Müşteri ve çalışan memnuniyeti anketleri yapıyor

Deniz Kum/ Sosyoloji-2005 / GfK Türkiye’de Kıdemli Araştırma Uzmanı

Görev aldığı projelerde anket formunun tasarlanmasından çıkan sonuçların raporlamasına ve müşteriye sunulmasına kadarki tüm aşamalarla ilgileniyor.

Üniversitedeyken araştırma yöntemleri dersi alan Deniz’in araştırma o zamanlar ilgisini çeker. Araştırma şirketleri ile ilgili biraz bilgi edinen Deniz, daha sonra başka bir sosyoloji dersinin dönem ödevinde araştırma için anket yapmaya karar verir. Kendi kendine bir anket formu hazırlayıp okuldaki öğrencilerle anket yapar. Anketin konusu kızlar ve erkeklerin ikili ilişkilere bakış açısıdır. Gerek anketin saha çalışmasını yaparken gerekse sonuçları değerlendirirken çok keyif aldığını hisseden Deniz, mezun olur olmaz da bir araştırma şirketinde çalışmaya başlar.

Sosyoloji bölümünden mezun olanların araştırma şirketlerinin daha çok kalitatif tarafında çalıştığını belirten Deniz’e göre kalitatif kısım derinlemesine görüşmeler, focus grup toplantıları gibi daha çok söze dayalı araştırmalarla ilgileniyor ve sosyoloji bölümünde öğrenilenler bu bölümde daha çok işe yarıyor. Okul hayatı boyunca matematiği sosyal derslerden daha çok sevdiğini söyleyen Deniz, “Bu sebeple kantitatif araştırmalar departmanını tercih ettim. Sayısal da olsa anketlerin büyük kısmında kişilerden sözel yorumlar da alınıyor. Benim sosyolojide öğrendiklerim bu cevapların yorumlanması kısmında devreye giriyor. Örneğin kişinin demografik özellikleri verilen cevaplarla tutarlı olabiliyor” diyor.

 

Üniversitedeyken staj yaptı

Üniversite ikinci sınıfta bir halkla ilişkiler şirketinde, üçüncü sınıfta Arıkanlı Holding İnsan Kaynakları Departmanı’nda staj yapan Deniz, bu stajları da işi de çok sever. “İlk hedefim gelecekte İK departmanında çalışmaktı. Araştırma ile tanışınca bu fikrimi değiştirdim” diyen Deniz, BİLGİ’den mezun olduktan yaklaşık bir ay sonra Frekans Araştırma şirketinde işe başlar. Burada sahadan raporlamaya kadar bir araştırmanın her yönüyle ilgilenir.

Frekans’ta çok şey öğrendiğini ancak daha sonra daha kurumsal bir firmada çalışmak istediği için oradan ayrılarak 2007 yılı kim ayında GfK Türkiye Araştırma Şirketi’ne uzman yarımcısı olarak geçtiğini söyleyen Deniz, burada anket formunun tasarlanmasından çıkan sonuçların raporlamasına ve müşteriye sunulmasına kadar olan tüm aşamalarla ilgileniyor. Saha çalışması ve analiz kısmının başka departmanlar tarafından yapıldığını belirten Deniz,

şu an görev aldığı kantitatif araştırmalar departmanda daha çok sayılara dayalı araştırmalar yapıldığını, anketlerin büyük örneklemli olduğunu ve sonuçların yüzdesel olarak değerlendirildiğini dile getiriyor.

GfK’da araştırma tiplerine göre takımlar olduğunu dile getiren Deniz, işiyle ilgili şunları söylüyor: “Loyalty takımı olarak biz müşteri ve çalışan memnuniyeti ve gizli müşteri çalışmalarıyla ilgileniyoruz. Ben daha çok çalışan memnuniyeti araştırmalarıyla ilgileniyorum. Bizim projelerimizin sahası çoğunlukla online yürüyor. Bu aşamada müşteriyle tüm iletişimi sağlıyorum. Saha bitiminde analiz sonrası rapor hazırlanması ve müşteriye sunulması ile de ilgileniyorum.”

 

Alanıyla ilgili eğitimler alıyor

Şirkette sürekli eğitimler verildiğini, bunun dışında Araştırmacılar Derneği’nin bazı eğitimlerine de katıldığını anlatan Deniz, “Araştırma çok sabır ve detaycılık isteyen bir iş. Detaycı olmam bu işte başarılı olmam konusunda büyük bir etken oldu. İnsan ilişkilerim kuvvetli olmasının, yükselmemde ve kendimi sevdirmemde çok faydasını gördüm” diyor.

Çalışan araştırmaları konusunda birlikte çalıştıkları İK danışmanlık şirketleri olduğunu söyleyen Deniz, ilerde bu alanda kariyer yapmayı hedefliyor. “Çalışan profili sürekli değişiyor ve ben değişen profillerle ilgili daha detaylı araştırmalar yapmak ve yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Bu konuda şirketimde beni destekliyor” diyen Deniz, son yedi aydır Latin dansları kursuna gidiyor ve çok keyif alıyor. Masa başında yoğun bir şekilde çalıştıkları için dans ederek hem hareket ettiğini hem de sosyalleştiğini söyleyen Deniz, bunlar dışında polisiye kitapları okumayı ve psikolojik gerilim ya da bilim kurgu filmler izlemeyi seviyor.

 

DÜN

PROF. DR. FERHAT KENTEL

KUŞTEPE KAMPÜSÜ BAHÇE

 

BUGÜN

YÖNETİCİM ÜMİT KARADUMAN

LATİN DANS GECELERİ

 

EN SON

HİPNOZCU-LARS KEPLER

Pİ’ NİN YAŞAMI

İZMİR

 

Powered by Openmedia