Roche Vitamin’in ithalatını ve satın almasını yapıyor

Burçin Barlın / Halkla İlişkiler 2003 / DSM Besin Maddeleri İthalat ve Satınalma Yöneticisi

Burçin, Roche Vitamin’de sorumlusu olduğu ürün grubunun, ithalat, satın alma ve lojistikle ilgili işlerin eksiksiz yürütülmesini sağlıyor.

 

Üniversitede okurken bölümüyle ilgili halka ilişkiler firmalarında yarı zamanlı çalışan Burçin, Hürriyet’in 50. yıl dönümünde Dolmabahçe Saray’ındaki kutlamalarda aktif olarak çalışarak, stajyer olarak en büyük deneyimini yaşar. Ayrıca Barsan Global Lojistik firmasında 2001 ve 2002 yazında yine stajyer olarak çalışır. Burçin, mezuniyet öncesi çalışmaların ve üniversite döneminde Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’nda gönüllü olarak İngilizce öğretmenliği yapmasının işinde faydasını görür.

Halka ilişkiler eğitimi sayesinde iletişim kanallarını nasıl, nerde, ne zaman kullanabileceğini öğrenir, ayrıca aldığı seçmeli işletme dersleri de şirketlerin yapısı ve ilerleyişi hakkında bilgi edinir. 2008 yılında başladığı Galatasaray Üniversite Lojistik ve Pazarlama Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Burçin, satın alma alanında çalışmaya 2009 yılında karar verir.

 

Lojistikte satın almayı öğrendi

Üniversiteden mezun olduktan sonra Solmaz Gümrük Müşavirliği firmasında öncelikle IT departmanında üç ay çalışan Burçin, bu dönem şirketin kullandığı programa detaylı bir şekilde hakim olur, bilgisayarı işle ilgili kullanmayı öğrenir. Ardından IT departmanından ihracat bölümüne geçer, burada sekiz ay müşteri temsilcisi olarak çalıştıktan sonra ithalat departmanına geçer. Burada da yaklaşık 2,5 yıl müşteri temsilcisi olarak görev alır. Daha sonrasında şirketin nakliyat bölümünde hava, kara ve deniz operasyonlarında altı ay, akabinde halkla ilişkiler departmanında altı ay görev aldıktan sonra satın alma departmanına geçer. Sekiz ay da satın alma departmanında idari satın almada görev yapar.

Satın alma alanında çalışmaya 2009 yılında karar verdiğini söyleyen Burçin, mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı lojistik sektöründe yaptığı işi çok sevdiğini anladığını ve bütün süreci tamamlamak adına firma ayağında çalışmaya karar verdiğini söylüyor. Bu kararla şu an çalıştığı DSM Besin Maddeleri’nde işe başlayan Burçin, halen ithalat ve satın alma sorumlusu olarak çalıştığı DSM’de şirketin iç ve dış bütün satın almalarından sorumlu.

Bu işe girmesinde babası Orhan Barlın’ın etkili olduğunu ifade eden Burçin, Roche Vitamin diye bildiğimiz DSM Besin Maddeleri Ltd. Şti.’de sorumlusu olduğu ürün grubunun, ithalat, satın alma ve lojistikle ilgili işlerin eksiksiz yürütülmesini sağlıyor. Münferit veya global kontrol belgesi müracaatında bulunuyor, Tarım Bakanlığı’yla ilgili işleri, kontrol belgelerinin miktar ve kullanım tarihlerini takip ediyor, ithal mallar, nakliyat sigorta poliçesi, hasarlı mallar, ihracatla ilgili işleri yapıyor.

 

Dış ticaret eğitimi aldı

Haftalık aksiyon raporu doğrultusunda, transfer edilecek veya KKDF ödemesi yapılacak dosyaların programını ve listelerini yaparak, talimat mektuplarını hazırlayan Burçin, DSB evrakının kontrol ve teslimini yapıyor, yurt dışından gelen bedelsiz malların ithalatını gerçekleştiriyor, ihracat ile ilgili vesaikleri düzenleyip; gümrükçü ve nakliyeci ile gerekli koordinasyonu sağlayarak malların gönderilmesini sağlıyor.

İşiyle ilgili, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde dış ticaret eğitimi alanan Burçin, çalıştığı firmada da müzakere becerileri, satınalma stratejik uygulamalar eğitimi de alarak kendini geliştirir. Şu aralar, şirkette CVA (cash value added) projesi kapsamında çalışan Burçin, bir de şirketin kullandığı SAP modülü projesine destek olduğunu dile getiriyor.

Kısa vadede tedarik zinciri yöneticisi pozisyonuna kadar yükselip bu seviyede gerekli donanımları elde etmeyi planlayan Burçin’in uzun vadeli kariyer planı ise aile şirketine geri dönerek, 2003 yılından beri elde ettiği bütün birikimini kullanarak şirketin sürdürülebilirliğini sağlamak. İş dışında kışın tiyatroya giden Burçin, sinema filmleri izliyor, plates ve yelken sporları ile ilgileniyor, evde yemek yapmayı seviyor.

 

Powered by Openmedia