Loft Mağazacılık’ın tüm satın almasından sorumlu

Nurdan Aksel / Genel İşletme-2004  / Eroğlu Holding-Loft Mağazacılık AŞ Satınalma Uzmanı

Modaya olan tutkusu nedeniyle, ünlü tasarımcıların koleksiyonlarını ve dünya trendlerini her zaman takip ediyor, dünyadaki bütün sourcing fuarlarına katılıyor.
Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir aileden gelen Nurdan, çocukluğundan beri moda ve tekstil sektöründe geçen bir hayat yaşar. Üniversitede okurken yaz tatillerini tekstil fabrikalarında staj yaparak geçirdikten sonra kariyerini de bu alanda yapmaya karar verir. Yurtdışındaki markalar için üretim yapmak fikri, onun kariyer planını kesinleştirmesinde etkili olur.

Bugün ağırlıklı olarak yurtdışı satın alımı yaptığı için BİLGİ’de aldığı eğitimin ve bu eğitimin İngilizce oluşunun iş hayatında kendisine büyük katkı sağladığını söyleyen Nurdan, “Ayrıca BİLGİ’de yaptığımız projelerin, sunumların ve takım çalışmalarının iş hayatımı büyük oranda etkilediğini söyleyebilirim. Bu çalışmaların topluluk içinde kendimi daha rahat ifade edebilmemi, özgüvenimi ve liderlik becerilerimi geliştirdiğini düşünüyorum” diyerek BİLGİ’deki eğitimin iş hayatına katkısını anlatıyor.

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra üretimi yerinde görmek ve öğrenmek için, birçok global moda markasına üretim ve ihracat yapan bir tekstil firmasında işe başlayan Nurdan, burada tasarım, sipariş alımı, üretim planlaması gibi tekstilin birçok bölümünde çalışır.

 

Li&Fung’da dört yıl çalıştı

Bu şirkette yaklaşık bir yıl çalıştıktan sonra, hep istediği yabancı şirket deneyimini yaşamak için işi bırakarak, Hong Kong merkezli uluslararası tedarik şirketi Li&Fung Limited’in İstanbul merkez ofisinde merchandiser olarak çalışmaya başlar. Dört yıl çalıştığı Li&Fung’da Avrupa markalarıyla Türkiye’deki tedarikçilerin arasındaki iletişimi sağlama, koleksiyon hazırlama, fiyatlandırma, sipariş yerleştirme, üretim takibi ve sipariş yüklenene kadarki olası sorunların ve aksaklıkların çözülmesi gibi konularda sorumluluklar alır.

2009 yılının sonunda Li&Fung’dan ayrılarak, halen çalıştığı Loft Mağazacılık şirketinde satın alma uzmanı olarak işe başlayan Nurdan, 2010 yılında BİLGİ’nin Mezunlar Derneği’nin gerçekleştirdiği ilk mezunlar günü–home coming eventin’de tanıştığı Serdar Gören (2006 BİLGİ Reklamcılık mezunu) ile iki yıllık arkadaşlıktan sonra 2012 yılı Haziran ayında evlenir.

İnsanların giyim tercihlerinde rol oynamanın kendisine çekici geldiğini, bu yüzden de tedarik ve satın alma (buyer) alanında uzmanlaştığını söyleyen Nurdan, “Modaya olan tutkum nedeniyle, WGSN’den ünlü tasarımcıların koleksiyonlarını ve dünya trendlerini her zaman takip ederim. Başta Uzakdoğu olmak üzere, dünyadaki bütün sourcing fuarlarını takip edip, katılıyorum. Trendler Türkiye’de de bütün dünyada olduğu gibi çok çabuk değişebildiği için kendinizi sürekli geliştirmeniz ve yenilemeniz, trendleri, moda akımlarını ve sektörü çok iyi takip etmeniz gerekiyor” diyor.

 

Fuarlara katılıp satışı artırıyor

2010 yılı Şubat ayından beri Loft Magazacilik’ta satın alma uzmanı pozisyonunda görevini sürdüren Nurdan, bugün hem yurtiçi hem de yurtdışı satın almadan sorumlu. Uzakdoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinin satın alma seyahatlerinde, tedarikçilerin showroomlarını ziyaret edip koleksiyon oluşturuyor, siparişleri yerleştirip ve üretim toplantıları yapıyor. Aynı zamanda fuarlara katılıp, şirket portföyüne yeni üreticilerin eklenmesinde rol alıyor. Türkiye’de ise fast fashion yaptıkları için sürekli partner imalatçıları ziyaret edip, marka için koleksiyon oluşturuyor. Nurdan, “Koleksiyon oluştururken markanın müşterisini çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor o nedenle periyodik olarak mağaza ziyaretleri yapıyorum. Sezon&trend analizleri, best seller toplantıları, marka ve ürün yönetimi gibi konularda ekip ile beraber çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Bazı markalar için organik sertifikalı havlu, bornoz gibi tekstil ürünleri, bebek kıyafetleri, günlük spor kıyafet ürettiklerini, özellikle Avrupalı markalar tarafından rağbet gördüklerini söyleyen Nurdan, son olarak şirket içi PLM (Product Lifecycle Management)-Ürün Yaşam Çevrimi Yönetimi projesinde yer alır. İş dışında yazın denizi ve güneşi, kışın ise kayak yapmayı seven Nurdan, mutfakta vakit geçirmeyi ve değişik yemekler yapmayı da seviyor. Eşiyle birlikte bahçe işleriyle de uğraşıyor, farklı ülkelere seyahat ediyor.

 

DÜN
PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARİBOĞAN
DOLAPDERE KANTİN

 

BUGÜN
BABASI ERCAN AKSEL

ELEOS YESİLKOY

EN SON
KİTAPLARDAN KURTULABİLECEĞİNİZİ SANMAYIN-UMBERTO ECO
LIFE OF PI
ŞANGAY

Powered by Openmedia