Eğlence sektörüne sosyal medya hizmeti veriyor

Fatih Açıkalın / İşletme-Ekonomi 2005-MBA 2009 / medyaSOS Ajans Kurucusu&CEO

Kısa sürede Bauhaus gibi kurusal markalarla, eğlence sektöründen birçok kurum ve müzisyeni porföyüne ekleyen fatih, bugün Teoman, Hadise, Hande Yener’e hizmet veriyor.

BİLGİ’de okuduğu dönemde reklamcılık alanına duyduğu ilgili ile birlikte internet reklamcılığı konusunda uzmanlaşma fırsatı bulur. İlk olarak 2003 yılında üniversite ikinci sınıfı bitirdikten sonra, insan kaynakları, yönetim ve kalite kontrol alanlarında firmalara danışmanlık veren Değişim Dinamiklari şirketinde staj yaparak iş hayatına atılan Fatih, bu staj esnasında insan kaynakları, kalite kontrol gibi işletme mezunlarının yoğun çalıştığı alanların kendisine hitap etmediğini anlar. Yine de bu alanda yaptığı stajın kendisi için çok değerli olduğunu düşünen Fatih, 2004 yılında 3. sınıfı bitirdikten sonra ise LCWaikiki genel müdürlüğünde reklam ve halkla ilişkiler departmanında staj yapar.

Bu stajın hemen ardından Metin Gürsoy PR&Marketing isimli bir halkla ilişkiler ajansında staj yaptıktan sonra part time çalışmaya başlar. Aynı dönemlerde okulda reklamcılık dersleri alan Fatih, kendini bu sektöre ait hissetmeye başlar. 2005 yılında BİLGİ Kariyer’de, o dönem Türkiye internet sektöründe en hızlı yükselen web sitelerinden Yonja Media Group’ta editörlükle ilgili bir ilan görür. Başvurur, kabul edilir ve bu işle birlikte dijital dünyaya adım atar. Mezuniyet öncesi çalışmaların kesinlikle çok faydalı olduğunu söyleyen Fatih, staj deneyimlerinin insanlara yapacakları iş konusunda rehberlik ettiğini dile getiriyor.
Mynet’te ürün yöneticisi oldu

Mezun olduktan sonra içerik editörü olarak çalışmaya başladığı Yonja Media Group’ta yani Yonja.com’da yaklaşık 3 yıl çalışır. Üçüncü yılın sonunda dijital ürün yöneticisi görevini yürüttüğü şirketten askerlik sebebi ile ayrılır ve 2008 yılında askere gider. Askerden döndükten sonra 2009 yılında, Revotas adında bir e-mail marketing şirketinde satış direktörü olarak görev alır. Bu işte satış dünyası, sunum teknikleri, B2B servisler konusunda deneyim kazanır. Ardından Mynet sosyal oyun departmanında ürün yöneticisi olarak görev alır. Sosyal platformlar üzerinde oynanan oyunların geliştirilmesi ve tüketiciye ulaştırılması yani pazarlaması konusunda çalışma fırsatı olur. Bu çalışmalar ona Facebook üzerinden nasıl ürün ve servis pazarlanacağı konusunda ciddi bir knowhow kazandırır.

2010 yılında şu anki ortağı Bora Yeter ile sosyal medya ajansı kurmaya karar verir. Ortağının müzisyen geçmişi ve müzik piyasasındaki itibarı sayesinde medyaSOS’u kurduktan iki ay gibi kısa bir sure sonra Teoman, Hadise, Hande Yener gibi birçok sanatçıya hizmet vermeye başlarlar. İlerleyen dönemde ajansın portföyüne Acıbadem Sağlık Grubu, Bauhaus, Beşiktaş Kültür Merkezi, Power Group gibi kurumsal müşterilerin yanı sıra eğlence sektöründeki birçok kurum ve müzisyeni de eklerler.

Dijital pazarlamada uzman

Ekim 2011’de evlenen Fatih, dijital pazarlama alanında uzmanlaşır. Bununla birlikte dijital ürün yönetimi, sosyal medya iletişimi, internet reklamcılığı gibi birçok kategori de uzmanlık alanı olur. Bugün kişilere ve kurumlara sosyal medya iletişimi ve pazarlaması konusunda hizmet veren medyaSOS’ta daha çok satış ve idari işlerde görev alıyor. Geçen ay kurumsal müşterilerinden biri ile Türkiye’nin şu sıralar en popular müzik gruplarından birini sosyal medyada bir araya getirdiklerini söyleyen Fatih, müzik grubunun yeni video klibinin televizyondan önce bir hafta süre ile yalnızca sponsor kurumun Facebook sayfası üzerinden yayınlandığını, bu projenin gerek müzik dünyası, gerek sosyal medya, gerekse TV dünyası için ilk defa denenen ve büyük yankı uyandıran ciddi bir iş olduğuna dikkat çekiyor.

İlerde medyaSOS’u büyütüp, kurumsal yapıyı oturttuktan sonra seri internet girişimlerinde rol almak isteyen Fatih, ülkemizde dijital alanda gerçekleştirilen girişimlere gerek yurtiçinden gerekse yurtdışında ciddi fonlar aktarıldığını ve yatırımlar yapıldığını belirtiyor. Bunun için de treni kaçırmamak adına bir takım web&mobil girişimler üzerine fokuslanmayı planlıyor. İş dışında kış aylarında snowboard yapan Fatih, bunun dışında gitar çalarak stres atmayı, evde müzik dinleyip film izleyerek dinlenmeyi seviyor. Seyahat etmekten de keyif alıyor.

Powered by Openmedia