Talebi fırsata çevirdi Prosis’i geliştirdi

ASLI UZUNLU AKKÜLAH

İşletme-Ekonomi 2006 – Prosis Danışmanlık Kurucu Ortağı

İnsan kaynakları, verimlilik danışmanlığı ve müşteri ilişkileri yönetimi alanında danışmanlık veren, uluslararası projeler gerçekleştiren bir şirketi yönetiyor.

 

Üniversite birinci sınıftan sonraki ilk yaz work&travel programı ile Amerika’ya giden Aslı, bu deneyimi, imkanı olan herkese öneriyor. İkinci yaz Alarko’nun enerji grubunda finans&muhasebe biriminde staj yapan Aslı, son sınıfa geçtiği yaz şu anki şirketi Prosis Danışmanlık’ı kurduğu için okulun son yılında çalışır. Faaliyete geçtikleri ilk yıllarda “verimlilik danışmanlığı” alanında çalıştıklarını söyleyen Aslı, “Bir süre sonra danışmanlık verdiğimiz şirketler eleman seçme-yerleştirme konusunda bizden destek istemeye başladı. Yani insan kaynakları alanına girişimiz müşterilerimizin talepleri doğrultusunda gerçekleşti” diyerek İK alanına geçişle ilgili bilgi veriyor.

Bu gelişmelerden sonra özel istihdam bürosu olmak için yasal süreçleri başlattıklarını dile getiren Aslı bu konuda şu bilgileri veriyor: “Neden sadece eleman yerleştirme konusunda destek verelim diye düşündük. Performans değerleme, ücret yönetimi ve insan kaynakları, yeniden yapılandırma faaliyetlerini de hizmet olarak iş ortaklarımıza sağlamaya başladık. Piyasanın arz talep süreci bizim işimizi geliştirmemizde oldukça faydalı oldu. Bizim de kurum olarak fırsatları iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum.”

 

Öğrenciyken şirket kurdu

London School of Economics ve BİLGİ’nin ortak programı olan İşletme-Ekonomi bölümünden çift diploma ile mezun olan Aslı, üniversitede aldığı eğitimin işinde çok faydasını görür. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde yaptığı tezli yüksek lisans eğitiminden de pratikte faydalandığını söyleyen Aslı, 2005 yılı Temmuz ayında ortağı ile kurduğu Prosis Danışmanlık’ta o günden bu güne çalışmayı sürdürüyor.

2009 yılında ikinci ofisi de açarak Ankara ve İstanbul ofislerinde iş ortaklarına hizmet veren bir kurum haline geldiklerini anlatan Aslı, şu anda insan kaynakları, verimlilik danışmanlığı ve müşteri ilişkileri yönetimi alanında danışmanlık veren, lokal ve uluslararası birçok kurumla işbirliği içerisinde olan hatta yurtdışında çeşitli projeler gerçekleştiren bir şirketi yönetiyor. Referanslarımız arasında Türkiye’de ve dünyada bilinirliği oldukça yüksek olan kurumların bulunduğu şirkette bugün yönetimde ve operasyonda aktif görev alan Aslı, bu görev kapsamında resmi kurumlarla ilişkiler, mali konular, hukuksal süreçler, iş geliştirme ve satış faaliyetlerini sürdürüyor. Operasyonel alanda ise projelerin takibi, uygulanmasını gerçekleştiriyor. Genellikle İK projelerini yönettiğini belirten Aslı, en iyiyi yapabilmek için sürekli okuyor, çeşitli eğitimlere ve panellere katılıyor.

 

Yeni işe alımlar yapacak

Bugüne kadar insan kaynakları alanında bankacılık, bilişim, enerji, eğitim, inşaat ve sanayide çok sayıda proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Aslı, işe yerleştirmeyle ilgili yurtdışından Orta Doğu’da Kuveyt, Afganistan, Hindistan ve Mısır gibi ülkelerde birçok pozisyon için çalıştıklarını, Kuveyt’te bir yıldan beri özel bir üniversite için yaptıkları işe alım projesinin devam ettiğini dile getiriyor.

Son olarak Mersin Akkuyu’ya yapılacak nükleer enerji santralinin yapımında görev alacak ekibin işe alımını Türkiye’de iki şirketle birlikte Prosis’in gerçekleştireceğine dikkat çeken Aslı, tüm enerjisini Prosis’in büyümesi ve karlılığını artırmasına harcadığını, şirketi yeterince büyüttüklerinde satabileceklerini ya da çokuluslu ortaklı bir yapıya geçiş yapabileceklerini söylüyor.

“Yurtdışı fırsatları oldukça ilgimizi çekiyor ve bu konularda sürekli araştırmalar yapıyoruz. Ekip olarak oldukça motive bir şekilde nihai hedefimize doğru yürüyoruz” diye konuşan Aslı, iş dışında yoga ve meditasyonla ilgileniyor. Film izlemek, farklı türlerdeki dergileri takip etmek de iş dışında yapmaktan zevk aldığı uğraşlar arasında.  Son dönemde farklı türlerdeki blogları takip etmeye başlayan Aslı, İstanbul’da farklı semtleri keşfetmekten zevk alıyor, fırsat buldukça seyahat etmeyi seviyor.

 

Powered by Openmedia