Tekstildeki liderliğimizi yurtdışında anlattı

Yeşim Şişik / İşletme-2003 / Mavi-Erkek Satınalma Sorumlusu

Wal-Mart için Meksika’da üç yıl çalışan Yeşim, şimdi faklı ülkelerden üreticilerin, Mavi’nin üretici portföyüne katılması ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Üniversitede öğrenciyken mezun olduğunda en çok talep gören denetim şirketlerinde çalışmak ister. Bu yüzden Ernst&Young’da staj yapar, Osmanlı Bankası’nın Taksim Şubesi’nde part time altı ay çalışır. Ama para ve bilançolara bakmak ona çok sıkıcı gelir. Sonra her kadının merakı olan giyim ile ilgilenmek ister. “Mağazalardan aldığımız ürünlerin nasıl yapıldığını çok merak ediyordum ve bunu görmek istedim” diyen Yeşim, üniversitedeyken stajyer olarak çalışmaya başladığı GAAT’ta  gördüğü çizimden ürüne, iplikten kumaşa dönüşüm süreci onu çok etkiler ve tekstili daha derinden öğrenmeye karar verir.

Burada yaptığı staj sayesinde işinde kısa bir sürede yükseldiğini ve GAAT’ın Meksika’daki bir projesinde görev alma imkanı yakaladığını söyleyen Yeşim, üniversiteden mezun olduğu 2003 yılı Eylül ayında stajyer olarak çalıştığı GAAT International’da asistan olarak işe başlar. Bu dönem, İngiltere’deki George markasına üretim yapan GAAT’ta üretim takibi yapar. Ürünlerin doğru kalitede ve zamanında mağazaya sevk ettirilmesinden sorumlu olur.

 

GAAT için Meksika’da çalıştı

GAAT’ta çalışmaya başladıktan sekiz ay sonra şirketin danışmanlığını yaptığı bir proje için üç seneliğine Meksika’ya giden Yeşim, Mayıs 2004’ten Şubat 2007’ye kadar Meksika’da yaşar. “Supply Chain Management Consultant” olarak Wal-Mart Meksika’da çalışır. Şirketin Türkiye’de kullandığı üretim takibini kolaylaştıran bilgisayar programının Meksika’da kurulduğunu belirten Yeşim, tüm sistemin Meksika’da kurulması, İspanyolca’ya çevrilmesi, ve programın eğitimlerinin verilmesinden sorumlu olur.

Projenin üçüncü senesinde kurulan tüm sistemlerin ve prosedürlerin kullanılabilirliğinin test edilip projenin tam amacına ulaştığını ve başarılı olduğunu söyleyen Yeşim, ardından Türkiye’ye geri döner. Türkiye’de iki sene daha GAAT’ta “Fast Fashion” departmanında “Senior Merchandiser “ olarak çalışan Yeşim, “Bestseller” firmasından aldığı teklifi kabul ederek şirket değiştirir.

Danimarka’nın en büyük şirketlerinden birinin Türkiye irtibat ofisi olarak Bestseller’i kurduğunu anlatan Yeşim, burada Only, Mamalicious markaları için ürün geliştirme, satış, satın alma, imalat takibi, kalite kontrol yapar. Danimarka’daki satın almacılara, örme tekstil ürünlerinde tarladan pamuklu ürüne nasıl gelindiğini anlatan eğitimler verir. Aynı zamanda İtalyan “GURU” markasının bir projesi için ürün geliştirme, fiyat ve imalat takibi yapar.

 

Geçen yıl Mavi’de işe başladı

2012 yılı Haziran ayında iş değiştirerek Türkiye’nin nerdeyse dünyada tanınan tek giyim markası Mavi’de işe başlayan Yeşim, bugün Mavi’nin erkek üretim departmanında çalışıyor. Mavi’nin tasarım departmanının yaptığı ürünleri en iyi kalitede, zamanında ve doğru fiyatta mağazaya sokmaya çalışıyor.

İki sene önce BİLGİ’de “Moda Yönetimi ve Tasarımı” sertifika programına katılan Yeşim, her hafta sektörden farklı bir eğitmenin geldiği programda modanın bilinmeyen taraflarını öğrendiğini anlatıyor. Sektörde çok farklı formatta şirkette çalıştığını dile getiren Yeşim, bu programla birlikte ihracat  ve yurtiçi piyasası, fiyatlama, termin, kalite, süreç gibi birçok konuya hakim olur.

Yaklaşık bir yıldır çalıştığı Mavi’de çizilen tasarımların ürüne dönüştürülmesi, numunelendirilmesi ile ilgilenen Yeşim, “Tasarım ekibi ve kategori ekibi ile beraber hangi ürünün mağazaya konulacağına, seçilen ürünün hangi imalatçıda hangi fiyata ve hangi kalitede yapılacağına karar veriyoruz. İmalatçılar ve tasarımcılar ile çok yakın çalışıp imalatçı ziyaretinde bulup üretim için toplantılar yapıyorum. Sonrasında üretimi takip edip istenen zamanda en iyi kalitede ürünün mağazada olması için çalışıyorum” diyor. Wal-Mart için çalışırken Türkiye’nin tekstil liderliğini yurtdışına duyurma fırsatı yakalayan Yeşim, şu aralar Sourcing’in global bir çerçeveye oturtulması, faklı ülkelerden üreticilerin Mavi’nin

üretici portföyüne katılması ile ilgili çalışmalar yapıyor.

İş dışında haftada iki gün pilatese giden Yeşim, sahilde yürümeyi, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve seyahat etmeyi seviyor. Modayı ve trendleri yakından takip ediyor.

 

DÜN

PROF. DR. BEYZA OBA

KUŞTEPE KANTİN

 

BUGÜN

BODRUM

 

EN SON

DÖNÜŞ-AYŞE KULİN

KELEBEĞİN RÜYASI

ATİNA

 

Powered by Openmedia