Genç yetişkin ve öğrencilere yaşam koçluğu yapıyor

Özge Utan / Uluslararası Finans-2005 / Simple Coaching Özge Utan Kurucusu

Profesyonel yaşam koçu ve öğrenci koçu olarak Simple Coaching’te ‘pure’ coaching hizmeti veren Özge, koçluk sürecini her birey için özel olarak tasarlıyor.

“Aslında ben girişimci olmak için yola çıkmadım, öğrencilere ve genç yetişkinlere koçluk yapmak hedefiyle yola çıktım. Sektörde iş başvurusu yapılacak benzer bir firma yokken yola devam etmekte kararlı olunca adı girişimcilik oldu” diyen Özge, profesyonel yaşam ve öğrenci koçluğu alanına denk olan bu nişe hitap eden farklı bir kurum olmadığını belirtiyor. Üniversitede aldığı eğitim faydasını gördüğünü, öncelikle BİLGİ’nin özgürlükçü yaklaşımını desteklediğini söyleyen Özge, üniversitede okurken gönüllü olarak TEGV’de çalışır. Ayrıca Garanti Bankası’nda kısa süreli, Conrad Otel’de beş ay staj yapma imkanı bulur. TEGV’deki gönüllü çalışmaların faydasını gördüğüne inan Özge, hala gönüllü olarak çeşitli dernek, vakıf çalışmalarında aktif olarak yer alıyor. Garanti Bankası ile Conrad Otel’in de edindiği tecrübenin ise kurumsal yapıyı anlamasına katkı sağladığını dile getiriyor.

 

Önce bankacılık sektöründe çalıştı

Üniversiteden sonra 2005 yılı Eylül ayı ile 2006 yılı Kasım ayları arasında uluslararası pazarlama uzmanlığı alanında yüksek lisans ve MBA yapan Özge, yüksek lisans eğitimini ilk dönem Almanya’da ikinci dönem İspanya’da almak zorunda olunca, kısa sürede adaptasyon sağlama konusunda tecrübe edindiğini düşünüyor. Ardından İstanbul’a dönerek iş arama sürecine giren Özge, bankacı olmayı hiç düşünmediği için, aynı dönem bir kaç teklifi sırf banka olduğu için geri çevirir. Ancak 2007 yılı Şubat ayında Yapı Kredi Hazine Operasyon‘da çalışmayı kabul eder. Şimdi farklı bir yolda ilerlese bile, bu kararından dolayı pişman olmadığını söyleyen Özge, 2011 yılı Şubat ayı itibariyle New York Üniversitesi’nde Profesyonel Kişisel ve Organizasyon Koçluğu eğitimine başlar.

2011 yılı Ekim ayında Simple Coaching’ i kuran Özge, bu arada aynı yıl Haziran ayındaki genel seçimlerde, milletvekili adayı olarak aktif çalışmalarda bulunur. Yine 2011 yılı Ekim ayından beri aktif olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunları Derneği’nde görev alan Özge, “Mezunlar derneği yeni bir yapılanma içerisinde olduğundan yaptığımız işler beni heyecanlandırıyor” diyor.

 

Profesyonel yaşam ve öğrenci koçu

Simple Coaching’i 2011 yılı Ekim ayında kursa da genç yetişkin ve öğrencilere yönelik çalışmalar yapma kararını, bundan yaklaşık 6 ay önce NYU’daki eğitimi sırasında veren Özge, bugün kurucusu olduğu şirkette profesyonel yaşam koçu ve öğrenci koçu olarak çalışmalarını sürdürüyor. Çok yeni bir meslek olan koçlukla ilgili bilgi veren Özge, “Koçluk için yönlendiren, yol gösteren kişi gibi tanımlarla karşılaşabiliyoruz ancak bunlar hatalı. Koçluğu hedefe giden yolda bu hizmeti alan kişiye yol arkadaşlığı yapmak şeklinde kısa bir tanımla açıklayabiliriz” diyor.

Simple Coaching”ın, ‘pure’ coaching hizmeti verdiğini söyleyen Özge, koçluk sürecinin her birey için özel olarak tasarlandığını ve danışan kişiler için sürecin verimliliğinin sürekli olarak test edildiğini belirtiyor. Özge’nin hayali, her öğrencinin ve her yeni mezunun birkaç senelik iş tecrübesi olan her bireyin bir koçunun olması.

Simple Coaching’un henüz çok yeni bir marka olduğunu, hemen hemen bütün hizmetleri outsource olarak aldıklarını dile getiren Özge, reklam, medya ilişkileri, muhasebe gibi hizmetleri farklı uzmanlardan aldıklarını ifade ediyor. Çok yeni başlayan bir projeleri üzerinde çalıştıklarını açıklayan Özge, bununla ilgili şu bilgileri veriyor: “BİLGİ’nin Sürekli Eğitim departmanı Bilgi Eğitim ile ortak olarak Öğrenci Koçluğu Eğitimi projesini başlattık. Bu proje ile daha fazla öğrenci koçu yetiştirme şansımız olacak. Bu projede okul, dershane gibi kurumlarda, hem rehberlik servisi hem de diğer branş öğretmenlerine koçluk eğitimleri veriliyor.”

Orta vadede çalışmalarına butik olarak devam etmeyi hedefleyen Özge, iş dışında Jamie Oliver Food Revolution’ın gönüllü Türkiye elçisi. Yemek pişirmeyi öğrenmeye çalışan Özge, son yıllarda Diana fotoğraf makinesi ve Vespa’dan büyük keyif alıyor. Havalar ısınınca onun Vespa sezonu açılıyor.

 

DÜN

ŞAYLAN URAN

STUDY HALL

 

BUGÜN

ANTHONY ROBBINS

EVİ

 

 EN SON

ŞAMANLAR DİYARI

WRECK-IT RALPH

BERLİN

Powered by Openmedia