Yeni iletişim teknolojileri üzerine çalışmalar yapıyor

Dr. Perrin Öğün Emre / Medya ve İletişim Sistemleri 2004  / Kadir Has Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu-Öğretim Görevlisi

Yeni sosyal mecralarla ilgili projelerde çalışan Perrin, özellikle toplumsal hareketlerin ve aktivizmin siber ortamdaki durumu ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Akademisyen olan babasından etkilenerek, yüksek lisans yaparken akademik kariyere yoğunlaşır. Babasının birikimi, derinliği, bakış açısının kendisi için her zaman önemli bir rehber olduğunu vurgulayan Perrin, üniversitede aldığı eğitimin işe başladığı ilk zamanlar çok faydasını görür. “İşe başladığım sene derslerde BİLGİ’deki derslerin notlarını kullandım” diyen Berrin, yüksek lisansını Belçika’da Université Libre de Bruxelles’de yapar. Üniversiteden farklı bir disiplinde yüksek lisans yapmak isteyen Perrin, bu yüzden uluslararası politikayı seçer. O dönem BİLGİ’de araştırma görevlisi olan Itır Akdoğan’ın kendisine epey destek olduğunu söyleyen Perrin, “Bizim dönemimizde araştırma görevlileri çok kaliteliydi ve iyi ilişkiler kurabiliyorduk” diyor.

Yüksek lisans eğitiminde ise farklı kuramlar ve perspektiflerle tanıştıklarını ifade eden Perrin, olayların siyasi ve toplumsal boyutunu kavrayabilmenin bir iletişimcinin analizlerine de derinlik katabildiğini düşünüyor. Sosyal bilimlerde, olayları, kavramları birçok disiplinle takip edebilmenin daha sağlıklı analizlere varmayı sağlayabildiğini belirten Perrin, yüksek lisans tezinde Fransız basının önde gelen gazetelerinde Türkiye’nin AB’ye entegre olma süreci ile ilgili haberleri inceler. Kapsamlı bir haber ve makale taraması yapar.

CNNTürk’de altı ay staj yaptı

Doktora tezinde de iletişim araçlarındaki siyaset diline dair bir inceleme yapan Perrin’in saha çalışması; derinlemesine görüşmeler, 800 kişinin katıldığı bir anket ve internette kullandıkları mecraların incelemesini kapsar. “Doktora bilimsel yeterliliğe sahip olmanız için önemli bir basamak, kendi sınırlarınızı zorladığınız bir aşama” diye düşünen Perrin, üniversite birinci sınıfta CNNTürk’e stajyer olarak girer. Altı ay süren bu stajın mesleği deneyimleme açısından çok yararını görür. Sektör deneyiminin mezuniyetten sonraya bırakılmaması gerektiğine inanan Perrin, 2005’te yüksek lisans yaptığı sırada Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak işe başlar.

Yüksek lisans bitince, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde doktoraya başlar. Doktoradan yeterliliğini aldığı 2007’de BİLGİ’de tanıştığı arkadaşı ile evlenir. 2011 yılında oğlu dünyaya gelir. Bu dönem tez yazım süreci aksadığı için 2012’de doktorluk unvanını alabilir. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Program Başkanlığını yürüten Perrin, aynı üniversitenin Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmayı sürdürüyor.

Yeni sosyal mecralarla ilgileniyor

Mesleğinde yeni iletişim teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Perrin, sosyal medya gibi yeni mecralarda yürütülen faaliyetler, etkinlik ve eylemler üzerine çalışmalar yapıyor. Bugüne kadar üniversite dışında yurtiçi ve yurtdışında seminer ve workshoplara katılan Perrin’in, Berlin’de 2010 yılında düzenlenen sosyal medya araştırma yöntemlerine dair seminer en son katıldığı yurt dışı eğitimi olur. Doktora yaparken de TÜHİD gibi mesleki derneklerin eğitimlerine katılır.

Şu aralar akademisyen arkadaşlarıyla başvurduğu çeşitli projeler üzerinde çalışan Perrin, özellikle toplumsal hareketlerin ve aktivizmin siber ortamdaki durumunu ortaya koyacak çalışmalar yürütüyor. Kimlik üzerinden somut bir amaca yönelik siyaset yapan örgütlenmelerin sosyal medya kullanımlarını inceleyen araştırmalar yapıyor. Sivilleşme ve demokratikleşme açısından bu mecraların, şimdilik çok önemli olduğunu ve sosyal medyanın doğasının onları daha görünür kılmaya elverişli olduğunu düşündüğü için bu konulara ağırlık verdiğini ifade eden Perrin, “Dünya konjonktürü de işime geldi. Tezimi yazdığım sırada Wall Street işgali ve Arap baharı gibi olaylar cereyan etti” diyor.

İş dışında sanatsal faaliyetlere katılmaktan çok keyif alan Perrin, yurtdışı ve yurtiçinde seyahat etmeye, farklı kültür ve insanlarla temas etmeye gayret gösteriyor. Ancak oğlu doğduktan sonra, tüm bunlara şimdilik fırsat yaratamıyor. Bu aralar sadece bol bol çocuk şarkıları ve oyunları öğreniyor.

DÜN

TUĞRUL ERYILMAZ

BUGÜN

EVİ

EN SON

FOUCAULT VE İRAN DEVRİMİ

CEM YILMAZ FUNDEMANTALS

ANTALYA

Powered by Openmedia