Egeli firmaların çalışanlarını motive etmek istiyor

Tarık Gandur / Psikoloji-2002 / Motive Psikolojik Hizmetler’in Kurucusu

Çalışanın psikolojik durumunun performansı doğrudan etkilediği düşüncesiyle, kurumlara yönelik farklı ve etkili psikolojik hizmet ürünleri sunmak için çalışıyor.

Girişimci olma fikri kendi işini kurmadan bir iki yıl kadar önce filizlenmeye başlar. Üniversitede okurken “Bilgi’de Sinema” isimli bir etkinlikte asistanlık yapar. “Bilgi’de Sinema”da çalışmanın kendisi için hem keyifli hem de öğretici bir süreç olduğunu belirten Tarık, mezun olmadan önceki yaz, Ankara’da o zamanki adı ile Dışkapı SSK hastanesinde, psikiyatri kliniğinde staj yapar. Bu stajın şu an yaptığı iş ile doğrudan alakalı olması nedeniyle çok verimli bir staj olduğunu dile getiriyor.

 

Birbirinden farklı işlerde çalıştı

Mezun olduktan sonra, bir önceki yıl staj yaptığı Ankara SSK Dışkapı Hastanesi Psikiyatri kliniğinde gönüllü olarak çalışmaya başlayan Tarık, bu işin ileride ortağı ve eşi olacak Pınar Akdemir ile tanışmasına vesile olduğunu belirtiyor. Ardından biraz daha iş dünyasına ve ticarete yönelir. O yıllarda ailesi büro malzemeleri ve baskı/kopyalama üzerine bir firmanın sahibidir. Bir süre bu firmada çalışan Tarık, burada 10 kişilik bir ekibin liderliğini üstlenir. Ardından biraz daha kurumsal deneyimler edinme isteğiyle kendini Turkcell ile ortak yürütülen bir projenin içinde bulur. KMT isimli bir firmada çalışır ve 150 kadar kurumsal Turkcell müşterisinin yönetimi ve teknoloji konusunda danışmanlık yapar.

Bu pozisyondan ayrıldıktan sonra, KMT’deki işvereni Kemal Kocamustafaoğulları ona asistanlık teklif eder. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği projelere teklif hazırlama, potansiyel partnerler bulma gibi çeşitli konularda Kemal Kocamustafaoğulları’na part-time asistanlık eder. Ardından subay olarak askerlik görevini yerine getirir. Askerdeyken Rehberlik ve Danışma Kısım Amiri olarak görev yapar. Askerlik bitince, iş arayışına geçer. Aslında istediği kendi mesleğini yapmaktır ama bir yandan da işletmenin, yönetimin de içinde olmak ister. Mersin’de alanında uluslararası başarılara imza atmış bir dış ticaret ve lojistik firması olan, İmisk AŞ’de önce depo bölümünde işe başlar. Burada üç yıl uluslararası ticaretten, lojistiğe ve finansa kadar pek çok bölümde çalışır. Büyük bir firmanın nasıl yönetildiğini tam anlamı ile görme şansı yakalar.

 

Eşiyle danışma merkezi kurdu

Buradaki deneyimden aldığı cesaretle 2011 yılında İzmir’de özel bir aile danışma merkezi olan Motive’yi eşiyle birlikte kurar. Son iki yıldır Motive Psikolojik Hizmetler & Aile Danışma Merkezi’nde Sorumlu Müdür ve Uzman Psikolog olarak çalışan Tarık, bu süreçte pek çok eğitim alır ve azımsanmayacak sayıda danışmanlık deneyimi edinir.

Kurum olarak bireylere, ailelere ve kurumlara psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri verdiklerini söyleyen Tarık, bireysel terapi aile terapisi, çift terapisi gibi bireysel yöntemlerin yanında öfke, stres, iletişim, anne baba tutumları gibi konularda hem bireylere hem de kurumlara seminer ve workshop hizmetleri veriyor. Amaçlarının hem ailelere, hem bireylere hem de kurumlara aile danışmanlığı, psikolojik danışmanlık ve eğitim desteği sağlamak olduğunu ifade eden Tarık, “İzmir’de bu tarz programları, psikolojik destek alanında geliştirmek istiyoruz. Geçtiğimiz aylarda bu sektördeki önemli global oyunculardan biri ile, İzmir’deki müşterilerine, ihtiyaç duyduklarında,  Çalışana Psikolojik Destek  hizmeti sunmak üzerine bir protokol imzaladık. Bu tarz işbirliklerine devam etmek istiyoruz. Ayrıca yakın zamanda kendi Çalışana Psikolojik Destek programlarımızı oluşturup Egeli firmaların hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diyor.

2009 yılında BİLGİ’de aldığı Elektronik MBA programını bitiren Tarık, ardından kendi işini kurduktan sonra Ege Üniversitesi’nde Psikoloji (Aile Danışmanlığı) Yüksek Lisansı yapar. BİLGİ’de yaptığı MBA’ın işin pazarlama ve finans gibi yönetimsel taraflarında çok yararlı olduğunu söyleyen Tarık, Motive’yi İzmir’in hatta Ege’nin önemli eğitim ve hizmet merkezleri arasına sokmayı hedefliyor. İş dışında bilgisayar ve teknolojiye oldukça düşkün olan Tarık, sıkı bir Apple hayranı, bunun dışında okumaya da ciddi vakit ayırıyor.

 

DÜN          

HASAN BAHÇEKAPILI

KUŞTEPE KAMPÜSÜ’NÜN ÇİMLERİ

 

BUGÜN

STEVE JOBS, STEVE DE SHAZER

EVİ

 

EN SON

GETTING THINGS DONE

ARGO

ANKARA

 

Powered by Openmedia