Hazır giyim satın almasında uzmanlaştı

Nadire Sezin Özkan / Siyaset Bilimi 2002 / Sezin Özkan Marka Danışmanlığı’nın Sahibi

Satın alma, marka yaratma, koleksiyon yönetimi ve verimlilik alanlarında uzmanlaşan sezin, “offline ve online” satış kanallarında büyümek istiyor.

 

Çalışma hayatına daha üniversitedeyken aile şirketinde çok küçük pozisyonlarda başlayan Sezin, bu süreçte insan ilişkilerini geliştirmek konusunda tecrübe edinir. Üniversitede son sınıfta GAP Türkiye ofisinde staj yapan Sezin, bu stajın kendisi için çok önemli bir deneyim olduğunu dile getiriyor. Üniversitede aldığı siyaset bilimi eğitiminin iş hayatında direk bir faydasını görmese de kişisel olarak faydasını söyleyen Sezin, ancak 2008 yılında Paris Fashion İnstitude’da katıldığı pazarlama ve markalaşma kursunda edindiği tecrübenin iş hayatında çok faydasını gördüğünü belirtiyor. Yaklaşık 1.5 ay süren sıkıştırılmış kurs dönemi boyunca çok geniş kapsamlı dersler aldıklarını söyleyen Sezin, “Kumaştan marketinge kadar marka olmanın tüm süreçlerini detaylı bir şekilde inceledik” diyor.

 

Moda markası George için çalıştı

Üniversitenin son yılında GAP Türkiye ofisinde başladığı stajına mezun olduktan sonra da devam eden Sezin, yaklaşık bir sene süren bu süreçte, kumaş satın alma departmanında görev alır. 2003 yılında buradan ayrılarak, İngiltere’nin önde gelen hızlı moda markası George’un Türkiye ofisinde, bayan hızlı moda kategorisinde satış yönetici asistanı olarak çalışır. 2004 yılında Türkiye’nin en büyük gıda dışı perakendecisi olan Boyner Büyük Mağazacılık’ta kadın kategorisinde satın alma yöneticisi olarak işe başlar.

Boyner’de kadın departmanları için yedi sene sırası ile iç giyim, mayo, konfeksiyon marklarının satın almasını yapar. 2008 yılında yapılan “Designers Corner” projesini yönetir. Türk moda tasarımcıları ile yapılan bu projenin o zaman Türkiye’de en geniş kapsamlı özel proje olduğunu belirten Sezin, bu projede Boyner kadın reyonlarının yurt dışı satın almalarını yapar.

2011 yılında GittiGidiyor/Ebay firması ile online ticarete giriş yapan Sezin, burada da

iş geliştirme yöneticisi olarak görev alır, 2012 yılı Nisan ayından 2013 yılı Mayıs ayına kadar, 1V1Y (birvarmışbiryokmuş) firmasında kadın kategori direktörü olarak çalışan Sezin, burada kadın kategorisinin tüm marka ve kampanya organizasyonlarının yapılması ve geliştirilmesi, pazarlama kurgularının oluşturulması, sezon ve fırsat kısmındaki marka anlaşmalarının yapılması ve en verimli şekilde işbirliklerinin geliştirilmesi konularına yoğunlaşır.

 

Kendi şirketini kurdu

Bu yıl Mayıs ayında kendi  marka danışmanlığı şirketini kurmaya karar veren Sezin, 13 yıllık profesyonel iş tecrübesini farklı alanlardaki birçok marka ve firma ile geliştirmek için Sezin Özkan Marka Danışmanlığı’nı kurar. Bugün, 1V1Y, Morhipo ve Ekim ayında açılacak Markaaldım firmalarına danışmanlık yapıyor. Her firma için ayrı bir servis veren Sezin, kampanya kurgusu, marka işbirliklerinin sağlanması ve satın alma alanlarında firmalar ile çalışıyor.

İşinde satın alma, marka yaratma ve koleksiyon yönetimi ve verimlilik alanlarında uzmanlaşan Sezin, offline ve online satın almanın oldukça farklı olduğunu, offline tecrübesi olmadan online da başarılı olmanın oldukça zor olduğunu düşünüyor. Geçen sene Okan Üniversitesi’nde bir dönem hocalık yapan Sezin, 4. sınıf  moda tasarımı öğrencilerine koleksiyon yönetimi dersi verir. Bu tecrübesinden oldukça keyif alır.

İlerde, marka danışmalığı firmasını daha da büyütüp hem perakende de hem de offline satış kanallarında marka danışmanlığının yanında, pazarlama ve IT desteği de veren bir

oluşum haline getirmeyi hedefleyen Sezin, “Yeni kurulacak internetten satış kanallarının tüm açılışları için gerekli desteği veren bir ofis olmak en büyük arzum. Bir de bir mayo

koleksiyonu yaparak, tüm satış kanallarında satışa sunmak istiyorum” diyerek gelecek hedeflerinden söz ediyor.

İş dışında seyahat etmek onun en büyük zevki, yeni yerler görmeyi seviyor. Genellikle kısa seyahatleri tercih ediyor, alışveriş yapmaktan, yüzmek ve kitap okumaktan keyif alıyor.

 

Powered by Openmedia