Teknik yatırımların satın alma faaliyetlerini yürütüyor

Ozan Dinçer / İşletme Ekonomi 2006 / Anadolu Efes Satın alma Yöneticisi

Türkiye, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’daki 16 Anadolu Efes fabrikasının tüm teknik yatırımlarının satın almalarını gerçekleştiriyor.

Üniversitede oldukça sosyal bir öğrenci olan Ozan, Öğrenci Birliği’nde aktif olarak çalışır ve bir dönem genel koordinatörlük yapar. Birçok Mayfest organizasyonunda görev alır, kulüplerde çalışır. Birlikte Bilgi TV’yi kurdukları, belgeseller çektikleri hocası Haluk Üçel sayesinde televizyon gazeteciliği mesleğini sevdiğini söyleyen Ozan, bu sebeple stajını sektörü tanımak için CNBC-e haber merkezinde yapar. Üniversitedeyken müzikle de ilgilenen Ozan, menajerlik yapar ve birçok grupla birlikte bir dönem müzik grubu Kargo ile çalışır. Ayrıca hazırlık döneminde İstanbul’da gerçekleştirilen NATO zirvesinde görev alır.

Bunlar dışında farklı alanlarda çalışmalar yapan Ozan, tüm bu çalışmaların faydasını iş yaşamında ciddi anlamda gördüğünü vurguluyor. “En basitinden insanlarla rahat ve güçlü iletişim kurabildiğimi görüyorum” diyen Ozan, mezun olduğu bölümün yanında üç yıl uluslararası finans bölümünde çift ana dal eğitim alır. Bu iki bölümde aldığı tüm eğitimin dönem dönem iş hayatımda faydasını gördüğünü söyleyen Ozan’a göre üniversite eğitimi işle ilgili alt yapıyı hazırlıyor, bire bir iş hayatında kullanılamasa da farkındalık yaratarak değer katıyor.

 

Kendi medya şirketini kurdu

Mezun olmadan kısa bir süre önce gönüllü olarak katıldığı Medya ve İletişim Sistemleri bölümünün bir dersinde eğitim veren eski Sony Müzik Türkiye Pazarlama Direktörü Engin Akıncı ile tanışma fırsatı bulan Ozan, ardından Akıncı ile Zoom Kurumsal İletişim ve Eğlence Danışmanlığı şirketini kurar, birçok marka ile uzun soluklu organizasyonlar gerçekleştirir.

İki sene burada çalıştıktan sonra askere gider, dönünce kurumsal bir şirkette çalışmaya karar verir ve Honda Türkiye’de işe başlar. Burada satın alma bölümünde, satın alma uzmanı olarak yaklaşık bir sene çalışır.

2008-2009 ekonomik krizi sebebiyle işten ayrılıp Bursa’ya yerleşir ve Feka Otomotiv firmasında yine satın alma bölümünde satın alma uzmanı olarak işe başlar. İki sene boyunca firmanın tüm direk malzeme ve hammadde alımlarını gerçekleştirir. Ardından yine otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Johnson Controls International-Major SKT şirketine geçerek, program satın alma uzmanı olarak işe başlar. Müşterileri olan Oyak Renault, Honda ve Ford marka araçların komple koltuk setlerinin tüm direk parçalarının satın alımlarını yapar.

 

Sektör değiştirdi, sorumluluğu arttı

Bir sene önce evlenen Ozan, mezun olduğu günden beri hızlı tüketim malları sektöründe çalışmak istediğini belirtiyor. Bu yüzden sektör değiştirmeye ve farklı alanlarda tecrübe edinmeye karar verip, otomotiv sektöründe edindiği altı senelik deneyimden sonra Anadolu Efes’ten aldığı teklifi değerlendirir. Ve yaklaşık yedi ay önce Anadolu Efes’te satın alma yöneticisi pozisyonuyla çalışmaya başlar. Şu anda şirketin Türkiye, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan ülkelerinde bulunan toplam 18 fabrikasının tüm teknik yatırımlarının satın alma faaliyetlerini yürütüyor.
Otomotiv sektöründe ağırlıklı olarak plastik parçalar ürün grubunun satın alımından sorumlu olduğu için özellikle plastik hammadde ve parçaları alanında uzmanlaşan Ozan, çalıştığı şirketlerin satın alma bölümlerindeki açıkları belirleyip çeşitli satın alma raporlama sistemleri kurar. Bu sebeple mevcut işi dışında satın alma sistemleri alanında da deneyim sahibi olur. Bu deneyimleri kendi çabaları ve çalıştığı şirketlerin yurtiçi ve yurtdışı eğitimleri ile edindiğini söyleyen Ozan, Fransa, Almanya, Slovakya gibi ülkelerde çeşitli eğitimlere katılır. Öğrendiklerini çalıştığı firmalarda uygulama şansı yakalar.

Yaptığı işlerde gösterdiği başarılardan dolayı birkaç tane ödül de alan Ozan, ilerde yurtdışında bu sektörde deneyim edinmek istiyor. İş dışında, eşiyle birlikte yurt dışına çıkıp gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seviyor, lise yıllarından beri müzik ile iç içe, çeşitli enstrümanlar çalıp evinde kayıt etmeye çalışıyor. Ayrıca yemek ve pasta yapmak hobileri arasında.

 

Powered by Openmedia