Hazır giyim markalarına ürün tedarik ediyor

Süphan Çilek / İşletme-2005 / Çilek Mensucat Satış ve Pazarlama Sorumlusu

Kiğılı, Beymen, Vakko, İpekyol, Roman, Altınyıldız, Mango, Zara, Levis, Dockers gibi markaların tedarikçileri için üretim yapıyor.

Çocukken, ilerde tekstilci olmak tek hayali olmasa da babası ne iş yapıyorsa o işi yapmayı ister. Babasının tekstil sektöründe olması, Süphan’ın da meslek olarak bu alanı seçmesi ve bu alanda kariyer yapmasına neden olur. Üniversitede okurken çeşitli organizasyon firmalarında ufak çaplı görevler alan Süphan, Türkiye gibi pazarlama ve satış denildiği zaman insan ilişkilerinin ön plana çıktığı bir ülkede, çalıştığı bu organizasyon şirketlerinde insan ilişkilerini geliştirmeye çalışır. 2004 senesinde Eczacıbaşı Baxter firmasında pazarlama departmanında üç ay staj yapan gören Süphan, BİLGİ’den mezun olmanın iş hayatında kendisine çok fazla avantaj sağladığını söylüyor. Oradaki sosyal ortamın,  arkadaşlık ve hocalarla ilişkilerin, bugün kişisel ilişkilerdeki rahatlığının, kendini düzgün ifade edebilmenin temelini oluşturduğuna inanıyor.

 

New York’ta eğitim aldı

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans için Amerika’nın New York şehrine giden Süphan, New York Institute of Technology (NYIT) de pazarlama alanında mastır eğitimi yapar. Yurtdışında okurken restoran, market gibi yerlerde çalışan Süphan, bu çalışmalar sayesinde de insan ilişkilerini geliştirir. İki sene New York’ta yaşadıktan sonra 2007 yılında eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye geri döner. Mastırını tamamladıktan sonra orada bir yerde çalışmak yerine aile şirketinde çalışmayı tercih ettiğini belirten Süphan, “Bir an önce şehrime ve ailemin yanına dönüp yeni jenerasyondan gelen biri olarak sorumluluklarını paylaşmak istedim” diyor.

Türkiye’ye döndükten sonra kısa dönem olarak askerliğini yapan Süphan, ardından aile şirketinde çalışmaya başlar. Mesleğinde pazarlama alanına yoğunlaşan Süphan, yurtdışından döndükten ve askerliğini tamamladıktan sonra çalışmaya başladığı aile şirketi Çilek Mensucat San. Tic. AŞ’de genel olarak satış ve pazarlamadan sorumlu olsa da aile şirketinde çalıştığı için tüm şirket içi faaliyetlerden sorumlu.

Aynı zamanda Çilek Mensucat’ın ortağı olan Süphan’a göre Türkiye’deki aile şirketleri genelde kurumsal yapıda değil. “Bu yüzden yaptığımız işin her bir adımından sorumluyum” diye konuşan Süphan, yurtdışından hammadde alımı, şirket finansmanı, malın ithalat prosedürleri, gümrük işlemleri, malın işlenip satışa hazır hale getirilmesi ve satış sonrası destek, maldaki en ufak bir hata, bunun sonrasında müşteri ilişkileri konusunda çalışıyor.

Tüm operasyonlardan sorumlu

Çilek Mensucat olarak sektörde hazır giyim alanında faaliyet gösterdiklerini, Türkiye’de ve dünyadan tanınan hazır giyim markalarının tedarikçilerine ürün sunduklarını anlatan Süphan, bu çerçevede şirketin tüm operasyonlardan sorumlu olduğunu dile getiriyor. “Bildiğiniz üzere tekstil son derece geniş yelpazesi olan bir sektör. Bugün giymiş olduğumuz gömlek, ya da evimize asmış olduğumuz perde, arabamızın koltuk kumaşları ya da emniyet kemeri bile tekstile giriyor. Biz tekstilin hazır giyim kısmıyla ilgilendiğimiz için ve bu kısmın yapısı gereği çok fazla değişim, gelişim ya da yeni yaratıcı bir ürün çıkmıyor” diyen Süphan,  hazır giyim sektöründe değişen tek şeyin moda olduğunu belirtiyor.

Bu yüzden günün modasına en uygun kumaşı, en uygun rengi ya da en uygun deseni sunduklarını dile getiren Süphan, bugün Türkiye ve dünya hazır giyim markalarına ya da bunların tedarikçilerine ürün yapıyor. Bu markalara örnek veren Süphan, “Kığılı, Beymen, Vakko, İpekyol, Roman, Altınyıldız, Mango, Zara, Levis, Dockers”in bu markalar arasında olduğunu açıklıyor.

İlerde, Kuzey Afrika’dan global markalar için üretim yapan firmalarla çalışmayı hedeflediklerini ifade eden Süphan, bu yıl şubat ayından beri görüştükleri ve önümüzdeki sene birlikte çalışacakları global markalara ürün satan gruplar ve konfeksiyonlarla ilgili çalışmalarına devam ediyor. İlerde tüm dünya markalarına kumaş ve ara ürün satan bir firma olmak isteyen Süphan, iş hayatı dışında sporla ilgileniyor. Düzenli fitness yapıyor ve basketbol oynuyor. Ayrıca 12 seneden beri davul ve perküsyon çalıyor.

 

DÜN

PROF. DR. AHMET SÜERDEM

KUŞTEPE BAHÇE

 

BUGÜN

BABASI

KALAMIŞ

 

EN SON

ATATÜRK-BİR MİLLETİN YENİDEN DOĞUŞU

HANGOVER 3

MADRİD

 

Powered by Openmedia