HABERCİLER: Üçüncü kuşaktan gazeteci

Neptün Bülent Eken / Medya ve İletişim Sistemleri 2002 / Bloomberg HT Editörü

Dedesi ve babası gibi o da gazeteci olur. Hem de daha üniversiteye başlamadan. Show Haber’de pişen Neptün, bugün Bloomberg HT’de ana haber bültenini hazırlıyor.

Gazeteciliğin adeta genlerine işlediğini söyleyen Neptün Eken’in böyle düşünmesinin sebebi dedesinin, babasının ve ağabeyinin de gazeteci olması. Hal böyle olunca o da seve seve bu mesleğin içinde bulur kendisini. Bilinçli bir tercihle üniversitede iletişim fakültesinde okumayı seçer. Dört yıllık üniversite eğitiminin her saniyesinden büyük zevk alır. Ancak ona göre gazetecilik ya da “medya” ders kitaplarından çok farklı bir sektördür. Gazeteciliği heyecan, merak, risk ve zamanla yarışın harmanlandığı bir bir “er meydanı” olarak tanımlıyor. Neptün daha üniversiteye gitmeden medya kuruluşlarında farklı dallarda yer alır ama ilk profesyonel deneyimini 1996 yılında ATV’de yayınlanan “Gazeteci” programında kameraman asistanlığı ile edinir. Üniversiteden mezun olmadan önce 2001 yılında Show TV Haber Merkezi’nde muhabir olarak çalışmaya başlar. Show Haber’in değişim geçirdiği o yıllarda, Reha Muhtar ve ekibinin görevi Tuncay Özkan ve ekibine devrettiği bir zamanda televizyon gazeteceliğinin pratiğini ve ilkelerini iyi bilen ve uygulayan bir ekiple çalışır. Başta Tuncay Özkan olmak üzere Havva Can Göksu, İrep Güner gibi isimlerin olduğu bir ekiple beş yıl çalışmak ve sürekli bir numara olmayı başaran bir haber merkezinde olmak onun hem bilgisini artırır hem de mutlu bir iş hayatı yaşamasına sebep olur.

Show TV’de muhabirlik yaptığı yıllarda başta Güneydoğu olmak üzere pek çok askeri operasyonu gazeteci olarak takip eden Neptün, Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen “Güneş Operasyonu”nda yaşananlara birebir tanıklık eder. Medyanın sürekli hareketin olduğu bir sektör olduğunu, çoğu televizyon gazetecisinde olduğu gibi kendisinin de kariyeri boyunca çok farklı kanallarda görev aldığını söyleyen Neptün, sırasıyla ATV, Show TV’de çalışır. Show TV’den kısa dönemlerle ayrılarak Tv8 ve Cine5’te şansını dener ama Show TV’ye geri döner.

Son durak Ciner Grubu oldu

Neptün’ün kariyerinde mutluluğu yakaladığı bir diğer grup ise Ciner Grubu olur. Show TV haber merkezinde muhabirlik görevini sürdürdüğü sırada daha Ali Kırca ve ekibi Show Habere gelmeden çok kısa bir süre önce Ciner Grubu’ndan bir iş teklifi alır. 2007 yılında aldığı bu teklifi kabul ederek, Fatih Altaylı’nın sunmaya hazırlandığı Kanal 1 habere transfer olur. Altaylı’nın ardından Kanal 1 Haber’de Murat İde ve Özlem Gürses’le birlikte çalıştığını belirten Neptün,  aynı dönemde kardeş kanal Habertürk televizyonunda “Arka Plan” isimli haber belgesel nitelikli programı hem yapar hem de sunar. Editör olarak çalıştığı Kanal 1 televizyonundaki konsept değişikliğinin ardından Özlem Gürses ile birlikte başta “Bir Bakış” ve “3yüz” olmak üzere öğle kuşağında haber aktüel programlara da imza atar.

Kanal 1 macerasının ardından çok değer verdiği bir isimle yollarının kesiştiğini dile getiren Neptün, “Erdoğan Aktaş’ın Habertürk televizyonundan başka bir gruba geçmesinin ardından Habertürk haber kanalının editör masasında Ali Çağatay, Erhan Yılmaz ve Reşat Derinsu ile oturduk. O dönem 60 kişilik bir ekibin boşluğunu Çağatay yönetimindeki bu küçük ekiple kapattık, kapatmak ne kelime reytinglerde fark yarattık” diyor.

Bu süreçten sonra ekip olarak Habertürk’ten yeniden Kanal 1 haber merkezine geçtiklerini söyleyen Neptün, Kanal 1’in Bloomberg HT’ye dönüşerek ekonomi kanalı olması sürecinde yer alır, alt yapısının hazırlanmasında çalışır. Şimdi  dünya standartlarında bir yayın akışı ve görselliği bulunan Bloomberg HT kanalının ana haber bültenini hazırlayan Neptün Eken, 2007 yılından bu yana Ciner Grubu’nun çeşitli kanallarında aralıksız çalışıyor.

Hedefi iyi bir “muhabir” olmak

Gazetecilik kariyerine televizyonculukla başlayan Neptün Eken, bugüne kadar hep televizyonlarda çalışarak mesleki kariyerini bu alanda sürdürüyor. 2008 yılında Bilgi’de başladığı Görsel İletişim Tasarımı bölümündeki yüksek lisansını bitirmeye hazırlanan Neptün, Türkiye sınırları içinde hatta dünya üzerinde, idealindeki gazetecilik mesleği ile şu anda yaptığı mesleğin birbiri ile örtüştüğünü düşünen bir gazetecinin yaşamadığına inanıyor. Bu düşüncesi onun ideallerindeki gazeteciliği henüz yapamadığını gösterse de günlük işler ve yeni projelerle yoluna devam ediyor.

Her gününün bir proje ve yeni bir çalışma ile geçtiğini söyleyen Neptün, şu anda yaptığı işte her gününü, dünya ve Türkiye gündemine gelen veya gelmeyen yüzlerce haber ve bilginin derlenmesi, konuların grafiklerle anlatılması, montaj ve sunum gibi ayrıntılı işler ve uğraşlarla geçiriyor.

Bu meslekte en çok önem verdiği konumun muhabirlik olduğunu vurgulayan Neptün bu konuda, “İlerde çok iyi konumlara gelebilirim, örneğin genel yayın yönetmeni olabilirim. Ama benim için tek ve gerçek olan konum muhabirliktir. Özellikle televizyon sektöründe ve bir de haber merkezinde ‘ne pozisyonla olursa olsun’ görev alıyorsanız, donanımınız bir muhabirle eş olmalı. Soru sormayı, metin yazmayı, grafik yapmayı, haberinizi kurgulamayı bilmelisiniz. Bence bu sektörde en önemlisi de medyanın size kısa zamanda sunduğu ve bir o kadar da hızlı geri aldığı yapma prestijlerin ve koltukların sevdasına kapılmamaktır. Özetle medyada kariyer planlanlamak çok bilinmeyenli bir denklemi parmak hesabı ile çözmeye benzer” diyor.

İş dışındaki zamanının çoğunu köpeği Angel’le geçiren Neptün Eken, onun dışında sahile gitmekten zevk alıyor. Bilmediği şehirlerde uzun yürüyüşler yaparak, müzeleri gezmek onun bir hobisi. Müzeler konusunda iddialı olduğunu söyleyen Neptün, dünyanın dört bir yanındaki en büyük müzelerde tur rehberliği yapacak kadar kendine güveniyor.

Powered by Openmedia