Geleceğin enerjilerine yatırım yapmayı planlıyor

 Volkan Gündüz / Ekonomi 2004 / Ören-lik Petrol Ürünleri Genel Müdürü

Akaryakıt ve lpg dışında farklı alanlara yönelmek isteyen Volkan, geleceğin enerjileri olan güneş ve rüzgarla ilgili yeni yatırım planları yapıyor.

Ailesi 1972 yılından beri sıvılaştırılmış enerji gazları sektöründe çalıştığı için, enerji sektörünü yakından tanıyan Volkan, üniversite hayatı boyunca ailesinin, tüplü gazlar ve sınai gaz satışı alanında faaliyet gösteren Ay Ticaret adlı şirketinde çalışır. Bu dönemdeki çalışmaların sektöre yönelik tecrübelerini artırdığını söyleyen Volkan, üniversitede eğitimini aldığı ekonomi bölümünde edindiği bilgilerin de ailesiyle birlikte sektörde farklı bir alanda yatırım yapmalarına etki ettiğini düşünüyor.

“Benim eğitimimle, aile fertlerimizin yıllardır kazandığı tecrübelerin birleşmesi, enerji sektöründe akaryakıt alanına yatırım yapmamıza imkan tanıdı” diye konuşan Volkan, mezuniyet öncesi aile şirketindeki çalışmaların bugün iş hayatında faydasını gördüğünü belirtiyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir yandan aile şirketinde çalışmaya, bir yandan da yine BİLGİ’de MBA programına başlayan Volkan, yüksek lisansın faydalarını her zaman gördüğünü söylüyor.

Sunuculuk, editörlük de yaptı

Yüksek lisans yaptığı dönem televizyon sektöründe de deneyim kazanan Volkan, internet ve televizyondan satışın yeni başladığı o yıllarda Shopping TV’de çalışarak kamera önü-sunuculuk, editörlük ve başka pozisyonlarda görev alır. “Hem enerji sektöründe çalışmaya devam edip hem de bir başka sektörde donanım kazanmam gerektiğini düşündüğüm için televizyon alanında çalıştım” diyen Volkan, yüksek lisansını tamamladıktan sonra, televizyondaki işine ara vererek askere gider.

Askerden döndükten sonra enerji sektöründeki mevcut faaliyetlerine farklı bir alanı eklediklerini dile getiren Volkan, Ören-lik Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ni satın alarak akaryakıt sektörüne girdiklerini açıklıyor. Bugün Ören-lik Petrol’ün ortağı ve genel müdürü olarak sektörde çalışmaya devam eden Volkan, Ören-lik Petrol olarak akaryakıt, akaryakıt ürünleri, LPG ve demir çelik ürünleri satışı alanında faaliyet gösterdiklerini dile getiriyor.

Aynı zamanda üniversite okuduğu yıllarda çalışmaya başladığı aile şirketinde de yönetici vasfı ile çalışmaya devam eden Volkan, aile şirketinde ise akaryakıt, tüplü gaz, LPG, sınai gazlar, kömür, beyaz eşya pazarlaması ile demir çelik ürünleri alanında faaliyet gösterdiklerini belirtiyor. 2009 yılında çalışmaya başladığı Ören-lik Petrol’de başta, tün finansal işlemler, borçlanmalar ile satış ve insan kaynakları olmak üzere, şirketin bütün idari işlerinden sorumlu olan Volkan şunları söylüyor: “Sektöre yapılacak yeni yatırımlarla ilgili piyasa araştırması, 10 yıllık işletme planı, swot analizleri, gerekli finansal borçlanmaları ve ödemelerdeki ayarlamaları düzenleyip, yatırım kararını veriyorum.”

Finans alanında uzmanlaştı

Mesleğinde finans alanında uzmanlaşan Volkan, enerji piyasası ile ilgili mevzuatın çok geniş olduğunu ve yasaların sürekli yenilendiğini bu yüzden bu alanda kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüyor. Bu amaçla sürekli araştırma yapan ve güncel mevzuatı takip eden Volkan, zaman zaman seminerlere de katılıyor. Eşinin hukukçu olmasının ve enerji piyasası ile ilgili çalışmalar yapmasının faydasını gören Volkan, eşiyle birlikte bu alanda başka şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor. 
Enerji sektöründeki faaliyet alanlarının teknolojinin de gelişmesi ile sürekli değiştiğini bu yüzden Türkiye’nin gelecekteki enerjisi olacak rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili araştırmalar yaptığını ifade eden Volkan, bu günlerde bu konularla ilgili yasal mevzuatı, devletin verdiği teşvikleri ve bu alanda çalışılabilecek coğrafi bölgeleri araştırıyor, analizler yapıyor ve iş planı hazırlıyor.

Şirket olarak 2012 yılında OPET Petrolcülük’ten “En başarılı bayilerimiz ödülü” aldıklarını söyleyen Volkan, ilerde yeni yatırımlar yaparak sektörde diğer alanlara yönelmeyi planlıyor.

İş dışında eğitim aldığı tiyatro ve oyunculukla profesyonel olarak ilgilenen Volkan, amatör olarak bateri çalıyor. Ayrıca eşiyle beraber yeni yerler görmek için geziyor, yüzmek ve tenis oynamak gibi sportif faaliyetlere vakit ayırıyor.

 

Powered by Openmedia