FMCG sektöründeki müşteriler için çalışıyor

Aslı Altınel / İşletme-2005 / Ipsos’ta Grup Lideri

Hızlı tüketim ürünleri alanında pazarı ve tüketiciyi anlamaya yönelik segmentasyon, kullanım alışkanlıkları, fiyatlama, konsept/ürün testi araştırmaları yapıyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra staj ve iş ilanlarını değerlendirirken GFK’nın staj ilanına başvurur ve yaklaşık 1,5 ay kadar orada stajyer olarak çalışır. Staj döneminde yapılan işi ve çalışma ortamını gözlemleme şansı bulur ve bu alanda çalışmak istediğine karar verir. Daha sonra TNS’te research assistant olarak çalışmaya başlar. Çok yoğun çalışılan ve uzun mesai saatleri gerektirebilen bir sektör de olsa yaptığı işten çok keyif alınca, kariyerine bu alanda devam etmek istediğini anlar.

Üniversitenin ilk yıllarında ihracat alanında faaliyet gösteren aile şirketinde çalışabileceğini düşündüğünü söyleyen Aslı, hatta o dönemlerde yaz aylarında daha farklı firmalarda staj yapmak yerine ailesinin şirketinde çalışmayı tercih eder. “Ancak üniversitede aldığım derslerin de etkisiyle pazarlama alanı ilgimi çekmeye başladı” diyen Aslı, aile şirketi dışında üniversite üçüncü sınıfın sonunda Danone finans bölümünde staj yapar. Bu sayede, kurumsal bir şirketin nasıl çalıştığını görme fırsatı bulmakla birlikte finans alanında değil daha dinamik bir alanda çalışmak istediğine karar verir. Daha sonraki staj ve iş başvurularını pazarlama sektörüne yönelik yapan Aslı, özellikle üniversitenin ilk yıllarında yapılan stajların ne iş yapmak istediğinize karar vermek konusunda önemli olduğunu düşünüyor.

 

FMCG sektöründe uzmanlaştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra GFK’da yaptığı stajın ardından çalışmaya başladığı TNS’de ilk profesyonel iş deneyimini yaşayan Aslı, burada yaklaşık altı sene boyunca FMCG sektöründe farklı firmalara hizmet verir. Sırasıyla, research assistant-research executive-senior research executive ve research manager pozisyonlarında çalışır.

Geçen yıl Ağustos ayında TNS’den ayrılarak Ipsos’a geçen Aslı, burada kantitatif pazarlama araştırmaları grup lideri olarak çalışmaya devam ediyor. Ipsos’ta FMCG sektöründe çeşitli müşteri gruplarının yönetiminden sorumlu olan Aslı, Ipsos ürün portföyünün sorumlusu olduğu müşteri gruplarına tanıtılması, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda en uygun araştırma tekliflerinin hazırlanması, proje dizaynı ve yönetimi, araştırma sonuçlarının raporlanması ve sunumu, sorumlu olduğu grup hedeflerinin gerçekleştirilmesi, pazar aratırma trendlerinin takibi ve eğitimlerle modellerin yeni başlangıç seviyelerine aktarılması ile ilgileniyor.

Pazar araştırmalarının kapsadığı konular açısından oldukça zengin alan olduğunu düşünen Aslı, “Reklam-sadakat-hane/satış ölçüm- medya-sosyal araştırmalar ve pazarlama araştırmaları gibi uzmanlık alanları var. Ben bunların hepsine çok ufak dokunmakla birlikte uzmanlığımı pazar araştırmalarında, FMCG (hızlı tüketim ürünleri) alanında yaptım. Kariyer ve kişisel gelişim dışında araştırma modellerine yönelik düzenli eğitimler alıyorum” diyor.

 

Şirketlerin işlerine yön veriyor

“Pazar araştırmaları alanında özellikle global büyük firmalarla çalışma şansınız varsa pazarı ve rekabeti anlamaya yönelik çok fazla çalışma içinde bulunabiliyorsunuz” diyen Aslı, bu çalışmalardan çok büyük keyif aldığını, bu sayede büyük şirketlerin pazarlama stratejilerine yön verecek çalışmalar yürüttüğünü dile getiriyor. Bu dönem özellikle pazarı ve tüketiciyi anlamaya yönelik segmentasyon, kullanım alışkanlıkları, fiyatlama, konsept/ürün testi araştırmaları yapmaya devam eden Aslı, kariyerine bu sektörde devam etmeyi düşünüyor.

Özellikle FMCG sektöründe çalışmak isteyen Aslı’ya göre, çalışılanz firma ve ekip kişinin performasında oldukça etkili. Şuan çalıştığı firmanın bu açıdan kendisini çok tatmin etiğini, yedinci yılında bile hala bir şeyler öğrendiğini hissettiren, sektöre yön veren bir firma olduğunu belirten Aslı, bundan sonra kariyerini bu alanda sürdürmeyi, profesyonel insanlarla birlikte araştırma yapmaya devam etmeyi istiyor.

İş dışında kalan vakitlerini ailesi, nişanlısı ve arkadaşlarıyla vakit geçirerek ve dinlenebileceği şeyler yaparak geçiren Aslı, kışın kayak yapmayı seviyor, arkadaşlarıyla bir araya gelip sohbet etmek ve köpeğiyle yürüyüş yapmaktan çok keyif alıyor.

 

DÜN

PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT

KUŞTEPE BAHÇE

 

BUGÜN

ÖZLEM BORA

KAŞ

 

EN SON

DAN BROWN CEHENNEM

MAN OF STEEL

NEVŞEHİR KAPADOKYA

 

 

Powered by Openmedia