Pazarlama ve tüketici davranışlarında uzmanlaştı

Dr. Celina Stamboli /İşletme-Reklamcılık 2005 / Institut Scientifique Européen-Araştırmacı Öğretmen

Fransa’da doktora yaptığı dönem Çin’de Wuhan Üniversitesi’nde pazarlama dersleri verdi. Şimdi göç kuramları ve göçmenlerin tüketim davranışlarını araştırıyor.

 

Üniversite son sınıftayken akademisyen olmaya karar verir. O zamanlar sınavlar öncesinde ders çalıştırmak için sınıf arkadaşlarını ders verir. Bu dersler sayesinde ders vermekten keyif aldığını fark eder. Yine aynı sene hazırladığı bitirme tezi onu, araştırma alanı ile tanıştırır. Sürekli okumak ve yeni şeyler keyfetmek, yapılmayanı araştırmak ve bulmak, bunları başkalarıyla paylaşmak onu çok heyecanlandırır. Hocaları; Prof. Dr. Beyza Oba ve Doç. Dr. Ufuk Çakmakcı’nın bu alana yönelmesine etkisi büyük olur.

Üniversite eğitimi de çalışma disiplini kazanmasında çok etkili olur. Yüksek lisansını Paris Sorbonne Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yapan Celina, burada dünyaca ünlü bir Fransız sosyolog olan Michel Maffesoli’nin tez öğrencisi olma şansını elde eder. Lisans yıllarında seçtiği alanı, yüksek lisans döneminde bir adım ileriye taşır ve doktorasının temellerini de bu dönem atar.

 

Üniversitedeyken sürekli çalıştı

Üniversite birinci sınıftan itibaren sürekli çalışan Celina, öncelikle BİLGİ’de iki sene çalışan öğrenci programı kapsamında radyoda DJ’lik yapar, tanıtım pazarlama bölümünde görev alır. Daha sonra, deniz işletmeciliği sektöründe olan aile şirketinin İstanbul merkezinde pazarlama bölümünde part time çalışır. Üçüncü sınıftayken de çeşitli reklamcılık ve doğrudan pazarlama ajanslarında müşteri ilişkileri üzerine staj yapar.

“Şüphesiz öğrencilik yıllarındaki çalışma hayatımda edindiğim tecrübeleri, şu an öğrencilerimle paylaştığım oluyor. Özellikle uluslararası örnekler, küreselleşmiş dünyada öğrencilerin ilgisini bir hayli çekiyor” diyen Celina, BİLGİ’den mezun olduktan sonra hemen yüksek lisans programına yazılır ve Paris’e gider.

Sorbonne Üniversitesi’nden bir sene sonra mezun olur. Yüksek lisans biter bitmez Paris-Dauphine Üniversitesi’nde pazarlama doktorasına yazılır. Ardından araştırma görevlisi olmak üzere BİLGİ’ye geri döner. İki sene BİLGİ’de çalıştıktan sonra doktora tezini bitirmek için Fransa’ya gider. Etnik azınlıklar üzerine çalıştığı için yine aynı alanda araştırmalar yapan tamamen hanımlardan oluşan bir araştırmacı ekibe dahil olur ve Université de Lille Nord de France’da (o zamanki adıyla Lille 2 Üniversitesi) çalışmaya başlar.

 

Çin’de pazarlama dersi verdi

“O zamanki titrim Attaché Temporaire d’Enseignement et de Recherche idi. Yani kısaca Araştırma ve Öğretim Görevlisi denilebilir” diyen Celina iki sene burada çalışır. O dönem bu üniversitenin Çin’de Wuhan Üniversitesi’yle bir değişim programı anlaşması olduğunu belirten Celina, bu kapsamda konuk öğretmen olarak oraya gidip pazarlama dersi verir. 2010 yılında evlenir, 2011 yılında da doktora tezini bitirir. Tezi en “iyi doktora tezi” yarışmasına aday gösterilir.

Doktora tezini bitirdiği yıldan beri Institut Scientifique Européen de Gestion (ISEG) Lille Kampüsü’nde Enseignant-Chercheur (Araştırmacı Öğretmen) pozisyonunda çalışan Celina, “Bu pozisyon Fransa’daki “Grande Ecole” adi verilen işletme okullarında bulunan bir pozisyondur. Türkiye’deki doktor, yardımcı doçent, doçent seviyeleri buna tekabül eder” diyor. Bunun dışında SKEMA Business School ve Université Lille Nord de France’da da ders veren Celina, Fransa’da İngilizce biliyor olmanın çok avantajını gördüğünü belirtiyor. Sürekli İngilizce Pazarlama, Tüketici Davranışları dersi verilecek yerlerden talep görüyor.

Bugün göç kuramları ve göçmenlerin tüketim davranışları üzerine çalışmalar yapan Celina, bir yandan da yeni bir projeye adım attığını, bireylerin ‘sağlıklı olma efsaneleri’ üzerine çalışmaya başladığını açıklıyor. Bir senedir fitness eğitmeni olarak da çalışan Celina, akademik kariyerinden arta kalan zamanında spor salonunda fitness dersleri veriyor. Çalıştığı spor salonunun satış koordinatörlüğünü yapıyor, ilerde bu alanda daha da ilerlemek istiyor. İş dışında ayrıca fotoğraf çekiyor, blog yazarlığı yapıyor, seyahat edip dünyayı geziyor, yeni kültürleri keşfetmekten keyif alıyor. Çektiği fotoğrafları www.fitnessgourmand.com adresinde yayınlıyor.

 

DÜN

PROF. DR. BEYZA OBA

DOLAPDERE SPOR SALONU

 

BUGÜN

NİL ÖZAĞLAR TOULOUSE

ORTAKÖY

 

EN SON

EVRENDEN TORPİLLİYİM

DEDEMİN İNSANLARI

KORDOBA

Powered by Openmedia