Eğitim ve üniversite pazarlamasına yoğunlaştı

Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Yavuzalp Marangoz / İşletme-İktisat 2002 / Toros Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı

Toros Üniversitesi’nde hem dekan yardımcısı hem de öğretim üyesi olarak çalışırken bir yandan da okulun dergilerinin yazı işlerini yürütüyor.

 

Üniversitede lisans eğitimi alırken akademisyen olmak gibi bir niyeti yoktur. Akademisyen olmaya yüksek lisans yaparken karar verir. Bu konuda ailesi ve yüksek lisans danışmanı olan Yrd. Doç. Dr. Masum Türker’in kendisini çok desteklediğini söylüyor. “İyi ki karar vermişim ve başlamışım, işimden gerçekten çok memnunum” diyen Aslıhan, üniversite döneminde çalışmaz ancak sadece belli dönemlerde babasına işinde yardımcı olur.

BİLGİ’de aldığı işletme-iktisat eğitiminin daha sonraki eğitimleri için çok sağlam bir temel oluşturduğunu düşünen Aslıhan, özellikle doktora yaparken İngilizce eğitim almış olmanın çok faydasını görür. Şu anda ve daha önce çalıştığı üniversitede de İngilizce ders veren Aslıhan, yüksek lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret Yüksek Lisans Programı’nda tamamlar. Yüksek lisans eğitiminin de akademik hayatta çok faydasını gördüğünü olduğunu belirten Aslıhan, bu eğitimin lisanstan doktora dönemine geçerken akademik anlamda bir zemin hazırladığını, pazarlama alanında kariyer yapmaya yüksek lisans döneminde karar verdiğini söylüyor.
Önce Arel Üniversitesi’nde çalıştı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme-İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını tamamlayan Aslıhan, çok kısa süre sonra da Marmara Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi ve Pazarlama Doktora Programı’na kabul edilir. 2007 yılında Arel Üniversitesi’nde işe başlar. 2011 yılında doktor unvanını aldıktan sonra, öğretim üyesi olarak çalışmaya başladığı Arel Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmayı sürdürür. Bu görevinin yanı sıra bölüm ve program başkanlıkları görevlerini de yürütür. 2012 yılında evlenen Aslıhan, bu sebeple Mersin’e yerleşir.

Doktora eğitiminde pazarlama alanını seçmesinin sebebini; “Hem akademik hem de sektörel çalışmaya açık ve zevkli bir alan olması. Ve sektörü ne olursa olsun her kurumda gerekli olması” diye açıklayan Aslıhan, Marmara Üniversitesi’ndeki doktora eğitimi boyunca çok değerli hocalardan eğitim alır.

Mersin’e yerleştikten sonra 2012 yılı Eylül ayından itibaren Yardımcı Doçent Doktor olarak Toros Üniversite İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde göreve başlayan Aslıhan, bugün bu okulda Dekan Yardımcılığı ve öğretim üyeliği görevlerini sürdürüyor. Burada lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler veriyor. “Bu dersler; pazarlamaya giriş, marka geliştirme, uluslararası pazarlama, satış yönetimi gibi pazarlama dersleri. Bunların yanı sıra üniversite bünyesinde çıkan Sosyal Bilimler Dergisinde Yazı İşleri Kurulu’ndayım aynı zaman da Toros Vizyon isimli üniversite dergisinde de Yazı işleri Müdürü görevini yürütüyorum” diyen Aslıhan, daha akademik kariyerinin başında olduğunu düşünüyor.

 

Üniversite pazarlamasıyla ilgileniyor

Şu aralar üniversite pazarlaması konulu doktora teziyle ilgili çalışmalar yapan Aslıhan, bunun yanında farklı başlıkları olan üç tane makale üzerinde çalışıyor. Bu konuların; uluslararası pazarlama, emlak pazarlaması ve kriz ile ilgili olduğunu belirten Aslıhan, bunun dışında da üniversiteye bağlı düzenlemeyi düşündükleri ekonomi paneli ve kadın girişimciler konusunda çalışmalar yapıyor.

Akademik kariyerinde başarılı bir şekilde yükselmeyi hedefleyen Aslıhan, akademik alanda başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğine inanıyor. Aslıhan, “Üniversitede ders verip eve gelince biten bir işle uğraşmıyoruz. Bir yandan sürekli gelişmek için çalışmamız gerekiyor. Bulunduğumuz pozisyona bağlı olarak yapmamız gereken tezlerimiz, yayınlarımız oluyor. Sürekli alanımızdaki gelişmeleri takip etmemiz, bu konuda çıkmış diğer yayınları okumamız gerekiyor. Alanım olan pazarlama sadece akademiyle değil iş dünyasıyla ve sektörlerle de çok bağlantılı olduğu için aynı zamanda sektörel gelişmeleri de takip etmeyi gerektiriyor” diye konuşuyor. İş dışında çok zamanı kalmadığını söyleyen Aslıhan, yine de elinden geldiğince kitap okumaya, film seyretmeye çalışıyor.

DÜN
CEM BAŞLEVENT

KUŞTEPE’DE BAHÇEYE ÇIKAN KAT

 

BUGÜN
PROF. DR. MÜGE ARSLAN

RUMELİ HİSARI MAMA

EN SON

KUTLA-AHMET ÜMİT

CMYLMZ FUNDAMENTALS
İSTANBUL

 

Powered by Openmedia