İki binden fazla üyesi olan Fitnessport’u yönetiyor

Murat Onur Kaya / İşletme-Ekonomi-2009 / Fitnessport Kurucusu

Kısa bir sürede iyi bir ekip kurarak yenilediği fitnessport’u, bugün spor, sanat ve siyaset camiasının gözde isimlerinin üyesi olduğu bir spor merkezi haline getirdi.

Murat, her ne kadar ticaretle uğraşan bir ailede dünyaya gelmiş olmasının iş hayatıyla ilgili kararlarında fazlasıyla etkili olduğuna ancak girişimci ruhun, doğuştan gelen bir dürtü olduğuna inanıyor. Çocukluk yıllarından itibaren kendi işini kurmayı hayal eden, bir süpermarket olmasa da bir bakkal zinciri açmayı planlayan Murat, üniversitenin, eğitim sisteminin o güne kadar hiç izin vermediği bir atmosferde, sorgulamayı öğrendiklerini söylüyor. Murat’a göre öğrencilerin üniversitedeki en büyük kazancı bu.

Üniversitedeyken de, lisede de, ortaokulda da, her zaman ailenin işleri nedeniyle, iş hayatının bir köşesinde bulunan Murat, küçükken cumartesi günleri babasıyla iş yerine gider, bu yüzden belirli bir yaşa kadar hep stajyer olur. Aktif olarak iş hayatında rol alması üniversite yıllarına rastlar. Zaman zaman birçok üniversiteli gibi kurumsal firmalarda staj yapmayı, oralardaki çalışma sistemlerini özümsemek için görevler almayı düşünse de bu düşünce asla girişimcilik fikirleri kadar cazip gelmez.

 

Askerlikten sonra Fitnessport’u aldı

Üniversiteden mezun olur olmaz Sivas’ta askerliğini yapar, İstanbul’a dönünce yıllardır içinde bulunduğu spor sektöründe, İstanbul Ataköy’de bulunan spor kulübü; Fitnessport’u devralır. Fitnessport’un, çok iyi bir konumda bulunan fakat önemli eksikleri olan bir spor kulübü olduğunu belirten Murat, kısa zamanda iyi bir ekip kurup, tüm yönetimsel ve fiziksel eksiklikleri giderir. A’dan Z’ye tüm süreçleri baştan aşağıya yepyeni bir bakış açısıyla ele alır. Üç aylık bir sürecin sonunda uzman bir kadroyla ve tap taze bir nefesle hizmete sokar.

300-350 üyeli yerel bir spor merkezi olan Fitnessport’un, bir yıl içerisinde 2 binden fazla üyeye hizmet veren büyük bir kulüp haline geldiğini söyleyen Murat, “Bugün üyelerimiz arasında, spor, sanat ve siyaset camiasından gözde isimleri görebiliyoruz” diyor. Şu anda Fitnessport’un günlük operasyonlarında hiçbir aktif rolünün olmadığını ifade eden Murat, işine hakim ve özverili bir ekiple, kendi içinde işleyen bir denetim mekanizması ile çalıştıklarını anlatıyor.

 

Şubeleşme çalışmaları yürütüyor

“Katı hiyerarşiler yok. Zaman zaman şirketin muhasebecisi oluyorum. Şu sıralar asıl görevime, iş geliştirme yetkilisi diyebiliriz” diyen Murat, kısa, orta ve uzun vadeli planlarına sadık kalarak, henüz çok yeni ve hızla gelişen spor endüstrisine hakim bireyler olarak, şubeleşme çalışmalarıyla ilgili, uygun lokasyonları tespit edip, ilgili kişilerle görüşmeler yapıyor. Yatırımcıları bir araya getirip, yeni yatırımların alt yapılarını oluşturuyor.

Sektörde, üzerinde düşünülmüş ve yazıya dökülmüş bir iş planı, buna bağlı pazarlama planı ve stratejisi olan ilk kurum olduklarını düşünen Murat, “Sektörde kullanılan kapsamlı bir işletim sistemi yoktu. İlk işlerimizden biri de bu konuda öncü olan firmalardan biriyle ortak bir çalışma başlatıp, kapsamlı bir üye takip programı oluşturmak oldu. Üyelik takibi, finans, personel yönetimi, kiosk ve turnike yönetimi, raporlama gibi birçok modülden oluşan bu sistemle birlikte, bizim için çok önemli olan bir şeyi yapabilmeye başladık; artık bilgiyi işleyebiliyor, rakamları daha kapsamlı biçimde yorumlayabiliyorduk. Bugün birçok spor kulübünde kullanılan bu bilgisayar programının birçok modül, bizim çalışanlarımızın desteğiyle oluşturulmuştur” diyerek sektöre kattıkları hakkında bilgi veriyor.

Şu aralar İstanbul’da bulunan ve sözleşmesini yaptıkları iki lokasyondaki kulüplerin inşaatı projesi üzerinde çalışan Murat, orta vadede İstanbul ve Anadolu’da 10 şehirde şube açmayı hedefliyor. Spor ekipmanlarıyla ilgili distribütörlük çalışmalarını da sürdürüyor. Ayrıca yakın zamanda, yine çok karlı olduğunu düşündüğü süt hayvancılığı ve organik turizm alanlarına da ortaklarıyla beraber orta ölçekli yatırımlar yapmayı planlıyor.

İş dışında sevdikleriyle birlikte olmaktan keyif alan Murat, düzenli olarak kitap okuyor, tarih ve biyografi okumayı tercih ediyor. Çocukluğundan beri spor yapan Murat, zaman zaman amatör bir fotoğrafçı ve kısa film yönetmeni olabiliyor.

 

DÜN

ATİLLA AKSOY

BİLGİ CAFE, OTTO

 

BUGÜN

OTTO VON BİSMARCK

YENİKÖY SANDAL BALIK

 

EN SON

HAROLD LAMB-EMİR TİMUR

IRON MAN 3

LAS VEGAS

Powered by Openmedia