GİRİŞİMCİLER: Okul takımından, Turkcell Süper Lig’e

Necmettin Çelikhan / 1998 İşletme / Arma Spor Kurucusu ve Futbol Menajeri

Herşey okul takımını İngiltere’ye götürmek için ürün sponsoru ve antreman sahası bulmakla başladı. Birçok yıldız futbolcunun transferine aracılık eden Necmettin Çelikhan’ın son girişimi ise Eskişehirspor ve AC Milan arasında bir evliliğe dönüşmek üzere.

“Futbol sadece futbol değildir” sloganı 1995’te Simon Kuper’in, orijinal adıyla “Football Against the Enemy” kitabını yayınlamasından bu yana pek bir moda. Hatta bu artık biraz klişeye kaçan bir ifade ama 1998’de İşletme Bölümü’nden mezun olan Necmettin Çelikhan’ın futbola olan bakış açısını anlatmak için yine de en iyi söz. Çünkü kendisi futbolun yansımasının olabileceği her alanda bilfiil yer almış biri. Mesela futbol aslında bir yönüyle sosyal dayanışma mı? O zaman Çelikhan, üniversitesinde bir futbol takımının kurulması için her türlü dayanışmanın içinde aktif bir şekilde yer alarak bunu birebir yaşadı. Öyle ki, futbol takımına antrenman sahası ayarlamak için arkadaşlarıyla birlikte Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül’e gidip saha istedi. Bu sayede İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ilk resmi öğrenci oluşumu olan futbol takımının Ayazağaspor Kulübü’nün tesislerinde antrenman yapabilmesi sağlandı. Peki futbol bir anlamda kazanma mücadelesi mi? Necemettin Bilgi futbol takımının Manchester’daki turnuvaya katılabilmesini sağladı. Ya da futbol, pazar ekonomisinin bir tür çarkı mı? Birçok insanın henüz kabul etmeye başladığı bu durumu Necmettin, 1997’de Adidas’ın sponsorluğunda okul takımıyla İngiltere’ye gittiklerinde anlamıştı bile. Zaten Necmettin’in girişim hikayesi de okul takımı için Adidas’ı sponsor yapmaya çalıştığı günlere dayanıyor.

Tello’yu, Halilhodzic’i getirdi; Barcelona’ya kongre üyesi oldu

Çelikhan okulu bitirdikten sonra kısa bir süre aile şirketinde çalışır. Ancak Bilgi’ye duyduğu aidiyetlik, bu defa bir çalışan olarak geri dönmesine vesile olur. Bilgi’de idari kadroda çalıştığı sürede futboldan kopmaz ve iletişim teknolojileri konusunda bir proje geliştirerek Beşiktaş Futbol A.Ş.’ye sunar. Projenin ilgi görmesi üzerine çok sevdiği Beşiktaş kulübünün profesyonel bir çalışanı olur. Çok geçmeden Beşiktaş Futbol A.Ş.’de Pazarlama Direktörü ve Genel Müdür Yardımcılığı’na yükselir. Futbol endüstrisinde hızlı bir yol alan Necmettin, Beşiktaş’tan ayrılarak bir arkadaşı ile birlikte 2005 yılında kulüp ve şirketlere menajerlik hizmetleri sunan Arma Sport Business and Consultancy’yi kurar. Arma Spor’da birçok başarılara imza atarlar. 2006’da Samuel Eto’yu bir ödül töreni için Türkiye’ye getirir, 2005-2006 sezonunun devre arasında Şenol Güneş’in yerine teknik direktör olarak Vahid Halilhodzic’in bulunmasını sağlar, Şilili golcü Rodrigo Tello’nun 2007’de Beşiktaş’la imza atmasına aracılık eder. Öte yandan Kulüpler Birliği’ne yurtdışı danışmanlığı yapar ve Karadeniz Ülkeleri Futbol Birliği’nin kurulması çalışmalarını yürütür. Tüm bu başarılı çalışmalarının arkasında hep Necmettin’in kendisini geliştirmek için uluslararası spor endüstrisini çok yakından takip etmesi yatıyor. Dünya futbol endüstrisinin buluşma noktası Soccerex’e 3 defa katılır, Barcelona Kulübü’nde staj yapar ve hatta Katalan kulüpte kongre üyesi bile olur. Necmettin Çelikhan bu süre içerisinde bir dönem de Kocaelispor’a Genel Müdürlük yapar.

Eskişehir-Milan işbirliğinin mimarı

Girişimilik bir heyecan meselesi… Necmettin bugün ise yeni bir heyecanın peşinde. 1 Mayıs tarihinde Turkcell Süper Lig’in başarılı takımlarından Eskişehirspor’da Futbol Direktörü olarak göreve başlamaya hazırlanıyor. Eskişehirspor’daki bu yeni görevinin arkasında aslında Necmettin’in bu başarılı Anadolu takımına sunduğu bir proje yatıryor. Proje Türkiye’nin köklü takımlarından Eskişehirspor ile Avrupa’nın her daim yıldız takımı AC Milan arasındaki bir tür evlilik. AC Milan ve Eskişehirspor arasında bu ay imzalanacak işbirliği protokölü çerçevesinde; AC Milan her sene 2 oyuncusunu Eskişehirspor’a verebilecek, Eskişehirspor altyapı oyuncularından 3 tanesi her sene AC Milan altyapısında eğitim alabilecek. Eskişehirspor idari ve teknik ekibi AC Milan kulübünde eğitim alabilecek, AC Milan teknik ekibi sezon içerisinde Eskişehir’e gelerek eğitimler verecek. Her sene iki takım arasında bir defa olmak kaydı ile Eskişehir şehrinde ve Milano’da dostluk maçı oynanacak ve maçın geliri iki kulübün belirlediği bir hayır kurumuna bağışlanacak. Necmettin, sıfırdan yürüttüğü bu projeyi her iki takıma da kabul ettirerek uluslararası çok önemli bir anlaşmaya da imzasını atmış oluyor.

Powered by Openmedia