Dünya giyim markaları için satın alma yapıyor

Selin Dai / Uluslararası Finans 2005 / Demsa Group Kadın Giyim Satınalma Uzmanı

 

Demsa Group bünyesindeki ingiliz menşeyli Harvey Nichols ve lokal marka Brandroom’un kadın giyim koleksiyonlarının satın almasını yapıyor.

 

Üniversite eğitimi boyunca çeşitli kurumlarda staj yapan Selin, ilk önce E.C.A firmasının finans departmanında çalışır. Burada okulda öğrendiği bilgileri kullanma fırsatı yakalar. Bu çalışma sayesinde kariyerine nasıl devam edeceğini anlayan Selin, ayrıca Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda hem sahada eğitim gönüllüsü hem de merkez ofiste stajyer olarak çalışır.

“Bu deneyim bana iş hayatımdaki çalışma disiplinini ve sosyal sorumlulukların hayatımızdaki önemini gösterdi” diyen Selin, yedi yıldır çalıştığı moda sektörünün mezun olduğu bölümle çok ilgili görünmediğini ancak eğitimini aldığı bazı konuların iş hayatında oldukça faydasını gördüğünü dile getiriyor. Her şeyden önce analitik düşünmeyi öğrendiğini söyleyen Selin, satın alma yaparken sadece güzel ve satılabilir ürünler almanın yetmediğini, bütçe, satın alma yüzdeleri gibi finansal hesaplamalar da yapmak gerektiğini, tüm bunları okulda aldığı eğitim sayesinde yapabildiğini o yüzden üniversite eğitiminin oldukça faydasını gördüğünü belirtiyor.

 

Kariyerine reklamda başladı

Üniversiteden mezun olduktan sonra kariyerine reklam sektöründe başlayan Selin, ilk olarak Fayda Reklam Ajansı’nda müşteri temsilcisi ve yönetici asistanlığı yaptı. Daha sonra WMC Group’ta outdoor müşteri temsilcisi olarak çalıştı. Bu dönemde tekstil firmalarıyla yaptığı işler sayesinde moda sektörüne olan yakınlığını keşfetti ve bu alanda bir arayışa girdi. O dönem Vakko ile yolları kesişen Selin, burada 4,5 yıl boyunca satın alma departmanında çeşitli görevler aldı.

2010 yılında evlenen Selin, 2011 yılında Demsa Group’tan gelen bir teklifi kabul ederek, Harvey Nichols ve Brandroom’lar için satın alma uzmanı olarak çalışmaya başladı. Bugün aynı görevi sürdüren Selin, şu aralar doğum izninde olduğu için, işe üç aydır ara vermiş durumda. Bu süreyi moda dünyasındaki gelişmeleri, bu sezonun koleksiyonlarını internetten takip ederek geçiren Selin, “Moda her zaman ilgi alanımdı fakat bunu profesyonel hayata taşımam biraz zaman aldı. Mezun olduğum yıl kariyerime reklam sektöründe müşteri temsilcisi olarak başladım. Müşterilerim arasında bir kaç tane tekstil firması vardı ve inanılmaz keyifli işler yapıyorduk. Fakat zamanla moda sektörünün daha fazla içinde olmak istedim, artık bir reklamcı olarak moda sektörüne uzaktan dahil olmak bana yetmiyordu” diyor. Selin, bu yüzden kariyerine moda alanında devam etmeye karar verdiğini söylüyor.

 

Markalara satın alma yapıyor

2,5 yıldır çalıştığı Demsa Group bünyesindeki İngiliz menşeyli Harvey Nichols ve lokal marka Brandroom’un kadın giyim koleksiyonlarının satın almasını yapan Selin, satın almasından sorumlu olduğu markaların bütçesinden mağazadaki konumuna kadar her şeyle ilgileniyor. Bunun yanında yeni çıkan markaları, sezon trendlerini, fuarları, moda haftalarını, dergilerini, blogları, ünlü kişilerin neler giydiğini takip ediyor. Moda haftalarını, defileleri takip etmek ve koleksiyon seçimleri için çok sık moda başkentlerine seyahat ediyor.

Kadın giyim satın alma alanında sekizinci yılını tamamlayan Selin, Vakko’da çalışırken sadece gece kıyafetleri satın aldığını, 4,5 yılda o konuda uzmanlaştığını söylüyor. 2,5 yıldır Demsa’da kadın giyimi satın alan Selin, kısa bir dönem ayakkabı ve çanta satın alması da yapar fakat uzmanlık alanının giyim olduğunu vurguluyor.

Hem Vakko’da hem de Demsa Group’ta yeni açılan mağazaların koleksiyonlarının ve marka yerleşimlerinin yapılmasına her zaman destek veren Selin, açtıkları her mağazanın müşteri kazanması ve satış başarısı göstermesinden gurur duyduğunu belirtiyor.

İlerde yine moda sektöründe daha üst pozisyonlarda görev almayı hedefleyen Selin, daha sonra kendi mağazasını açmak istiyor. Belli bir karakteri olan ayrıca içinde kendi yaptığı ürünleri de satacağı bir yer açmayı planlıyor. Üç aydır oğluyla ilgilenen Selin, hobilerine biraz ara vermiş. Ancak fotoğraf çekmek, yeni yerleri keşfetmek ve bir şeyler tasarlamak en büyük zevki.

 

 

 

 

 

 

Powered by Openmedia