Satış ve organizasyon alanında uzmanlaştı

Reşat Emir Ak / Siyaset Bilimi-2007 / Pay-Mar’ın Sahibi-Yöneticisi

Firmasının satış ve organizasyon işlerinden sorumlu. Ürünlerin doğru müşterilere en iyi şartlarda ulaşmasını ve lojistik düzenlemelerini takip ediyor.

Çokuluslu ilaç üreticisi firmaların, üretim kalitelerine uygun dünyanın her köşesinden üretici firmaları bünyesine dahil etmek amacıyla Pay-Mar Ticaret’i kurarak sektöre giren Emir Ak, üniversitede okurken iş hayatına atılır. Daha çok müzik gruplarının organizasyon ekiplerinde yer alan Emir, 1999 yılında Metalica’nın İstanbul konserinde çalışır. 2000-2001 yılları arasında Ahmet San’ın prodüksiyon ekibinde yer alan alan Emir, 2000-2002 yılları arasında Talos Forwarding Agency firmasında da yönetici asistanlığı yapar. 2005 yılında İstanbul Drag yarışlarında İstanbul ikincisi olan Emir, beş yıl önce sektöre girer.

BİLGİ’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde aldığı eğitimin insanları değerlendirmesi ve doğru kararlar alması konusunda yardımcı olduğunu düşünen Emir, “Bugünlerde çoğunlukla karşılaştığımız üzere, sahip olduğumuz eğitim ile çalışmakta olduğumuz sektörler farklılık gösterebilmekte, bu yüzden aldığım eğitim her ne kadar Siyaset Bilimi üzerine olsa da ekonomik çevrelerin siyasi kararlar çerçevesinde şekillenmesinden ötürü geleceğe yönelik yatırımlar ve iş kararlarında daha açık bir şekilde önümü görmeme ve attığım adımların güvenirliğine fazlası ile yardımcı olmuştur” diyor.

 

Beş yıl önce kendi şirketini kurdu

Üniversiteden mezun olduğu yıl, 1985 yılında Krefeld’de kurulan Almanyalı heavy metal grubu Blind Guardian’ın sürekli ekibinde çalışan Emir, aynı sene sektöre girmeye karar vererek, Pay-Mar Ticaret’i kurar. 2008 yılında askere giden Emir, aynı yıl Mayıs ayında askerliğini tamamlayarak geri döner ve Pay-Mar’da çalışmaya devam eder.

Mesleğinde satış ve organizasyon alanlarında uzmanlaşan Emir, ilaç sektöründe faaliyet gösteren firmasında, satış ve satış organizasyon işlerinden sorumlu. Ürünlerin doğru müşterilere en iyi şartlarda ulaşmasını ve lojistik düzenlemelerin doğru işlemesini takip ediyor.

Sektörde bugüne kadar hayata geçirdiği belli başlı projelerle ilgili bilgi veren Emir, çokuluslu ilaç üreticisi firmaların üretim kalitelerine uygun dünyanın her köşesinden üreticileri firma bünyesine dahil etmek ve yine bu kalite standartlarında ürün ve destek sağlamak, yıllık geliri maksimize etmek ve gider tablolarını tekrar düzenleyerek boşa yapılan zaman ve maddi harcamaları kısıtlamak amacıyla çalışmalar yapar.

Sektörde başarılı olmanın yolunun çalışmaktan geçtiğini düşünen Emir, “Temelde her sektörde olduğu üzere, muhatabınıza doğru yaklaşmak, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, en etkin şekilde ihtiyaç ve muhtemel sorunlarına karşı hazırlıklı olarak, etkinliği ön safhada tutmak önemlidir. İdealde zor gözükse de yaklaşım ve bakış açısı her iş alanında olduğu üzere ilaç sektöründe de önemli rol oynamaktır” diye konuşuyor.

 

Farklı alanlarla da ilgileniyor

Kariyerin kendisi için bir amaç veya gelinen son nokta olmadığını, sadece araç olduğunu dile getiren Emir, şu aralar farklı bir sektörde, otomobil restorasyon ve bakımı üzerine, bazı çalışmalar yapıyor. Sektörde en iyi kaliteyi en makul fiyata sunmanın oldukça önemli olduğuna inanan Emir, insan sağlığı üzerine bir sektörde çalışırken kalitesiz ürün veya servisler ile birey hayatını tehlikeye atma ihtimalin olduğunu söylüyor. Bu sorumluluğun akıldan çıkartılmaması gerektiğini belirten Emir, ayrıca insan ilişkilerinin çok önemli olduğunu, kime nasıl yaklaşacağınızı kestirmek gerektiğini, yanlış yaklaşımların uzun vadeli olarak müşteri portföyüne zarar verebileceğini ifade ediyor.

Gelecekte daha az kurumsal bir sektörlerde yer alabileceğini düşünen Emir, her ne kadar kendi işini yapmanın kolaylıkları olsa da sorumlulukları ve baskısının da bir o kadar fazla olduğunu, uzun vadede radikal değişiklikler yapıp, bar/mekan işletmeciliği hakkını saklı tuttuğunu vurguluyor. İş dışında motor sporları ile ilgilenen Emir, off-road, kalkış yarışları, otomobil restorasyonu, event ve danışmanlık yapıyor.

 

 

DÜN

BOĞAÇ EROZAN

KÜTÜPHANE

 

BUGÜN

KANKUT AYAN

ROOTS TATTOO

 

EN SON

EZOTERİK BATINİ DOKTRİNLER TARİHİ

IRONSKY

SENEGAL-DAKAR

Powered by Openmedia