yakında çizim dersleri almayı planlıyor.

 

 

Powered by Openmedia