George’un dünya markası olması için çalışıyor

Emre Kodak Sancakoğlu / İşletme-2002 / George Tedarik AŞ Ürün Müdürü

Mezun olduğundan beri çalıştığı George’de, ürün geliştirme, fiyatlama, üretim takibi, yükleme takibi ve satış takibi gibi bölümlerden sorumlu.

Üniversitenin son yılında staj yapmak için başladığı Gaat Dış Ticaret firmasında tekstil sektörü ile tanışır. “Gaat İngiltere’de Amerikan Walmart şirketine ait Asda maketler zincirinin bünyesindeki George markasına Türkiye’den tekstil ürünleri tedarik eden bir dış ticaret fırmasıydı. Yaklaşık bir yıl önce George tarafından satın alınarak Walmart ailesine katıldı ve George Türkiye ofisi olarak faaliyetini sürdürüyor” diyen Emre, üniversitede okurken PricewaterhouseCoopers’da da staj yapar.

Mezuniyet öncesi yaptığı stajların iş hayatında çok faydasını gördüğünü söyleyen Emre, öncelikle iş hayatıyla daha öğrenciyken tanıştığını, bu sayede iş hayatının öğrencilikten ne kadar farklı olduğunu gördüğünü, bu sayede mezun olduktan sonra iş ve ofis hayatına daha çabuk adapte olduğunu düşünüyor. Bunun dışında staj yaptıkları sektörleri tanıma fırsatı bulduklarını dile getiren Emre’ye göre, bu stajlardan sonra çalışmayı hiç düşünmediğiniz bir sektör, çok seveceğiniz ve başarılı olacağınız bir sektör haline dönüşebiliyor. Emre bu yüzden tüm öğrencilere staj yapmalarını tavsiye ediyor.

 

Ürün tedarikinde uzmanlaştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra da stajyer olarak çalıştığı Gaat’da profesyonel iş hayatına devam eden Emre için, her kadın gibi modaya, giyime, alışverişe olan tutkusu ve merakı nedeniyle tekstil sektörü daha cazip hale gelir. Stajyer olduğu dönem sektör ve şirket hakkında bilgi sahibi olması sayesinde daha sonraki iş hayatında sektörle ilgili hayal kırıklığı yaşamaz. 11 yıldır aynı sektör ve şirkette çalışmasını buna bağlayan Emre, “George İstanbul ofis bayan, erkek, çocuk için gerekli tüm tekstil ürünlerinin tedarikini sağlıyor. Bayan, erkek, çocuk ve alt grupları ile birlikte birçok departman mevcut. 11 yıl boyunca firmada ki tüm departmanlarda çalıştım. Böylece tüm ürün grupları ile ilgili tecrübem oldu. Asistan merchandiser olarak başladığım görevimde merchandiser, senior merchandiser ve product manager pozisyonlarına terfiler aldım” diyor.

2004 yılı Temmuz ayında evlenen bugün sekiz yaşında Cemre ve iki aylık Ece isimli iki kız çocuğuna sahip olan Emre, tekstil sektöründe satış alanında uzmanlaşır. Sektörde dizayn, mechandising, teknik, kalite, kumaş gibi alanların bir biri ile çok iç içe çalıştığını ve her bölüm hakkında bilgi sahibi olmak gerektiğini ifade eden Emre, George’de bugüne kadar çalıştığı departmanlarda tüm bu alanlarda bilgi sahibi olur.

 

Satışı artırmak için çalışıyor

George’de halen çocuk departmanında ürün müdürü olarak çalışmayı sürdüren Emre, ürün geliştirme, fiyatlama, üretim takibi, yükleme takibi ve satış takibi gibi bölümlerden sorumlu. Ürün müdürü olarak tüm bu işlerin doğru ve zamanında yapıldığından emin olmak gibi bir sorumluluğunun olduğunu söyleyen Emre, satış performansı analizleri sayesinde müşteri taleplerini hızlıca karşıladıklarını belirtiyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlığı sayesinde hız konusunda avantajlı olduğunu düşünen Emre,  “Satışı iyi giden bir model çok kısa sürede yeniden üretiliyor, mağazada hazır edilebiliyor. Buna bağlı olarak video konferans aracılığıyla haftalık İngiltere’deki merchandising ekibi ile yapılan toplantılarla satışta olan, satışı iyi ya da kötü olan modeller tek tek incelenip haftalık aksiyonlara karar veriliyor” diyor.

George Türkiye ofisinin dizayn geliştirme alanında çok önemli rolü olduğunu belirten Emre, tasarım ekibi ile yaptıkları araştırmalar doğrultusunda, trendleri takip ederek gelecek sezonda olması gereken ürünler tasarladıklarını, İngiltere alım ekibi ile yapılan toplantılarda seçilen modellerin üretildiğini dile getiriyor.

George markasının sadece İngiltere’de değil tüm dünyada tanınan ve ulaşılabilen bir marka olması için çalışmayı hedefleyen Emre, iş dışında ailesiyle vakit geçiriyor, fırsat buldukça seyahat ediyor. Farklı ülke ve kültürleri tanımaktan hoşlanıyor. Özellikle kişisel gelişim ve  çocuk gelişimi ile ilgili kitaplar okumaktan hoşlanıyor.

 

DÜN
PROF. DR. BEYZA OBA
KUŞTEPE PASTANE

BUGÜN
ALAÇATI SAILORS

EN SON
KENDİ EVEREST’İNİZE TIRMANIN

OBLIVION
ALAÇATI

 

 

 

 

 

 

Powered by Openmedia