Uzmanlık alanı, açık yük gemi taşımacılığı

Emre Türe / İşletme 2002 / DB Schenker Arkas Nakliyat ve Ticaret AŞ Eskişehir Bölgesi Proje Hizmetleri Departmanı Müşteri Temsilcisi

Emre, büyük makineler, trafolar, rüzgar tribünleri, iş makineleri, enerji santralleri, komple fabrika taşımaları gibi nakliyelerle ilgili çalışıyor.

Üniversiteye girdikten sonra çalışmaya başlayan Emre, birinci sınıftan itibaren her yaz staj yapar. İlk olarak 1999 yılında üniversite birinci sınıfın yazında, Garanti Bankası’nın Kozyatağı Şubesi’nde Hisse Senetleri Departmanı’nda staj yapan Emre, 2001 yılının yazında ise Kapital Yeminli Mali Müşavirlik’te stajyer olarak iki ay çalışır. 2002 yılının yazında üç ay Limamar Denizcilik ve Volvo Car Corporation’da yine stajyer olarak çalışan Emre, bu çalışmalar sayesinde daha üniversitedeyken, iş hayatını yakından tanıma fırsatı bulur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmak için gittiği İsveç’te, uzak yol gemi kaptanı olan kuzeninden etkilenerek lojistik sektöründe çalışmaya karar veren Emre, “Kuzenimin uzak yol kaptanı olması, bu sektörü seçmeme etki etmiştir. Onunla kurduğumuz hayallerin etkisiyle, İsveç Göteborg Üniversitesi’nde Lojistik ve Nakliyat Yönetimi alanında tezli master yaptım ve bu alanda çalışmaya o dönem karar verdim” diye konuşuyor.

 

BİLGİ, insana vizyon katıyor

Üniversitede aldığı işletme eğitiminde gördüğü derslerin bugün yaptığı işe katkısının çok olduğunu söyleyen Emre, özellikle İngilizce eğitimi sayesinde, uluslararası nakliyatlarda hiç zorlanmadığını, müşterilerle kurduğu iletişim, yazışma ve iş bağlama konusunda sorun yaşamadığını belirtiyor. Ayrıca BİLGİ’nin insanlarla iletişim kurma, sosyal hayata farklı bir gözle bakma ve yeni bir vizyon, bakış açısı geliştirme konusunda kendilerine çok şey kattığını dile getiren Emre, hem üniversitenin hem de yüksek lisans eğitiminin hayata bakışına farklı vizyonlar kattığını, bu anlamda bu iki eğitimin de çok faydasını gördüğünü, ancak iş hayatının çok daha farklı bir okul olduğunu dile getiriyor.

Üniversiteden 2002 yılında mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimi almak için İsveç’e yerleşen Emre, İsveç’te Göteborg Üniversitesi’nin Uluslararası Lojistik ve Nakliyat Yönetimi Master Programı’na katılır. Göteborg Üniversitesi’nin lojistik alanındaki tezli yüksek lisans programından 1.5 sene sonra mezun olur. Yüksek lisans programından mezun olduktan sonra Stockholm’e taşınan Emre, yaklaşık yedi ay Stockholm’de kalır. Bu arada 2004 yılında İsveç’in Göteborg şehrinde yedi gün süren 6 Sigma Programı’na katılan Emre, bu eğitimden de iş hayatında faydalanıyor.

 

Müzik gruplarıyla çalıştı

Stockholm’de kaldığı dönem farklı gruplar ile müzik çalışmalarına katılarak hayatına farklı bir pencere açan Emre, Stockholm Kraliyet Müzik Üniversitesi Farklı Kültürlerden Dünya Müziği Programı’nı kanun enstrümanı ile ikinci olarak kazanır ancak Türkiye’ye dönmeye karar verince, bu eğitimine devam etmez ve kaydını dondurur.

Daha sonra Türkiye’ye dönerek askere giden Emre, 2005 yılında kısa dönem olarak

askerliğini tamamlar. Askerlik dönüşü profesyonel iş hayatına atılan Emre, profesyonel iş hayatına 2005 yılı Mart ayında çalışmaya başladığı Schenker Arkas’ta adım atar. Burada proje departmanında görev alan Emre, 2010 yılına kadar şirketin İstanbul merkez ofisinde çalıştıktan sonra kendi isteği ile Eskişehir ofise transfer olur.

 

Dokuz yıldır aynı şirkette

Profesyonel hayata atıldığı Schenker Arkas’ta bugün hala çalışmaya devam eden Emre, tam dokuz yıldır aynı şirkette ve aynı departmanda görev alıyor. Burada standart konteyner ve

araca sığmayan gabari dışı malzemelerin Türkiye’de ve dünyada kapıdan kapıya teslim

nakliye organizasyonundan sorumlu olan Emre, büyük makineler, trafolar, rüzgar tribünleri, iş makineleri, enerji santralleri, komple fabrika taşımaları gibi nakliyeler ile ilgili işler yapıyor. Açık yük proje taşımacılığı ve gemi brokerliği alanlarında uzmanlaşan Emre, sektörle ilgili en güzel eğitimi çalışırken ve nakliye operasyonlara katılarak aldıklarını düşünüyor. 20 yıldır kanun enstrümanı ile ilgilenen Emre, TSM korosuna gidiyor ve özel kanun dersi veriyor.

 

Powered by Openmedia