Üst düzey expatlara ülkemizde refakat ediyor

Burcu Özdemir Bakaçhan / İşletme-Sahne ve Gösteri Sanatları-1998 / Turkey Relocation Management Services Yönetici Ortağı

Bir girişimcilik örneği göstererek farklı bir alanda faaliyet göstermeye başlayan Burcu, ülkemize çalışmaya gelen üst düzey expat’lara yerleştirme ve refakat danışmanlığı veriyor.

Tam 35 yaşına basmadan bir kaç hafta önce çok yakın bir dostunun “ya sevdiğin işi yap, ya da yaptığın işi sev” cümlesi kafasına takılır. O dönem Deloitte’ta, çok iyi koşullarda çalışırken, daha yararlı ve yaratıcı olabileceği, gerektiğinde kuralları koyabileceği, çok daha dinamik ve genç bir danışmanlık işinin hem kendini hem de kariyerini geliştireceğine inanarak, Haziran 2010’da istifa eder. Bu istifa ile Burcu’nun girişimcilik kariyeri başlar.

Üniversite yıllarında her yaz bir şirkette mutlaka staj yapan Burcu, önce Roche’nin “over the counter” bölümünde pazarlama alanında çalışır, daha sonra önemli dergi ve yayın çıkaran bir kurumda editör yardımcılığı yapar. Başka bir kaç staj deneyimi daha yaşayan Burcu, bu stajların insanları tanımak, iş hayatına giriş yapmak, kendini gözlemlemek ve ne istediğine karar vermek için faydalarını görür.

 

Önce kalite yönetiminde çalıştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra, iki sene ailesinin yeminli mali müşavirlik şirketinde “Kalite Yönetimi” alanında çalışan Burcu, önce konuyu tüm denetim detayları ile birlikte öğrenir, sonra 42 personeli olan şirketin, ISO 9000 belgesi almasını sağlar. “Bu iş için yaklaşık 6 bin saat zaman harcandı, çok büyük bir takım ruhu oluşturuldu ve sektörde uluslararası bir kurumdan bu belgeyi alan ilk YMM şirketi olduk” diyen Burcu, bu süreç tamamlanınca Amerika’ya gider. Harvard Üniversitesi’nde “Management of Information Systems” programına katılır ve 11 Eylül olaylarına kadar bir .com şirketinde çalışır.

Bu harika deneyimin ardından Türk-Müslüman olmanın fazlası ile zor olmaya başlaması nedeniyle, 2002 yılı Haziran ayında Türkiye’ye döner. İki sene Bodrum Akyarlar’da yaklaşık 45 personel ile yedi dönümlük bir “beach club” işletmeciliği yapar. Lokal olarak işletilen mekan profesyonel bir gruba devredilince tekrar aile şirketine geri döner. Bu sefer de şirketin tüm iş geliştirme organizasyonu ile uğraşmaya başlar. 2007 yılında, şirketin tüm personeli ve tüm müşterisinin Deloitte Türkiye ile birleştiğini ifade eden Burcu, bu birleşme sonrasında 3.5 sene Deloitte’da iş geliştirme bölümü ve aile şirketleri ile ilgili müdür seviyesinde çalışır. 2010 sonunda Deloitte’den istifa ederek kendi şirketini kurar.

 

Yerleştirme ve refakat danışmanı

Geçen sene evlenen ve şu an bir kız bebek bekleyen Burcu, bir girişimcilik örneği göstererek kurduğu Turkey Relocation Management Services ile ülkemize çalışmaya gelen üst düzey expat’lara yerleştirme ve refakat danışmanlığı veriyor. Faaliyetleriyle ilgili, “Bir yabancıyı havalimanında karşılıyor, ev-okul işlerini organize ediyor, tüm abonelik ve yasal işlemlerini sonuçlandırıyor, çalışanın ülkede kaldığı sürece kendisine ve ailesine ciddi bir destek oluyoruz, giderken havalimanına kendilerini teslim ediyoruz. Bu uzun sürecin tüm detaylarını yöneten bir şirketiz” diyen Burcu, OMV Petrol Ofisi, NATO, Deloitte, Whirlpool, Bank Audi, Odea Bank, Beowulf Energy, Ansaldo Energia, Yeni AEN, Vodafone, Skype, KPMG gibi şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor.

Her gün, Türkiye’ye gelen yabancılar ve verdikleri hizmetleri sunan taşeronlar arasında bir denge kurmak, uzlaşma platformu yaratmak, sürekli organizasyon yapmak, müşteri/personel takip etmek, şirketin hem operasyonel hem de finansal sürecini yönetmek gibi işlerle uğraştığını söyleyen Burcu, sektörde kural koyucu olmak, rakiplerin sistem içinde iyileşmesini sağlamak, butik bir şirket olarak kalmak ve beş sene sonra şirketini, büyük bir Relocation şirketine satmak istiyor.

40 yaşına geldiğinde yarım kalmış kitabını da bitirmeyi hedefleyen Burcu, profesyonel bir köpek eğitmeni olan eşiyle, doğada geçirdikleri her anın kendisi için çok keyifli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, eski dostlarla yapılan yemek sohbetleri, her fırsat bulduklarında yaptıkları küçük kaçamak seyahatleri seviyor. Biraz daha maneviyat ağırlıklı yeni konularla ilgili okumaktan heyecan duyan Burcu, şu aralar boş vakitlerinde kitap okumayı tercih ediyor.

 

DÜN

PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ

BALTALİMANI KAMPÜSÜ

 

BUGÜN

BABASI ERTAN ÖZDEMİR

EFTALYA BALIK

 

EN SON

MELEKLERLE YAŞAMAK

ARGO

HIRVATİSTAN

Powered by Openmedia