Finansal ve makro ekonometri alanında yoğunlaştı

Yrd. Doç. Dr. Serda Selin Öztürk / LSE Üstün Başarı Programı 2004 / İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi

Ekonometri onun her zaman ilgisini çeker. Doktora danışmanı Jean-Francois Richard’ın bu alana duyduğu tutkunun artmasına katkısı büyük olur.

 

Akademisyen olmaya üniversitede okurken, bölümdeki hocaların yönlendirmesi ile karar verir. İlk başta amacı, master yaptıktan sonra özel sektörde çalışmaktır. Daha sonra yine hocalarının yönlendirmesi ve bulunduğu ortamın etkisi ile doktora yapmaya karar verir. Doktora sırasında hala akademisyen olma kararı kesinleşmemiştir fakat araştırma yapmaya ve ders vermeye başladıktan sonra bu işten ne kadar keyif aldığını görmeye başlar. Bu da akademisyen olarak hayatına devam etme konusunda kararının netleşmesini sağlar.

Üniversitede aldığı kaliteli eğitimin doktora programını zorlanmadan bitirmesinde çok yardımcı olduğunu düşünen Selin, bölümünde aldığı eğitimin kendisini hem bilgi seviyesi hem de zorluk derecesi açısından doktoraya hazırladığını belirtiyor. Doktoraya başladığında bir kez daha aslında aldığı eğitimin bir üniversite eğitiminden çok daha üst seviyede olduğunu açıkça gözlemler. Üniversite eğitimi boyunca kazandığı çalışma disiplini sayesinde doktoranın ilk senesinin sonundaki yeterlilik sınavlarını kolayca verir. Yine çalışma disiplini sayesinde tezini tamamlarken hiçbir sıkıntı yaşamaz.

 

Amerika’da doktora yaptı

Doktorasını Amerika’da University of Pittsburgh’da ekonomi alanında tamamlayan Selin, üniversite boyunca hiç çalışmasa da doktora eğitimi sırasında asistanlık yapar. Doktora eğitimim sırasında yaptığı asistanlık, üniversitede ders vermeye başladığında ona çok yardımcı olur. Normalde yaşanacak olan alışma sürecini böylelikle işe başlamadan tamamlamış olur.

Doktoradan mezun olduktan sonra Türkiye’ye geri dönüp 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak işe başlar. 2010 yılından itibaren yardımcı doçent olarak görevine devam eden Selin, bu yıl Liverpool-Bilgi Çift Diploma Programları’nın genel direktörlüğünü ve Finansal Ekonomi Yüksek Lisans Programı’nın direktörlüğünü de yapmaya başlar. 2011 yılı Eylül ayında İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Ege Yazgan ile evlenen Selin, araştırmalarında özellikle finansal ekonometri ve makro ekonometri alanlarında yoğunlaşır.

Üniversitede öğrenci iken de en çok ilgisini çeken dersin daha sayısal ağırlıklı olduğu için ekonometri olduğunu belirten Selin’in doktoraya başvururken de aklında hep bu alanda çalışmak vardır. Selin bununla ilgili; “Sanırım datalar üzerinde çalışıp çıkan sonuçları incelemek ve bunların hayatla olan bağlantılarını kurmak daha çok ilgimi çekiyor. Ayrıca doktora sırasındaki danışmanım Jean-Francois Richard’ın bu alana duyduğum tutkunun artmasına büyük katkısı oldu. Onun gibi bu alanda uzman bir kişiyle çalışmak benim için en büyük şanslardan biriydi. Ekonometri alanında genel bilgisi ve datalarla çalışarak aslında dataları daha detaylı incelediğimizde buradan neler çıkarabileceğimizi göstermesi ekonometriyi daha da çok sevmemi sağladı” diye konuşuyor.

 

Kariyerinde yükselmeyi amaçlıyor

Bugün LSE Üstün Başarı Programı’nda; Ekonometri, Ekonomi ve İşletme-Ekonomi Programı’nda; Matematik, Ekonomi, Master ve Doktora Programı’nda; Ekonometri ve Finansal Ekonomi, Yüksek Lisans Programı’nda; Finansal Ekonometri derslerini veren Selin, Liverpool-Bilgi Çift Diploma Programı’nın öğrenciler için gerçekten bulunmaz bir şans olduğuna inanıyor.

İki sene sonra doçentlik başvurusunda bulunmayı hedefleyen Selin, şu aralar üzerinde çalıştığı makaleler, verdiği dersler ve direktörlüğünü yaptığı iki programın bütün zamanını aldığını, bu yüzden başka bir proje ile uğraşmaya zamanının kalmadığını söylüyor.

Geçen sene üniversite adına ABFT için gerçekleştirilen bir projede baş ekonomist olarak çalışan Selin, yine geçen sene dünya çapında düzenlenen bir ekonomi konferansı olan SNDE Konferansı’nın BİLGİ bünyesinde gerçekleştirilmesinde aktif rol oynar. İş dışında bol bol film izlemeyi seven Selin, makale okumaktan fırsat buldukça kitap okumaya çalışıyor. Ayrıca arta kalan zamanlarında arkadaşlarıyla bolca vakit geçiriyor. Ailesi başka bir şehirde yaşadığı için fırsat bulduğunda şehir dışına gidip ailesi ve çok sevdiği iki yeğeniyle vakit geçiriyor.

 

DÜN

DOÇ. DR. GÖKSEL AŞAN

GÖKSEL HOCANIN OFİSİ

 

BUGÜN

JEAN-FRANCOIS RICHARD

EVİ

 

EN SON

FREEFALL-JOSEPH E. STIGLITZ

LIFE OF PI

AMSTERDAM

Powered by Openmedia