HABERCİLER: Hayatın nabzını Cadde’de tutuyor

Ceren Şehirlioğlu / Sinema TV 2003 / Milliyet Gazetesi Cadde Eki Yayın Koordinatörü

Mesleğe çocuk yayınları hazırlamakla başladı, gitgide hitap ettiği kitle büyüdü. Tempo Dergisi’nde çalıştığı bir buçuk yılı hayatının gen güzel iş deneyimi olarak gören Ceren bugün ise Milliyet’in Cadde Eki’ni başarıyla koordine ediyor.

Ceren de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun olan diğer gazeteci arkadaşları gibi ileride bu mesleği yapmayı çocukluğundan beri hayal etmiş bir gazeteci. Gazetecilik yapmayı, gazetecilik kelimesininin anlamını bilmediği yaşlardan beri hayal ettiğini söyleyen Ceren Şehirlioğlu’nun bu hayalini üç yaşındayken çekilen bir fotoğraf ıspatlıyor. Üç yaşında daktilo başında çekilen bu fotoğraf ile annesinin Burda dergilerinden kes-yapıştır şeklinde garip yayınlar yaratması onun gazeteci olmaya çocukluğunda karar verdiğinin kanıtı adeta.

Üniversitede öğrenciyken, staj yapmayan herhangi bir medya kuruluşunda çalışmayan Ceren, gençlik filmlerine yakışır bir üniversite hayatı yaşadığını, aylaklığın zaman zaman stajdan daha çok şey öğretebildiğini söylüyor.

Okuldan mezun olduktan sonra önce Interrail’le bir ay Avrupa’yı gezen Ceren, pekçoğumuzun hayalini kurup gerçekleştiremediği bir işi başararak farklı ve keyifli bir konuda deneyim edinir. Bu seyahatten döndükten sonra bir ay Anadolu Ajansı dış haberler servisinde staj yapan Ceren, bu sürede yaptığı işten çok sıkılır ve bu işin dünyanın en sıkıcı işi olduğunu düşünür. 2004 yılında Doğan Grubu’nda yayınlanan ve çocuklar için kaliteli ve eğitici eğlence dergileri ve kitapları üreten Doğan Egmont’ta editör olarak işe başlar. Burada Go Girl dergisinin editörü olarak çalışır. 11-13 yaşındaki kız çocukları için yaptıkları Go Girl dergisinde çalışmaktan çok keyif aldığını söyleyen Ceren, burada inanılmaz zevkli işler yaptıklarını belirtiyor. Go Girl dergisinin ardından daha büyük kızlara hitap eden Chica dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başlayan Çeren, bu derginin ömrü pek uzun sürmediği için Tempo dergisine geçer. Tempo dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlayan Ceren, bir buçuk yıl çalıştığı dergiden, konular editörlüğü görevini sürdürürken ayrılır.

Tempo’dan sonra Milliyet’e geçti

Ceren Tempo tecrübesini hayatının en güzel iş deneyimi olarak tanımlıyor. Tempo dergisinde çalıştığı dönemden büyük keyif aldığını vurgulayan Ceren, Tempo’dan sonra Çınar Oskay ve İpek Özbey’le birlikte Milliyet Gazetesi’nin hafta sonu eklerinden Milliyet Cadde’de çalışmaya başlar. Bugün Milliyet Cadde’de ‘Muhim Şeyler’ başlığıyla sinema, dizi, sanat, kültür, magazinel konularda köşe de yazan Ceren Şehirlioğlu, Milliyet Cadde ekini neredeyse kurduklarını dile getiriyor.

Son bir yıldır Milliyet Cadde’nin yayın koordinatörlüğü görevini başarıyla yürüten Ceren Şehirlioğlu, mesleki kariyerindeki bu başarılı konuma gelmesinde hangi etkenlerin rol oynadığı hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söylüyor ama sadece çalışkan olmak, işi sevmek, biraz olaylara farklı bakabilmek, yaratıcılıktan çekinmemek gibi unsurların gazetecilikte başarılı olmak için gerektiğini düşünüyor.

İnternet gazeteleri yok edemez

İdealindeki gazatecilikle bugün yaptığı gazeteciliğin örtüştüğünü söyleyen Ceren, “Çok acayip bir şeyler hayal etmemiştim. Aşağı yukarı böyle olur gibi geliyordu. Gazeteciliğin geleceği için de kabus senaryolarım yok. İnternet kültürünün geleneksel gazeteciliği öldüreceğini düşünüp titremiyorum. Değişim gerekli ve güzel bir şey. Yeni gazetecilik mecralarının gelişimine şahit olduğumuz bir dönemde çalışıyor olmak heyecan verici” diyor.

Hedefim cesur işlerle uğraşmak

Gelecek planları arasında spesifik konular, yerler ve görevler olmadığını vurgulayan Ceren, Türkiye için yeni olan şeyleri, kabul görecek bir hale getirmek, yeni yayınlar yaratmak, cesur işlerle uğraşmak istiyor. Bir isteği de hayatında kendisine daha çok yazı yazabilecek, iyi röportajlar yapabilecek zamanı ayırabilmek.

Bu aralar WOW (World of Warcraft) oynadığı için ekran başında sandviç yemekten fazla bir aktiviteye vakit kalmadığını söyleyen Ceren, bunun dışında hemen hemen tüm yabancı dizileri takip etmeye (CSI serileri dışında), kitap okumaya zaman ayırmaya çalışıyor. Yemek de yapan Ceren, o yemekle giden içkiyle mutlu oluyor.

Powered by Openmedia