Evolog Nakliyat’ı büyütmek için çalışıyor

Emel Oğur Bozyayla / Ekonomi 2001 / Evolog Nakliyat ve Lojistik İthalat Müdürü

Türkiye’de yeni bir yabancı yatırım olan Evolog Nakliyat’ı sektörün lideri yapmak için yeni projeler ve ithalat stratejileri geliştirmeyi hedefliyor.

 

Üniversite yıllarında BİLGİ’nin sunduğu çalışan öğrenci programından faydalanarak

okulun pek çok bölümünde görev alan Emel, bu sayede iş hayatını az da olsa tanıma fırsatı bulur. “Bizlere gerçek anlamda sorumluluk ve iş yükü vererek bize ne kadar büyük bir iyilik yaptıklarını sonradan anladım” diye konuşan Emel, daha sonra Adidas firmasında ithalat departmanında  iki yaz arka arkaya staj yapar. Bu stajların da kendisine faydasının büyük olduğunu söyleyen Emel, bu sayesinde firmaların ithalat prosedürlerini öğrenir.

“Lojistik sektörüne girince tüm firmalara bu konuda hizmet veriyor olmak ayrı bir zevk oldu benim için” diyen Emel, mezun olduğunda Türkiye’deki en büyük krizlerden birinin patlaması nedeniyle, istediği sektöre girme imkanı bulamaz. “Fakat sonra gittiğim iş görüşmelerinden çıkardığım ciddi bir sonuç oldu. Lojistik sektörünün, önü açık ve her zaman kabul görecek dinamik bir sektör olduğunu gördüm” diyen Emel, 2002 yılında lojistik sektörüne adım atmaya karar verir.

 

Eğitiminin çok faydasını görüyor

BİLGİ’de aldığı ekonomi eğitiminin işinde çok faydasını gördüğünü belirten Emel, lojistik sektörünün ekonominin tam da nabzını tutan sektörlerden biri olduğunu, hem ithalat hem ihracat alanıyla ilgilendikleri için üniversitede teoride gördükleri birçok konuyu pratikte tecrübe edindiklerini dile getiriyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2002 yılı Nisan ayında iş hayatına Balnak Nakliyat ve Lojistik’te atılan Emel, burada hem ihracat hem de ithalat operasyon elemanı olarak çalışmaya başlar ve ilerleyen süreçte İskandinav ve Doğu Avrupa İthalat Operasyon Lideri olarak görevine devam eder. 31 Mayıs 2008 yılında evlenen Emel, 22 Ağustos 2011 yılında anne olur ve kızı Nisan Ada’yı kucağına alır. İş hayatına atıldığı ve 10 yıl çalıştığı Balnak Nakliyat’ı 2012 yılında Borusan Lojistik’in satın aldığını belirten Emel, 2012 yılından 2013 yılının Eylül ayına kadar yaklaşık bir yıl da Borusan’da çalışır.

2013 Eylül ayında Evolog Nakliyat ve Lojistik Hizmetleri’ne (Evolution of Logistics) İthalat Müdürü olarak geçen Emel, yaklaşık 12 yıldır lojistik sektörüne hizmet ediyor. Türkiye’deki en ciddi yabancı yatırımcılarından olan Evolog Nakliyat’ın özellikle İskandinav ülkelerinin tümü, Doğu Avrupa, Fransa ve tüm Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren alanında uzman bir şirket olduğunu dile getiren Emel, 2002 yılında hem ihracat hem ithalat alanında adım attığı lojistik sektöründe ilerleyen süreçte ithalat alanında uzmanlaşmayı seçer.

İşinde uzmanlaşmak için şirket içi eğitimlerin yanı sıra Türkiye’nin ilk “Freight Forwarder” Sertifika Programı’na katılarak, Işık Üniversitesi’nin verdiği bu eğitim programını üçüncülükle bitirir. Ardından şirket içinde sektöre ve firmaların sezonluk isteklerine bağlı birçok proje yürütür.

 

Şirketini büyütmek istiyor

Şu aralar Evolog Nakliyat ve Lojistik’in güçlü olduğu ülkelerde daha da büyümesi için çalışmalarını sürdüren, ithalat stratejilerini geliştirerek, yeni hedefler belirlemek için çalışan Emel, “Lojistik sektörü çok dinamik, hareketli ve bir o kadar da stresli bir sektör. Sabırlı olmak, stresle baş edip sakin tavrımızı koruyarak müşterilerimize hizmet sunmak zorundayız.  Bu noktada benim stres yönetimini iyi yapabiliyor olmam, başarılı olmamda önemli rol oynuyor. Analitik düşünerek sorunları en hızlı şekilde çözümlemek de son derece önemlidir. Ayrıca hizmet sektöründe olduğumuz için bu işi severek yaparsanız başarılı olabilirsiniz ve ben de işimi çok seviyorum” diyerek nasıl başardığını anlatıyor.

Evolog Nakliyat’ı sektörün lideri durumuna getirmek için yeni projeler geliştirip en iyi seviyeye taşımayı hedefleyen Emel, “Bu benim kariyerimde de basamakları tek tek çıkarak

çok çok iyi bir noktaya ulaşmamı sağlayacak” diyor. İş dışındaki zamanını genellikle iki yaşındaki kızı ile geçiren Emel, bunun dışında ahşap boyamayı ve değişik mekanlara gitmeyi seviyor.

 

Powered by Openmedia