Genç Tasarımcılar Yarışması’nda birinci oldu

Meltem Özbek / Uluslararası İlişkiler 2006 / Moda tasarımcısı

İMA’da moda eğitim aldığı ilk yılın sonunda yıl sonu defilesi İstanbul Moda Haftası’nda sergilenen Meltem, Genç Moda Tasarımcıları Yarşıması’nda da birinci oldu.

Meltem, annesi ressam anneannesi de dikişle uğraştığı için sanat ve giyimle iç içe büyür. İnsanın yaratarak var olduğuna ve ruhunu bu şekilde beslediğine inanan Meltem, bu yüzden çocukluğundan beri moda ve tasarım işini yapmak ister. Çünkü kumaşlarla oynamak onu çok heyecanlandırır. Üniversitede uluslararası iletişim eğitimi alması, onun moda ve tasarım yapma isteğini pekiştirir, vizyon sahibi olmasını sağlar.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Pars-Ericsson reklam ajansında iki ay staj yapar. İzmirli olduğu için stajı bittiğinde İzmir’e geri döner. Ardından aile şirketinde iki yıl çalıştıktan sonra asıl yapmak istediği işle ilgili eğitim almaya karar verir. İstanbul Moda Akademisi’nde (İMA) kısa süreli eğitimler alarak, isteklerini ve becerilerini tartabileceğini, bu alanda nasıl bir yol izleyebileceği hakkında fikir sahibi olacağını düşünür. Bu düşünce ile geçen sene İstanbul’a geri dönerek, İMA’da moda tasarımı ve teknolojisi programına katılarak eğitim almaya başlar. Kendini denemek, içinde ne kadar heyecan olsa da bazı aşamaları görmek gerektiğini düşündüğü için bu eğitimi almaya karar verdiğini söyleyen Meltem, gerçekten moda ve tasarıma yatkınlığının olup olmadığını öğrenmek için bu eğitimi aldığını, bu nedenle de bu eğitimin kendisi için büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Burada aldığı bir yıllık eğitimin sonunda, 2010 yılı Temmuz ayında yapılan İstanbul Moda Haftası kapsamında, yılsonu defilesi düzenlediklerini söyleyen Meltem, altı adet kıyafetle bu defileye katılır. Yine bu hafta kapsamında düzenlenen KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’na deri alanında katılan Meltem, bu yarışmada birinci olur. Yarışmaya katıldığı ‘Derinliğin Sessizliği’ adını taşıyan koleksiyonunda denizlerin derinlerinde hüküm süren sessizliğin binbir renkte ve türde balıklarla renklendiğini, sesiz insanların da renklerle kendilerini ifade edebileceğini anlatır. Bu koleksiyonunu, okyanusların derinliklerindeki yaşam ile sessiz insanların dış dünyasını birleştirerek oluşturur.

Bora Aksu ile kreasyon hazırladı

Meltem, 2009-2010 döneminde İMA’da eğitimini aldığı Moda Tasarımı ve Teknoloji Bölümü’nde çok sayıda proje de gerçekleştirir. Bu projelerden biri de ‘Origami’ projesidir. Bu projenin başında Selim Baklacı’nın yer aldığını söyleyen Meltem’in, ikinci projesi ise Bora Aksu’nun başında olduğu bir projedir. Bu proje kapsamında hazırladığı kreasyonunu peçetelerden etkilenerek oluşturur. Daha sonra Mavi Jeans için Nişantaşı kadınını yansıtan ‘Nistanbul’ adlı bir proje yapar, burada projede tasarladığı bir ceketle yer alır. İstanbul Moda Haftası kapsamında yapılan yılsonu defilesi için de 6 tasarımdan oluşan bir kreasyon hazırladıklarını dile getiren Meltem’in final projesinin temasının ismi ‘Bonded Skyline’dir. Meltem bu projede yer alan koleksiyonundaki tüm desenleri kendisi oluşturur. Baskı desenlere ağırlık verir. Desenlerin köşeli ve keskin hatlardan oluşması nedeniyle koleksiyonunun tamamının, ‘köşeli duygular’ olarak adlandırılabileceğini belirten Meltem, “Koleksiyonumda soft renkleri tercih ettim ve ipek kumaşlara ağırlık verdim” diyor.

Hedefi, fark yaratmak, marka olmak

KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’na ilk başta katılmayı düşünmediğini söyleyen Meltem, yoğun bir şekilde yılsonu defilesine hazırlık yaparken arkadaşlarının yönlendirmesi sayesinde yarışmaya da katılmaya karar verir. Yarışmanın sonuçları açıklandığında önce şok geçirdiğini ardından aldığı ödülle çok mutlu olduğunu söyleyen Meltem, bu kadar kısa zamanda böyle bir başarıyı elde ettiği için çok mutlu olur. Bu yarışmaya katılması için kendisini yönlendiren arkadaşlarına ve İMA’ya teşekkür eden Meltem, “İşlerini çok iyi yapan İMA’daki eğitmenlerimin de etkisi çok oldu, vizyonumu ilerletmemi sağladılar” diyor. Yarışmanın ardından bir ayakkabı bir de deri firmasından iş teklifi aldığını dile getiren Meltem, yarışmanın sağlayacağı olanakların kendisi için büyük önem taşıdığını söylüyor. Yarışmadan sonra 5 milyar lira para ödülü alan Meltem, yarışmadaki başarısından dolayı Türkiye’de bir sene dil eğitimi alacak, Milano’da yapılan MIFUR Fuarı’na katılacak. Kendisi için en önemli ödülün Londra’daki London College of Fashion’daki üç aylık moda eğitimi olduğunu sözlerine ekleyen Meltem, bu sektörde herkes için dünyaya açılmanın en önemli kriterlerinden birinin farklılaşmak ve yenilenmek olduğuna dikkat çekiyor.

Sadece bir senelik eğitimin bu sektörde istediği şekilde rol almak için yeterli olmadığına inanan Meltem, bu nedenle İMA’daki eğitiminin ardından geçen yıl ekim ayında moda okulu ESMOD İstanbul’da moda tasarımı bölümünde okumaya başlar. Burada eğitimine halen devam eden Meltem, eğitim sürecinden sonra işin pazarına inip kendini her alanda geliştirmeyi planlıyor. En büyük hedefi farklılaşarak kendi markasını yaratmak. İş dışında seyahat etmekten çok hoşlanan Meltem, bu sayede yeni yerler görüyor. Meltem ayrıca spor da yapıyor.

Powered by Openmedia