Finans, proje yönetimi, iş geliştirme onun alanı

Tufan Atrek / İşletme-2007 / GlaxoSmithKline İlaçları İş Analisti

Alanı finansal konular olsa da proje yönetimi ve iş geliştirme konularıyla da ilgileniyor. Bu yüzden commercial tarafla da iç içe çalışıyor.

İlaç sektöründe tesadüfen çalışmaya başlayan Tufan aslında önce askerliğini yapıp ardından bağımsız denetim firmalarından birinde en az iki sene çalışmak ister. Ancak askerden döndüğü ay, bir danışmanlık firması tarafından, çokuluslu bir ilaç firmasının finans departmanındaki bir pozisyon için aranır. Bu işin yeni mezun biri için iyi bir başlangıç olacağını düşünerek üç hafta sonunda sektöre ilk adımını atar.

“İlk iş görüşmem için gittiğim danışmanlık firmasındaki yetkilisi bana, ‘İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun olduğunuzu görüyorum. Eğitim kalitenizi biliyorum. Bu yüzden sizi, dil açısından herhangi bir yeterlilik sınavına aldırmayacağım’ dedi. Bence bu cümle, BİLGİ’nin ne denli iyi bir imajının olduğunun net ifadesidir” diyerek aldıkları eğitimin önemine değinen Tufan, yüksek lisansını iş hayatında birkaç sene geçirdikten sonra yapmayı hedefliyor. Bu yüzden önümüzdeki sene yüksek lisansa başlamayı planlıyor.

 

Önce askerlik sonra iş hayatı

Üniversite üçüncü sınıfta okurken Shell Gaz AŞ’nin finans ve satış departmanlarında staj yapma fırsatı bulan Tufan, bu sayede kurumsal bir firmadaki çalışma dinamikleri, iş ilişkilerinin nasıl geliştirildiğine ve departmanların işleyişine dair fikir edinir. Doğru yapılmış bir stajın, profesyonel hayata adım atmadan öncesinde, çok iyi bir ön gösterim olduğunu düşünüyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra vakit kaybetmeden askere giden Tufan, askerden sonra 2008 yılı Ağustos ayında Wyeth İlaçları’nda muhasebe sorumlusu olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık sekiz ay kadar bu görevine devam ettikten sonra, GlaxoSmithKline’a muhasebe uzmanı olarak geçiş yapar. Bu pozisyonda bir sene birçok konunun içine girme fırsatını bulur. 2010-2012 yılları arasında raporlama analisti görevini üstlenir. Bu pozisyon süresince, iç denetim, süreç geliştirme, yönetim ve finansal raporlama konularıyla ilgili yoğun olarak çalışır.

Bu yıl Ocak ayından itibaren aynı şirketin GSK Tüketici Sağlığı Bölümü’nde iş analisti olarak çalışmaya başlayan Tufan, buradaki görevinin çok yönlülük gerektiren bir görev olduğunu belirtiyor. Tecrübe sahibi olduğu finansal konuların yanı sıra, proje yönetimi ve iş geliştirme gibi konularla da ilgileniyor. Bu yüzden Commercial tarafla da iç içe çalışıyor. Fırsat buldukça saha ekibiyle ticari ziyaretlere katılıyor, müşterilerle yapılan toplantılarda yer alıyor. Tüm bunların kendisi için farklı bir tecrübe olduğunu düşünüyor.

 

Alanıyla ilgili eğitimler alıyor

22 Ağustos 2012’de evlenen Tufan, üniversitede aldığı finans ve muhasebe derslerine olan ilgisinin kariyer yolunu çizmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. PWC ve Deloitte gibi firmaların, alanıyla ilgili verdiği eğitim programlarına, fırsat buldukça katılmaya devam eden Tufan, 2010 ve 2012 senelerinde, GSK Ruhu Ödülleri kapsamında Altın kategorisinde proje ödülleri alır.

Ekip çalışması gerektiren bu projelerdeki ana hedefin, süreçlerin geliştirilmesi ve maliyetlerin azaltılması olduğunu söyleyen Tufan, şu aralar GSK’da global olarak yürütülen iki farklı projenin, Türkiye liderliğini üstlenmiş bulunuyor. “Bunlardan ilki GSK’nın tüm dünyada kullanmış olduğu KPI ve yönetim raporlamalarını, ‘The One’ adlı tek bir veritabanında toplayabilmek” diyen Tufan, diğer projenin ise iş sermayesi ve ticari alacaklar ile ilgili olduğunu açıklıyor. Tufan bununla ilgili, “Proje, çalışmakta olduğumuz müşterilimizle olan mevcut koşulların iyileştirilmesi ve yönetim kararlarına ışık tutacak analizlerle şirketin iş sermayesini daha iyi noktalara taşımayı hedefliyor” diye konuşuyor.

İşinde öncelikle yeni görevi ile ilgili beklentileri kısa süre içinde karşılamayı hedefleyen Tufan, daha sonra farklı sorumluluklar üstlenerek, şirket içinde daha üst düzeyde yer bulmayı hedefliyor. Meslekte başarılı olmak için çalışılan şirketin vizyonunu, sahip olduğu kültürü ve beklentileri iyi anlamanın çok önemli olduğunu düşünen Tufan, iş dışında fırsat buldukça eşiyle yeni mekanları denemeye çalışıyor. Bunun dışında spor yapıyor, sinema ve konserlere gidiyor. Video oyunları oynamaktan da büyük keyif alıyor.

 

DÜN

ROY MANUKYAN

KUŞTEPE KAFE

 

BUGÜN

BIG CHEFS-TÜNEL

 

EN SON

SAMİZDAT

DJANGO UNCHAINED

PARİS

Powered by Openmedia