GİRİŞİMCİLER: Bilgi’li iki kuzenin moda aşkı

Mustafa Volkan Baykan / 2002 İşletme / Lotus Jeans Kurucu Ortağı

Babalarının kurduğu geleneksel tekstil işini bir moda şirketine dönüştürdüler. Yarattıkları Lotus Jeans markasıyla içeride 25 mağazaya, Avrupa’da ise 7 ülkeye ulaştılar.

1998 Ekonomi mezunu Mehmet Baykul Baykan ve 2002 İşletme mezunu Mustafa Volkan Baykan farklı bölümlerde ve zamanlarda ama aynı üniversitede eğitim görmüş iki kuzen. Baykan kuzenler aynı zamanda gördükleri eğitimleri aile şirketinde birleştirip başarıyı yakalamış iki parlak genç. Kuzenlerden Mustafa, yüksek lisansını yine Bilgi’de bitirdikten sonra askerlik görevini tamamlar ve yaşça büyük Mehmet gibi aile şirketi Baykan Moda’da işe başlar. Böylece aile şirketi iki yeni gencin bakış açısına emanettir artık.

Birinci kural: Kendi markanı yarat

Baykan Moda, 1975 yılında kurulmuş, 1990-2004 yılları arasında altın çağlarını yaşayan tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. Hali hazırda 1500 kişi için istihdam sağlayan Baykan Moda, yabancı markalara üretim yapan üretim ve ihracat odaklı bir şirkettir. Ancak iki kuzen her ne kadar cirosal ve karlılık oranı olarak iyi giden bir şirketin yönetimini devralsalar da zamanla şirket için yanlış giden bir şeyler olduğunun farkına varırlar. Tespit Baykan Moda’nın merkez yönetim ve Lüleburgaz’da bulunan 32 bin metrekarelik üretim tesislerinde sadece Avrupalı büyük müşterilere üretim yapan ve sahip olduğu know-how’ı fason üretimde kullanan, bu sebeple de hak ettiğinden daha düşük kar marjlarıyla çalışan bir firma olmasıdır. Onlar bu aile şirketlerinin kendine ait bir markasının olmasının zamanın geldiğini düşünürler. Bu durumda ilk hedef tasarım ve üretim güçlerini kullanarak kendilerine ait bir marka yaratmak ve bu marka ile önce yurt içinde sonra da Avrupa’da büyümektir.

25 mağazalık zincir kurdular

Baykan’lar bu hedefe yönelik olarak Lotus Jeans markasını yaratırlar. Lotus’un Türkiye ve Avrupa’da isim haklarının alınması, markanın kimliğinin oluşturulması ve bunun sonucu olarak satış stratejisi ve kanallarının oluşturulması yaklaşık bir yıl sürer. Yeni bir marka yaratırken, satış için bayilik ya da franchise modelinin kullanılması çok zaman firmalara önemli kolaylık sağlar. Ancak kuzenler, markalarını en kısa yoldan müşterilerine ulaştırmak için özellikle bu modeli tercih etmediklerini ve Lotus Jeans’i kendi işlettikleri mağazalarda satışa sunduklarını söylüyorlar. Bu noktada markanın yaratılma süreci olan 2003 sonrasının aynı zamanda gayrimenkul sektörünün büyüme sağladığı dönem olması önemli bir faktör. Hatırlanacağı gibi bu dönemde İstanbul ve diğer büyük modern şehirlerde arka arkaya yeni alışveriş merkezleri (AVM) açılmaya başlanmıştı. Baykan bu durumu fırsata çevirerek 3 senede 25 mağazalık bir zincire ulaştıklarını söylüyor. Bunun yanında Anadolu şehirleri de ihmal edilmez ve 300’e yakın mağazayla corner ve bayilik anlaşması imzalanır. Sekiz yıllık yoğun bir çalışma sonunda artık Baykan kuzenler, istedikleri gibi kendi markalarını yaratmayı başarmışlardır.

Lotus markasıyla Avrupa’ya açıldılar

Doğru strateji ve planlamayla hedeflerine emin adımlarla, tek tek ulaşan iki kuzen artık yurt dışına da açılmanın vaktinin geldiğine karar verirler. Baykan kuzenlerin bu aşamadaki en büyük hedefleri de markaları Lotus’u Türkiye’nin hazır giyimde en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’ya taşımaktır. Inditex, H&M, S. Oliver, Polo Ralph Lauren gibi markalara üretim yapmış olmanın kendilerine getirdiği imkanları iyi değerlendirirler. 2007’de Hollanda’da ikinci bir şirket olarak Lotus Benelux B.V.’yi kurarlar. Baykan kuzenler, yarattıkları Lotus markasını önce Benelux ülkeleri olan Hollanda, Belçika, Luxenburg’a sonra da Almanya, Fransa, İtalya, İspanya’ya pazarlamaya başlarlar.

Mustafa da Mehmet de markalaşma ve bu markalarını yurt dışında tutundurma konusunda çok kararlılar. Kısa sürede markalarını getirdikleri yer de bunun göstergesi. Tabii bunun için sürekli Hollanda-İstanbul-Lüleburgaz arasında mekik dokuyorlar. Lotus aynı zamanda moda endüstrisinin en önemli organizasyonlarından olan Brad&Butter gibi dev organizasyonlara da Türkiye’den katılan sayılı firmalardan biri.

Powered by Openmedia