Okuduğu gazetecilikle ilgili araştırmalar yapıyor

Dr. Gülen Kurt Öncel / Medya ve İletişim Sistemleri 2003 / Meslek Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü-Öğretim Görevlisi

Doktorasını, Türkiye’nin önemli 10 gazetecisi ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirerek yaptığı araştırma tezi ile tamamladı.

 

Üniversite ikinci sınıfta iken basın yayın sektöründe staj olanağı bulur. Bu durumu değerlendirerek mezun olana kadar stajlar yapar. Bu stajlar ona sektörün ne kadar zor olduğunu gösterir. Kariyer yapmak istemediği bir alanda olduğunu fark eder ve geç kalmadan yüksek lisans yapmaya karar verir. O zaman bölümde asistan olan Itır Akdoğan ona bu konuda yol gösterir. Yurt dışında yüksek lisans yapması konusunda detaylı bilgiler edinmesine yardımcı olur. Üniversiteden sınıf arkadaşı olan Perrin Öğün ile yüksek lisans için birbirlerini desteklerler ve yüksek lisans için kabul alırlar.

Üniversite ikinci sınıfta Antalya televizyonu olarak bilinen ama İstanbul’da da şubesi bulunan ETV’de ‘Nuh’un Gemisi’ isimli programda muhabirlik yapmaya başlayan Gülen, daha sonra içerik editörü ve yapımcı yardımcılığı görevlerini de sürür. Maaş almadan sadece iş öğrenmek amaçlı bir yıl çalıştığı kanaldan, iş yoğunluğu arttığı ve okul ile işi sürdürmekte zorlandığı için ayrılır. Ardından ‘32. Gün’ programında bir yıl staj yapar, burada da muhabirlik, yayın koordinasyonu ve editör asistanlığı görevlerini yerine getirir. Ancak yayın saatlerinin uzunluğu ve iş yoğunluğu nedeniyle buradan da ayrılır. Bu iş tecrübelerinin sonucunda akademik kariyer yapmak istediğine emin olur.

 

Belçika’da yüksek lisans yaptı

Lisans eğitimini iletişim alanında yapan Gülen, yüksek lisansısını tamamen farklı bir alan olan Avrupa Birliği (AB) üzerine yapar. “Bu bölümü seçmemde o dönemde Türkiye’nin içinde bulunduğu hararetli müzakere süreci etkili oldu ve AB’nin başkenti olarak bilinen Belçika’nın Brüksel kentindeki Universite Libre de Bruxelles’e başvurdum” diyen Gülen, lisans eğitiminden tamamen farklı bir alan seçince bayağı zorlanır. Yüksek lisansını tamamlamadan BİLGİ’de akademik ilanları takip etmeye başlar. İletişim Fakültesi’nin araştırma görevlisi ilanına başvurur. Yurt dışında yüksek lisans yapıyor olmasının BİLGİ’de işe alınmasında etkili olduğunu düşünen Gülen, Eylül ayında işe alınır ve hemen Brüksel’e dönüp kalan son sınavlarına girer, ardından İstanbul’a temelli dönüş yapar.

BİLGİ’nin İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak işe başlayan Gülen, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nde doktora yapmaya başlar. 2007 yılında evlenir. 2009’da BİLGİ’nin Meslek Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak kendi derslerini vermeye başlar. 2010 yılında kızı Gülse dünyaya gelir. Doğum sonrası hiç ara vermeden derslerini vermeye devam eden Gülen, 2012’de Marmara Üniversitesi’ndeki doktorasını tamamlar ve mezun olur.

 

Gazetecilik hep ilgisini çekti

Akademiye başladığı günden beri özellikle ilgi duyduğu ve araştırmalarını yaptığı alanın gazetecilik olduğunu söyleyen Gülen’in doktora konusu da Türkiye’nin önemli 10 gazetecisi ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirerek yaptığı bir araştırmadır. Bugün Meslek Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak; İletişime Giriş, Kültür, İletişim ve Toplum, İletişimde Güncel Konular, Televizyon Analizi, Televizyon Yayıncılığı dersleri veren Gülen, BİLGİ’de çalıştığı dönem gerçekleştirilen uluslararası konferanslarda da görevler alır. Bunun yanında Polonya’da gerçekleştirilen bir konferansta bildiri sunar.

Şu aralar yayın yapabilmek için çalışan Gülen, “Üniversitemizde yürürlüğe giren yeni yönetmelik nedeniyle SCI’de yer alacak bir yayın yaparak Yrd. Doç. olunabiliyor. Bu nedenle yayın yapabilmek için çalışıyorum” diyor. O yüzden öncelikli hedefi yayın yapabilmek olan Gülen, bunun yanında Amerika’da post-doc yapabilme olanaklarını araştırmayı planlıyor.

“Akademi, çalışma temposu nispeten daha kolay olan bir alan ama ben son bir yıldır doktora tezim nedeniyle fazla sosyalleşemedim ve bu süreçte en çok kızımla vakit geçirmeyi özledim” diyerek iş dışında çok vakti olmadığını vurgulayan Gülen, şimdi tüm boş vakitlerini kızıyla geçiriyor. Bunun dışında arkadaşlarıyla zaman geçirmekten hoşlanıyor. Ayrıca eşi ve kızıyla doğa yürüyüşleri yapmaktan zevk alıyor, dünya mutfağına ilgi duyuyor. Farklı tatları keşfetmeyi ve kızı ve eşiyle birlikte yapmayı çok seviyor.

 

DÜN

PROF. DR. AYDIN UĞUR

KUŞTEPE BS1

 

BUGÜN

RİVA

 

EN SON

BABA SENİ NEDEN ORAYA KOYDULAR?

3 IDIOTS

DATÇA

 

Powered by Openmedia